Experimentální léčba koronaviru: jaké látky přicházejí v úvahu?

Informace týkající se současné pandemie se denně vyvíjejí, jedno ale zůstává pořád stejné. Stále totiž platí, že COVID-19 nelze léčit, tedy alespoň onemocnění jako takové ne. Lékaři se proto zaměřují alespoň na mírnění symptomů, s infekcí si ale ve finále musí každý organismus poradit sám. Ve hře jsou rovněž i léky, které se v minulosti osvědčili v boji s jinými nemocemi, jedná se například o látky požívané k léčbě HIV, eboly či hepatitidy.

Někteří tvrdí, že je koronavirus méně nebezpečný než chřipka, druzí naopak, že může být fatální i pro mladé lidi. Mění se navíc i délka inkubační doby, přibývají příznaky, podle kterých lze onemocnění COVID-19 poznat a různí se i informace ohledně nošení roušek. Co ale naopak zůstává, je skutečnost, že na koronavirus zatím neexistuje žádný účinný lék.

V současné době se proto lékaři zaměřují výhradně na symptomatickou léčbu, to znamená, že primárně tlumí příznaky, které onemocnění způsobuje. Odborníci tak využívají především léky tlumící horečku a kašel. Zhruba u 5 % nemocných je nutné použít i umělou plicní ventilaci. Zároveň probíhá celá řada klinických testů antivirotik, která se osvědčila při léčbě jiných virových onemocnění. Nejčastěji se jedná o léčiva na:

Výhodou těchto léčiv je, že pokud se jejich účinky při boji s koronavirem prokáží, bude je možné nasadit rychleji, než by trvalo kompletní vyvinutí nového léku. Je to mimo jiné dáno tím, že s těmito antivirotiky mají lékaři už nějaké zkušenosti a vědí, jak se přípravky chovají.

Remdesivir

Zatím jediný lék, jehož použití bylo v České republice schváleno, je přípravek Remdesivir od americké společnosti Gilead, který byl úspěšný pří léčbě pacientů v Číně. Toto léčivo je určeno pro pacienty v kritickém stavu a jeho podání musí být v každém jednotlivém případě předem schváleno jak samotnou společností, tak českým ministerstvem zdravotnictví. Prozatím byl u nás lék podán pouze jedinému pacientovi z Prahy, který je napojen na mimotělní oběh.

Jsou podle vás čeští lékaři připravení na boj s koronavirem?

A jak Remdesivir funguje? V první řadě patří mezi léčiva, která jsou označovaná jako nukleosidová analoga. Ta zastavují množení viru, čímž mu znemožňují ničit další a další buňky v těle hostitele. Na podobném principu pracuje také širokospektrálně působící přípravek známý jako Favipiravir, který je stejně jako Remdesivir účinný mimo jiné při léčbě eboly. V Číně byl oficiálně schválen jako lék na COVID-19.

Léky proti HIV

Vzhledem k tomu, že se na vzniku nové virové částice podílí mnoho různých enzymů, lze proti viru použít rovněž různá léčiva, která na patogen útočí v různých fázích tohoto procesu. Kromě zmíněného Remdesiviru, který cílí na polymerázu, což je jeden z virových enzymů, jsou k dispozici další léčiva fungující na podobném principu. Jedná se o takzvané proteázové inhibitory, kam se řadí třeba léčiva Lopinavir a Ritonavir. Kromě toho, že se používají k léčbě HIV, u nich v minulosti byla prokázaná účinnost v boji proti MERS i SARS, onemocněním, která způsobuje jiný typ koronaviru než COVID-19. Oba dva přípravky jsou momentálně testovány v Číně.

Monoklonální protilátky

Nadějně vypadají i léčiva, která spadají do skupiny monoklonálních protilátek. Jak fungují? Jak už název napovídá, jejich funkce spočívá v tom, že se navážou přímo na virus, čímž mu zabrání jakémukoli kontaktu s buňkou. Jiné látky mohou zase ovlivňovat určité části imunitního systému a tím zabránit přehnané imunitní reakci lidského organismu.

Ve Spojených státech tak momentálně probíhá testování léčiva Sarilumab, který se již používá k léčbě revmatoidní artritidy. Testovat se bude na celkem 400 pacientech s diagnózou COVID-19. Sarilumab necílí přímo na virus, soustředí se na zánětlivou reakci organismu při infekci. Může se totiž stát, že se komunikace mezi jednotlivými tělními buňkami vymkne kontrole a imunitní buňky se stanou nebezpečné pro vlastní organismus. Jednoduše řečeno, tento přípravek by měl zabránit nadměrné imunitní reakci. Využít by pak lékaři mohli i Tocilizumab. Ten je ale třeba nejdříve řádně otestovat.

Chlorochin

Pak je tu rovněž látka zvaná Chlorochin. Jedná se o široce používané antimalarikum, které se proti novému koronaviru ukázalo jako účinné. Tedy alespoň v laboratorních podmínkách. Původně byl lék vyvinut pro to, aby bojoval s prvokem způsobující malárii. Účinkuje proto tak, že se v buňce tohoto jednobuněčného organismu hromadí a blokuje jeho metabolismus. Ukázalo se, že podobně účinný by Chlorochin mohl být při boji s viry, nejprve je ale třeba provést klinické testování.

Experimentální léčba v České republice

Pacient, kterému byl podán lék Remdesivir, není jediný, na kterém je v tuzemsku prováděna experimentální léčba. Několik nemocných hospitalizovaných na pražské Bulovce mělo podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly dostat antimalarikum Plaquénil. Nasazen byl pacientům s lehčím a středně těžkým průběhem v kombinaci s antibiotikem azitromycinem, které se používá k léčbě infekce dolních dýchacích cest a infekcí způsobených chlamydiemi.

Server Novinky.cz rovněž informoval o tom, že se plánuje nákup japonského antivirotika proti chřipce, jehož účinnou látkou je Favipiravir.

Kombinací látek, které se momentálně testují, je samozřejmě mnohem více. Intenzivně na nich pracují odborníci po celém světě. Jedná se o dlouhý a zároveň nákladný proces, který ale bohužel nelze uspěchat.

Důležité kontakty

V případě, že máte další dotazy týkající se koronaviru a nemoci COVID-19, můžete se obrátit například nonstop linky Státního zdravotního ústavu 725 191 370724 810 106 nebo 725 191 367. K dispozici je pro tyto účely i speciální linka 1212. Aktuální informace najdete také na stránkách Státního zdravotnického ústavu nebo ministerstva zdravotnictví.

Zdroj: okoronaviru.cz. Novinky.cz, szu.cz. mzcr.cz

Experimentální léčba koronaviru: jaké látky přicházejí v úvahu?
4.7 (93.33%) 3 hlasování

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top