Podezření na nákazu, karanténa nebo návrat z ciziny. Jak se v jednotlivých situacích chovat?

Jaké jsou příznaky nemoci COVID-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru SARS-CoV-2, už pravděpodobně každý dobře ví. To, jak se zachovat v momentě, kdy se u vás některý z nich projeví, anebo se dostanete do kontaktu s osobou, která tyto symptomy má, už tak jednoznačné není. Pojďme si společně ukázat, jak se v jednotlivých scénářích správně zachovat. 

Co dělat, když máte příznaky onemocnění COVID-19?

Jak už bylo několikrát řečeno, to, že kašlete a máte horečku, nemusí nutně znamenat, že jste se nakazili novým typem koronaviru SARS-CoV-2. Dost možná se o vás totiž pokouší klasická chřipka anebo nachlazení, které je v této části roku naprosto běžnou záležitostí. Musíte ale pracovat s tím, že určité riziko nákazy existuje, proto je z preventivního hlediska nutné, abyste se chovali tak, jako by u vás nákaza již byla potvrzena. Jedině tak zabráníte potenciálnímu šíření nemoci.

To jednoduše znamená, že byste se v první řadě měli vyhnout kontaktu s ostatními lidmi, ideálně i se členy domácnosti. Pokud to není možné, noste v jejich přítomnosti alespoň ochranu úst a nosu a za žádných okolností neopouštějte domov. Místo osobní návštěvy ordinace, svému praktickému lékaři zavolejte, celou situaci zhodnotí a navrhne, zda je podle něj třeba vás nechat testovat.

K tomu, aby vám byl proveden test totiž momentálně nestačí jen přítomnost jednotlivých příznaků. Pravděpodobnost, že jste se nakazili je mnohonásobně vyšší za předpokladu, že jste se:

 • Vrátili z rizikových zemí
 • Byli jste v kontaktu s někým, kdo se z těchto zemí vrátil
 • Byli jste v kontaktu s někým, u koho se nákaza koronavirem potvrdila

V případě, že máte důvodné podezření, jste mohli být nakažení, tedy splňujete některou z výše uvedených podmínek, kontaktujte neprodleně příslušnou krajskou hygienickou stanici. Pokud se vás nic z toho netýká a lékař uznal, že k vašemu testování není důvod, stejně omezte styk s ostatními lidmi a snažte se být výhradně doma. Pokud už ven musíte, vezměte si roušku, popřípadě rukavice a snažte se pobyt mimo domov zkrátit na co možná nejkratší dobu. Doma si pravidelně a pečlivě umývejte ruce.

Jak poznat rozdíl mezi chřipkou a koronavirem si můžete přečíst ZDE.

Co dělat, když jste byli v kontaktu s nakaženým?

Byli jste v přímém kontaktu s někým, u koho se potvrdila nákaza? Nepanikařte. Ani to nemusí nutně znamenat, že vás dotyčný infikovat. Záleží totiž na několika dalších faktorech, například na tom, jak dlouho jste se nacházeli v přítomnosti nemocného a jak intenzivní tento kontakt byl. Je totiž obrovský rozdíl, jestli jste kolem dotyčného pouze prošli v supermarketu anebo s ním dlouhé hodiny vysedávali v jedné uzavřené místnosti.

Každopádně, opět platí víceméně to samé, co v prvním případě, tedy:

 • Neopouštějte domov
 • Omezte styk s ostatními členy domácnosti na minimum
 • Často a pečlivě si myjte ruce
 • Kontaktujte svého praktického lékaře, případně rovnou krajskou hygienickou stanici
 • Pozorujte, jestli se u vás neobjeví příznaky nemoci, tedy horečka, kašel, dušnost, bolest v krku…

Rozhodně se snažte vyvarovat stresu, podpoře svůj imunitní systém tím, že budete dbát na dostatečný příjem vitaminů a tekutin. Omezte náročné činnosti a častěji odpočívejte.

Hygienická stanice se snaží vysledovat nejen všechny osoby, u kterých se nákaza potvrdila, ale rovněž ty, které s nakaženými přišly do kontaktu. Těmto lidem je pak nařízena 14denní karanténa, aby se v případě, že došlo k nákaze, zamezilo dalšímu šíření viru.

Co dělat, když jste se vrátili ze zahraničí?

Zatímco donedávna platilo, že do 14denní karantény musí každý Čech, který se vrátil z některé z rizikových oblastí, po oboustranném uzavření tuzemských hranic, o kterém vláda rozhodla 15. března, tak preventivně musí učinit úplně každý člověk vracející se ze zahraničí. Do karantény po návratu do České republiky nově musejí i pendleři, tedy lidé, kteří dojíždějí za prací za hranice, typicky třeba do Německa. Výjimku mají pouze řidiči kamionové dopravy.

Během nařízené karantény na sobě pozorujte příznaky, tedy hlavně:

Pokud se u vás některý z příznaků objeví, neprodleně kontaktujte telefonicky svého lékaře. V případě, že byste symptomy pociťovali už během cesty nebo letu do České republiky, upozorněte na tuto skutečnost personál, který v případě nutnosti zavolá na číslo 112.

Co dělat, když vám byla nařízena domácí karanténa?

Pokud vám byla nařízena domácí karanténa, je to z toho důvodu, že existuje určité riziko, že byste mohli být nakaženi novým typem koronaviru, který způsobuje onemocnění COVID-19. A jelikož jeho rychlému šíření výrazně přispívá fakt, že během inkubační doby pacienti nepociťují žádné příznaky, ale zároveň jsou v tomto období nejvíce infekční, je nutné potenciální přenašeče od zdravé populace izolovat.

Je někdo ve vašem okolí v nařízené domácí karanténě?

Karanténu obvykle stanovuje lékař či epidemiolog. Zpravidla probíhá doma a je jí samozřejmě nutné dodržet po celé stanovené období. To je v případě koronaviru dlouhé 14 dní, trvá tedy po celou inkubační dobu nemoci. A vzhledem k tomu, že ta probíhá asymptomaticky, jsou do domácí karantény umisťováni i zdánlivě zdraví jedinci.

 A jaké jsou zásady domácí karantény?

 • Zůstaňte doma. Uvolněte se z práce, pokud máte možnost využít home office, udělejte tak
 • Vyhněte se veřejným místům i hromadné dopravě
 • Přerušte osobní kontakt s dalšími lidmi. Komunikujte s nimi pouze telefonicky, elektronicky či písemně
 • Nezvěte k sobě domů rodinu ani přátele
 • Nechoďte do obchodu. Zboží si objednávejte online anebo poproste o nákup někoho ze svých blízkých s tím, že vám nakoupené věci ponechá za dveřmi

Trochu jiná pravidla platí v případě, kdy se v karanténě ocitne někdo, jehož domácnost má více členů. V takovém případě je nutné mezi jednotlivci co nejvíce omezit styk, a to například tak, že:

 • Zůstanete v jedné samostatné místnosti, kterou je možné větrat
 • Při pohybu po bytě budete mít nasazenou roušku
 • Než vstoupíte do společných prostor (například do obývacího pokoje), ujistíte se, že tam nikdo není
 • Před a po kontaktu s domácími mazlíčky si pečlivě umyjete ruce
 • Pokud máte možnost, použijete jinou koupelnu než ostatní, pokud ne, použijete ji vždy jako poslední a důkladně ji po sobě umyjete
 • Budete používat vlastní ručník, utěrku a nádobí
 • Veškeré společné předměty, které jste použil vydezinfikujete
 • Odpad v podobě kapesníků, roušek a rukavic budete ukládat do plastového pytle na odpadky a důkladně zavážete
 • Veškeré oblečení, ručníky a ložní prádlo budete prát minimálně na 60 stupňů Celsia

Během karantény na sobě pozorujte příznaky, v případě jejich výskytu kontaktujte svého praktického lékaře. V případě vážného zdravotního stavu, například při problémech s dýcháním, volejte záchranou službu (155), nezapomeňte ale operátorovi předem oznámit, že jste v domácí karanténě.

Důležité kontakty

Pokud máte otázky týkající se koronavirové nákazy, můžete kromě praktického lékaře kontaktovat také speciální linku 1212. K dispozici jsou rovněž nonstop linky Státního zdravotního ústavu – 725 191 370, 724 810 106 nebo 725 191 367. Aktuální informace si můžete najít i na stránkách Státního zdravotnického ústavu nebo ministerstva zdravotnictví

Zdroje: szu.cz, mzcr.cz, okoronaviru.cz

Podezření na nákazu, karanténa nebo návrat z ciziny. Jak se v jednotlivých situacích chovat?
3.8 (76%) 5 hlasování

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top