Je nutná operace křečových žil nebo stačí mast?

Křečové žíly

Křečové žíly neboli varixy jsou nevzhledné a bolestivé. Příčin jejich vzniku je mnoho, často se však jedná o dědičné sklony, obezitu nebo těhotenství. Křečové žíly úplně zmizí jen díky chirurgickému zákroku. 

U zdravého člověka jsou žíly opatřeny chlopněmi, které umožňují proudění krve jen jedním směrem a zabraňují zpětnému toku. Jestliže tyto chlopně zeslábnou a úplně se nedovírají, krev se může vracet zpět. Tak dochází k hromadění krve a snížení proudu krve, což má za následek uzlovité, vyboulené křečové žíly.

Křečovými žílami trpí častěji ženy. Často jsou způsobeny dědičnou méněcenností vaziva v žilní stěně. Dalšími možnými důvody vzniku křečových žil je obezita, těhotenství, nedostatek pohybu a vlákniny, kouření, obezita, nošení bot na vysokém podpatku či překládaní si nohy přes nohu.

Křečové žíly se většinou objevují na dolních končetinách (výjimku tvoří křečové žíly v konečníku – hemoroidy).

Příznaky

Příznaky křečových žil jsou:

  • Vyboulené, vinuté modré žíly většinou na lýtku, v kolenní jamce a na vnitřní straně stehna
  • Bolestivá a na pohmat citlivá lýtka, zvláště po delším stání
  • V závažnějších případech oteklé kotníky

Léčba bez operace

Neoperační léčba je pouze podpůrná a je vhodná v počátcích nemoci. Dojde ke zmírnění obtíží, ale neodstraní již přítomné křečové žíly. Z potravinových doplňků se doporučuje užívat vitamin C a flavonoidy (které podporují využití vitminu C v těle) a vitamin E. Zlepšují krevní oběh a posilují žilní stěny. K vitaminům se může přidat gotu kola, která podporuje tok krve a zvyšuje tonus pojivových tkání obklopujících žíly a udržuje žíly pružné. Gotu kola je často dostupná v jednom doplňku spolu s borůvkou, která ji doplňuje.

Dále je možné využít elastických punčoch ke stažení postižené dolní končetiny. Sníží se tím tlak v povrchových žilách.

Nejoblíbenější léky na křečové žíly jsou: AescinAescin Teva a mast Lioton.

Operace křečových žil

Léčba pomocí léků a stahovacích punčoch zmírňuje obtíže pacienta, ke zmenšení či odstranění křečových žil však nevede. K tomu je zapotřebí chirurgického zákroku. K operaci se přistupuje pro kosmetické důvody, při výrazných obtížích a bolestech, ale také jako prevence proti závažným zdravotním komplikacím – těžké otoky, záněty, žilní trombózy.

Operace křečových žil spočívá v odstranění postižených žil. Jejich funkci následně přebírají ostatní nepostižené žíly. U většiny pacientů probíhá operace v kombinované anestesii, po zákroku pacient zůstává v nemocnici od 1-5 dnů v závislosti na jeho stavu a reakce na anestezii.

Po operaci zůstávají v třísle, na bérci a stehně jizvy přibližně o velikosti 1-2 cm. Jizvy jsou malé a na první pohled nejsou viditelné.

Křečové žíly v těhotenství

Těhotenství může být jednou z příčin vzniku křečových žil. Může za to nadměrný tlak, který je v těhotenství na žíly vynakládán a hormon progesteron, který nepříznivě působí na žilní chlopně a oslabuje žíly na nohou. Doporučuje se užívat gel Priessnitz, který obsahuje přírodní látky s šetrnými, příznivými účinky na kvalitu žilního systému.


Napsat komentář

Your email address will not be published.

top