Paleolitická dieta

Paleolitická dieta

Paleolitickou dietu byste měli chápat spíše jako životní styl než dietu jako takovou. Často se nazývá i jako pravěká dieta či paleo dieta. Pomáhá nejen s hubnutím, ale je i řešením zdravotních problémů.

Parametry

Vhodná pro: muž / žena

Věková kategorie: 20 až 30 / 30 až 45 / 45 až 65 / 65 a více

Zhubnutí za měsíc: 4 – 5 kg

Cvičení k dietě: více než 3x týdně

Princip diety

Stále oblíbenější se mezi dietami stává paleolitická dieta, která by měla být chápána spíše jako životní styl. Není proto stanovena doba, jak dlouho by se měla dieta dodržovat. Ideální by bylo, kdybyste se tímto životním stylem řídili dlouhodobě, když už se na něj dáte. Paleolitická dieta je vhodná nejen při hubnutí, ale také při řešení zdravotních problémů. Zlepšuje alergie, ekzémy, ulcerózní kolitidu a další onemocnění. Dokonce je prospěšná pro lidi s vysokým krevním tlakem a vysokým cholesterolem v krvi.

Paleolitická dieta, která je skutečně účinná, je často nazývána i jako pravěká dieta. A pravěká proto, že se řídí tím, co jedli naši předci – pravěcí lidé. Od pravěké doby se genetická stránka člověka nezměnila, což se ale o stravě říct nedá. V jídelníčcích se dnes často objevují nezdravé potraviny, jako je pečivo, zákusky, oplatky či alkohol. A přesně těmto položkám v jídelníčku musíte dát stopku.

Jestliže chcete držet paleolitickou dietu, musíte snížit příjem sacharidů, vynechat přílohy a vyhnout se dalším sacharidům, které spadají mezi nepovolené potraviny, které zhlédnete níže.

Aby byla paleolitická dieta účinná, musíte dodržovat i několik zásadních pravidel. Choďte spát, když je venku tma a vyhýbejte se umělému světlu. Měli byste se probouzet, až jste vyspaní, a proto byste neměli používat rozhodně budík. Ale ruku na srdce, pracující lidé si život bez budíku představit nedokážou. Dále byste měli žít aktivně a dopřávat si dobrý a kvalitní spánek.

Co jíst při dietě?

Paleolitická dieta povoluje v jídelníčku následující potraviny: ryby, libové maso, mořské plody, ovoce a zelenina, houby, vejce, koření, semena a ořechy, kořínky, tuky a jednou za čas si můžete dát i mléko. Dále můžete mít v jídelníčku mořskou sůl a hmyz. Z nápojů je povolena čistá voda, čerstvá ovocná či zeleninová šťáva a bylinkové čaje.

Co nejíst?

Při paleolitické dietě byste se měli zcela vyvarovat obilovinám a výrobkům z něj, mléčným výrobkům, luštěninám, bramborám, soli, cukru, sóji, rostlinnému a slunečnicovému oleji, potravinám s lepkem a dalším potravinám, jež jsou zpracované průmyslově. V jídelníčku by se neměly objevit ani káva, čaj či alkohol.

Ukázkový jídelníček

  • Snídaně: míchaná vejce se slaninou, zelenina
  • Svačina: ovocný salát se semínky a olejem
  • Oběd: hovězí steak se zeleninovým salátem
  • Svačina: hrst ořechů
  • Večeře: grilovaný losos se zeleninovým salátem

Praktický tip

Dodržujte pitný režim a denně vypijte alespoň 2,5 litru tekutin. Do svého programu zařaďte také pohybovou aktivitu, a to alespoň třikrát do týdne.


Napsat komentář

Your email address will not be published.

top