Labioplastiku ženy podstupují kvůli vzhledu i fyzickému nepohodlí. Jak zákrok probíhá?

labioplastika

Zdroj: Shutterstock

Labioplastikou se rozumí malý zákrok plastické chirurgie, který standardně spočívá v úpravě velikosti a tvaru malých stydkých pysků. Důvodem operace často bývá vadící vzhled, ale také fyzické nepohodlí či riziko poranění během pohlavního styku nebo sportovních aktivit. Zajímá vás, jak zákrok probíhá a co vás čeká před ním a po něm?

Co je labioplastika?

Labioplastika je menší operace upravující tvar a velikost zpravidla malých stydkých pysků, při níž plastický chirurg odstraní přebytečnou tkáň a upraví symetrii této ženské partie.

K operaci neexistují lékařská měřítka, na základě kterých by ženám tento zákrok byl doporučován, přesto pro mnohé pacientky může být důvodem operace například nepohodlí při sportovních aktivitách, sexu a také hygieně.

Zákrok také bývá řešením pro ženy, které nejsou spokojeny se vzhledem této oblasti, a volí jej tedy čistě z estetického hlediska. Labioplastika není hrazena zdravotní pojišťovnou a zpravidla probíhá ambulantně. [1, 2]

Jaké jsou důvody pro labioplastiku?

Důvodů, proč se ženy mohou rozhodnout podstoupit plastickou operaci svých intimních partií, je celá řada. Přestože neexistují objektivní kritéria toho, jak moc velké nebo symetrické by měly stydké pysky být, pro spoustu žen obvykle představují problém malé stydké pysky, které jim připadají příliš dlouhé, neboť přesahují velké stydké pysky. Na vině v tomto případě může být:

 • porod,
 • sexuální aktivita,
 • stáří a menopauza,
 • výrazná změna na váze,
 • genetika.

Spousta žen, které trápí zvětšené malé stydké pysky, může mít potíže s hygienou, infekcemi močových cest, sexuálními aktivitami a také se sportem. Mnohým ženám navíc tento estetický problém může ztěžovat nošení obtažených legín nebo plavek.

Nadměrná tkáň se může snadno zkroutit nebo skřípnout a způsobit fyzické nepohodlí jak při sportovní, tak sexuální aktivitě. Z lékařského hlediska může být zákrok nezbytný tehdy, pokud se stydké pysky během pohlavního styku nebo jiné aktivity dostanou dovnitř do pochvy, což může vést k velmi nepříjemnému poranění. [3, 4]

Jak probíhá labioplastika?

V drtivé většině případů lékaři provádějí operaci ke zmenšení malých stydkých pysků, ojediněle se však plastičtí chirurgové setkají i s žádostí o modelaci či zvětšení velkých stydkých pysků.

Typicky se tedy provádí oříznutí kůže. Při této operaci plastický chirurg odstraní přebytečnou tkáň z vnějšího okraje jednoho nebo obou malých stydkých pysků tak, aby byly zarovnané nebo kratší než velké stydké pysky. Operaci je vždy nutné naplánovat na termín po skončení menstruace, nikoli před. V průběhu menstruace se zákrok neprovádí.

Operace probíhá obvykle pod kombinací lokální anestezie zevního genitálu a analgosedace ve formě inhalace plynů snižujících citlivost. Na některých klinikách rovněž můžete podstoupit labioplastiku pod celkovou narkózou. Jakmile utlumení začne působit, lékař nejprve načrtne vedení řezu a následně jej provede tak, aby mohl odstranit přebytečnou tkáň. Poté ránu zašije vstřebatelnými stehy. [5, 6]

Labioplastika: před a po

Zákroku vždy předchází konzultace s lékařem a předoperační vyšetření, které v případě celkové narkózy obnáší i EKG a odběr krve. Lékař s pacientkami projedná rozsah operace a vysvětlí průběh zákroku i rekonvalescence.

Nejméně týden před zákrokem je potřeba vysadit jakékoli léky zvyšující krvácivost, jako je například Aspirin nebo Acylpyrin. Nezbytně nutnou podmínkou pro podstoupení operace je plnoletost klientky.

Po zákroku ještě nějakou dobu zůstanete na klinice, kde si odpočinete a budete kontrolovány, zda je vše v pořádku. Po labioplastice prováděné pod lokální anestezií můžete zpravidla odejít s doprovodem ještě tentýž den domů. V případě celkové narkózy si vás na klinice nechají do druhého dne. [7, 8, 9, 10]

Labioplastika a rekonvalescence

Po zákroku se v první řadě řiďte pokyny lékaře, s nimiž vás seznámí ještě před zákrokem. Týden po operaci byste měly dodržovat klidový režim a po sprchování ránu překrýt gázou, případně ji nechat odkrytou na vzduchu. Mýt byste se měly mýdlem pro intimní hygienu po každé návštěvě toalety.

V prvních dnech může rána mírně krvácet a přibližně prvních 10 dní po zákroku můžete zaznamenat běžný otok, nepohodlí a mírnou bolest. Vyvarujte se v tomto období zejména dlouhému sezení a fyzicky náročnějším aktivitám. K sexuální aktivitě a sportu se můžete vrátit přibližně po 4 týdnech od operace. [11, 12, 13]

Přemýšleli jste někdy o labioplastice?

Labioplastika a možné komplikace

Přestože labioplastika přestavuje malý chirurgický zákrok, stejně jako při každé jiné operaci i zde existuje minimální riziko výskytu možných komplikací. Mezi ně patří následující:

 • je odstraněno příliš mnoho tkáně nebo málo tkáně,
 • krvácení po zákroku,
 • modřiny (hematom),
 • infekce,
 • zjizvení, jehož důsledkem je bolestivost při sexu,
 • chronická suchost,
 • ztráta citlivosti.

Pokud by bylo odstraněno příliš mnoho tkáně, může to zabránit stydkým pyskům plnit svoji funkci, kterou je především ochrana vaginálního otvoru před infekcemi. [14, 15]

Neinvazivní labioplastika

V současné době existuje rovněž metoda zmenšení stydkých pysků bez nutnosti chirurgického zákroku. Tato procedura probíhá za pomoci radiofrekvence a ultrazvuku, které stimulují tvorbu kolagenu v intimních partiích. Touto metodou je však možné dosáhnout pouze drobných úprav.

Při neinvazivní labioplastice bohužel není možné odstranit ochablou ani přebytečnou tkáň. Účinky jsou navíc pouze dočasné a k udržení výsledků je nutné pravidelné opakování terapie. Je tedy spíše vhodná pro ženy, které chtějí po porodu nebo v pokročilém věku obnovit elasticitu a citlivost tkáně. [16, 17]

Labioplastika: cena

Stejně jako v případě jiných plastických operací, ani labioplastika nemá jednotný ceník. Vždy tedy záleží, na jakou kliniku se vydáte, v kterém městě se nachází a jaké nadstandardní služby požadujete. Pro lepší orientaci uvádíme přibližné ceny v odlišných městech:

 • labioplastika Praha: cena cca 17 až 25 000 Kč,
 • labioplastika Brno: cena cca 14 až 20 000 Kč,
 • labioplastika Karlovy Vary: cena cca 12 až 15 000 Kč. [18, 19]

Zdroje: gynmedico.cz, estheticon.cz, plasticsurgery.org, healthline.com, my.clevelandclinic.org, webmd.com, esteweb.cz, stephenmchen.com

Napsat komentář

Vaše emeilová adresa nebude zveřejněna

top