Co na léčbu hemoroidů v těhotenství i mimo něj?

Léčba vnitřních a vnějších hemoroidů

Hemoroidy (též hemeroidy) jsou nepříjemnou záležitostí a trápí každého třetího dospělého Čecha. Až polovina z nich však netuší, že jimi trpí. Vznikají nedostatkem vlákniny a pohybu, v období těhotenství a určitou roli zde hraje i dědičná úloha.

Co to vlastně hemoroidy jsou a jak vzniknou?

Hemoroidy by se daly nazvat jako zvětšené křečové žíly, které se objevují kolem konečníku či uvnitř. Existují dva typy hemoroidů: vnější a vnitřní. Jak již název napovídá vnitřní hemoroidy se vyskytují uvnitř konečníku a v některých případech mohou způsobit krvácení po stolici. Pokud se hemoroid zvětší, má tendenci vyhřeznout při stolici ven z konečníku. Objevují se především u starších lidí, protože dochází ke ztrátě napětí ve svalech, které napomáhají pohánět krev v žilách.

Příznaky hemoroidů

Příčiny hemoroidů

  • Námaha při pohybech tlustého střeva
  • Nadváha
  • Dlouhodobé sezení či stání

Hemeroidy v těhotenství

Hemoroidy se mohou objevit jak v průběhu těhotenství, tak po porodu. Důvodem vzniku hemoroidů v průběhu těhotenství může být výskyt většího množství krve v těle těhotné ženy. Působením zvětšující se dělohy na konečník a velké žíly v oblasti pánve se tok ale zpomaluje, díky čemuž se rozšiřují drobné žíly v okolí konečníku.

Porod může být též důvodem vzniku hemoroidů. Při porodu totiž dochází k aktivnímu tlačení a tím ke zvyšování nitrobřišního tlaku a tlaku na oblast konečníku.

Léčba hemoroidů

Velmi důležité je dodávat tělu vlákninu a pohyb. Vláknina změkčuje stolici a tím snáze odchází z našeho těla, pohyb je pak důležitý k udržení napětí ve svalech, které obklopují žíly a podporují pohyb stolice uvnitř střev.

Pomoci s hemoroidy nám může například lněné semínko, které je skvělým zdrojem vlákniny – pěstuje se již více než 7000 let. Samotné semínko je zdrojem mastných kyselin, tedy olejů a tuků, které si tělo neumí samo vytvořit. Nejen, že zvětšuje objem stolice a dobře tak napomáhá k jejímu odchodu, ale také jeho olej zvláčňuje sliznici. Vlákninu samozřejmě můžete získat i prostřednictvím ovoce – nejčastěji citrusové plody, zeleniny, především cibule a luštěnin.

Pokud vás hemoroidy bolí, zkuste na ně nanášet třezalkovou mast, nejlépe po každé stolici. Tato mast napomáhá ke splasknutí otoků a zmírňuje pocit svědění. Třezalka byla po staletí využívána k hojená ran, popálenin a zklidnění nervů.

Využít též můžete volně prodejné masti na hemoroidy jako je například Faktu mast. Přípravek se používá k léčbě vnitřních a vnějších hemoroidů, při vyrážkách a svědění v oblasti konečníku a u povrchových trhlin v oblasti řitního otvoru. Mast je určena pro dospělé.

Velmi dobře pomáhá při problémech s hemoroidy vitamin E ve formě čípků. Stejně tak můžete využít přípravku na hemoroidy Hemostop, který zmírňuje potíže spojené s onemocněním hemoroidy. Případně vyzkoušejte další volně prodejné léky na hemoroidy.

Dále doporučujeme dodržovat pitný režim (denně vypijte minimálně osm sklenic vody), předejdete tím tak zácpě, která hemoroidy zhoršuje. Velmi důležité je i správné zvedání těžkých věcí a dýchání při vyprazdňování. Časté čištění konečníku problém s hemeroidy může zhoršovat. Mohlo by dojít k prasknutí vnějšího hemeroidu, a tedy k zánětu na daném místě. Doporučuje se proto nahradit toaletní papír teplou vodou.

Vnější hemoroidy je možné též řešit lékařským zákrokem. Lékař provede v lokálním umrtvení drobný řez a sraženinu vyndá. Během několika dnů po zákroku se vše vstřebá.

Nezapomeňte, pokud se hemoroidy nezlepší, raději vyhledejte lékaře, a to i v následujících případech:

  • Pokud trpíte hemoroidy a objevuje se krev i v případech, kdy nedochází k odchodu stolice z těla či silně krvácíte. Je tu možné riziko vzniku chudokrevnosti z nedostatku železa.
  • Pokud je krev velmi tmavá či jasně červené barvy.
  • Pokud na kraji konečníku pociťujete tepající bolesti.
Co na léčbu hemoroidů v těhotenství i mimo něj?
3.1 (61.82%) 11 hlasování

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top