Paralen je lék proti bolesti, který obsahuje především paracetamol, účinnou látku proti bolesti a horečkám. Pod různými značkami je paracetamol jedním z nejprodávanějších léků proti bolesti. Jaké jsou druhy paralenu, jak je užívat a co kontraindikace? To vše se dočtete v následujícím článku.

Téměř každý z nás někdy zažil silnou bolest hlavy, nebo třeba zubů a netoužil po ničem jiném, než aby ta bolest ustala. V tu chvíli přicházejí na řadu tyto bílé pilulky. Paralen má však více druhů, které se užívají při jiných bolestech a nemocech. Najděte si ten nejvhodnější pro vás.

Obsah stránky:

 1. Druhy paralenu
 2. Paralen v těhotenství
 3. Paralen při kojení
 4. Paralen a alkohol
 5. Paralen příbalové letáky

Druhy paralenu

Paralen grip

Je ideálním lékem při projevech chřipky, suchého kašle či ucpaného nosu.

Zobrazit všechny produkty Paralen

Používá kombinaci látek paracetamolu, který tlumí bolest a snižuje tělesnou teplotu, fenylefrinu, který uvolňuje dýchací cesty a dextromethorfanu, ten tlumí kašel.

Pomáhá od horečky, bolesti hlavy, ucpaného nosu a rýmy, pomáhá při vykašlání, ale současně tlumí suchý neproduktivní kašel.

Paralen grip ale není doporučen, pokud trpíte onemocněními jater, cukrovkou a jinými. Všechny nemoci, při kterých není vhodné lék požívat, najdete v příbalovém letáku. V případě kojení a těhotenství se poraďte se svým lékařem.

Paralen grip dávkování

Dávkování se liší u různých věkových skupin. U lidí starších 15let se užívají 1 až 2 tablety několikrát denně, vždy ale alespoň čtyřhodinovým odstupem. Maximální denní dávka je 8 tablet.

Dospívající ve věku 12-15 let berou půl až jednu tabletu několikrát denně, ale s minimálním odstupem šesti hodin.

Paralen grip cena

Cena za balení se 12 tabletami se pohybuje mezi 70 a 90 korunami.

Paralen grip hoký nápoj

Horký nápoj pomáhá proti chřipce a nachlazení, horečky a zánětů dýchacího ústrojí včetně dutin. Má podobné účinky jako tablety paralen grip, neužívá se ale proti suchému kašli.

Je vhodný pouze pro dospělé starší 15 let. Maximální dávkování jsou čtyři sáčky za den.

Balení 12 sáčků stojí okolo 170 korun.

Paralen 500

Se tak jmenuje, neboť obsahuje 500 miligramů účinné látky paracetamol.

Je vhodný proti bolesti a při horečnatých onemocněních. Snižuje tělesnou teplotu při chřipce, nachlazení a jiných infekčních onemocněních. Je vhodný při jakýchkoli bolestech, at už se jedná o menstruační bolesti, bolesti hlavy, zubů či zad. Před pár lety bylo také prokázáno, že utlumuje i psychickou bolest.

Nedráždí žaludek a nezpůsobuje zvracení, je vhodný i pro lidi se žaludečními vředy.

Paralen 500 dávkování

U lidí starších 15let se užívají 1 až 2 tablety několikrát denně, vždy ale alespoň čtyřhodinovým odstupem. Maximální denní dávka je 8 tablet. Při dlouhodobé terapii, která překračuje 10 dní je maximální denní dávka pět tablet.

Děti od 6 do 15 let berou půl až jednu tabletu několikrát denně, ale s minimálním odstupem šesti hodin. Maximální denní dávka je u dětí do 12 let čtyři tablety a u starších 6 tablet.

Pro děti mladší šesti let není paralen 500 doporučen, ať ž kvůli množství účinné látky, také proto, že je tableta veliká a není ji snadné spolknout. Pro děti jsou vhodnější mírnější léky, čípky a sirupy.

Paralen 500 čípky pro dospělé

Jsou lékem při bolesti a zvýšené teplotě. Mají stejný efekt jako paralen 500, mají ale jiný způsob požití. Čípek se zavádí do konečníku a je vhodný pro pacienty, kteří mají podrážděný žaludek, nebo současně berou jiné léky.

Jsou vodné pro dospělé a děti od 9 let. Maximální dávka je 8 čípků denně a nejvyšší jednotlivá dávka jsou 2 čípky.

Balení obsahující pět čípků stojí okolo 40 korun.

Paralen extra

S používá především proti bolesti, ne nemoci jsou vhodné spíše jiné léky. Obsahuje paracetamol a kofein, který zesiluje účinnost paracetamolu, působí proti únavě a podporuje dýchání.

Pomáhá při horečce, bolestech všeho druhu, zubů, svalů, při migrénách, menstruačních křečích či revmatických bolestech.

Lék nedráždí žaludek a je vhodný od dospělé a dospívající od 12 let. Děti do 15 let užívají jednu tabletu maximálně třikrát denně s časovými odstupy šesti hodin. lidí starších 15let se užívají 1 až 2 tablety několikrát denně, vždy ale alespoň čtyřhodinovým odstupem. Maximální denní dávka je 8 tablet.

Paralen plus

Je vhodný pro lidi trpící virovými infekcemi, které jsou doprovázené horečkou a silným až dávivým kašlem. Obsahuje tři účinné látky, které ulevují při bolesti, horečce a jsou především účinné při kašli.

Jedná se o silný lék, který pomáhá při vážných problémech, proto je ale také vhodný pouze pro dospělé starší patnácti let.

Dávkuje se třikrát denně 1-2 tablety, mezi dávkami musí být čtyř až šestihodinová pauza. Maximální denní dávka je 6 tablet a běžná doba léčby je tři až pět dní.

Paralen sirup

Neboli paralen SUS je způsob, jak pomoci od bolesti dětem od kojeneckého věku. Působí proti bolesti a snižuje zvýšenou tělesnou teplotu.

Je určen dětem od 3 měsíců. Je třeba, aby dítě suspenzi zapilo dostatečným množstvím nedráždivé tekutiny. Pokud při léčbě způsobuje trávící potíže, podávejte ji dítěti během jídla.

Dávkování je u dětí jednotné. Od tří měsíců je jednotlivá dávka 10-15 mg paracetamolu / kg tělesné hmotnosti. Podává se dle potřeby každých 6 hodin.

Pokud si ještě dávkováním jisti, vždy se poraďte se svým lékařem.

Používáte proti bolesti hlavy Paralen?

Paralen v těhotenství

Když je žena těhotná, dítě je ve vývoji, to znamená, že cokoliv ta žena požívá či prožívá, ovlivňuje to i vývoj dítěte. Jenže současně je nadcházející matka kvůli zásadním hormonálním změnám v těla citlivější a více náchylná třeba na nemoci.

Nemoci jsou stejně tak nepříjemné při těhotenství, jako bez něho. Pravděpodobně i horší. Spousta léků se těhotným nedoporučuje a jiné, ačkoli jsou bezpečné, se matka bojí vzít, aby dítěti neublížila. Jenže zdraví plodu škodí i samotná nemoc, třeba vysoké horečky mohou mít na počátku těhotenství velmi negativní vliv na zdraví dítěte. Co má tedy těhotná dělat, smí užívat léky? A jak je na tom paralen, smí se užívat při těhotenství?

Podle dosavadních informací je paralen pro plod neškodný po celou dobu těhotenství. Je ale třeba extrémně dbát na to, aby nedocházelo k překročení doporučeného dávkování.

V každém případě se doporučuje první zkontaktovat lékaře a ujistit se o tom, zda je paralen ideální lék a jaké dávkování vám doporučuje.

Paralen při kojení

Stejně tak jako při těhotenství, i při kojení se vše, co matka přijímá, dostává také do těla dítěte. Pokud si tedy nejste jistá, zda je daný lék v pořádku, opět kontaktujte lékaře, v případě paralenu se však nemusíte bát, ten při kojení nevadí.

Dávkujte ale velmi opatrně a berte jenom minimální nutné množství, potřebujete-li paralen brát déle než 1 den, raději kontaktujte lékaře. Alternativou také může být odsátí mléka dopředu, než si lék vezmete.

Nepřekračujte hranici 6 tablet denně.

Paralen a alkohol

Během léčby paralenem se nedoporučuje konzumovat alkohol.

Paralen příbalové letáky

 1. PARALEN 500 SUP čípky
 2. Paralen Grip chřipka a kašel
 3. PARALEN PLUS
 4. PARALEN GRIP HORKÝ NÁPOJ
 5. PARALEN EXTRA PROTI BOLESTI
 6. PARALEN 100
 7. PARALEN GRIP CHŘIPKA A BOLEST
 8. PARALEN 500

PARALEN 500 SUP čípky

čípky
Paracetamolum

Přečtěte si pozorně tento příbalový leták, protože obsahuje pro vás důležité údaje.

Tento přípravek je dostupný bez lékařského předpisu. Přesto však přípravek PARALEN 500 SUP musíte užívat pečlivě podle návodu, aby Vám co nejvíce prospěl.
Ponechte si příbalový leták pro případ, že si jej budete potřebovat přečíst znovu.

Požádejte svého lékárníka, pokud potřebujete další informace nebo radu.

Pokud se vaše příznaky zhorší nebo se nezlepší do 3 dnů v případě horečky a do 5 dnů v případě bolesti poraďte se o dalším postupu s lékařem. Dětem nepodávejte přípravek bez porady s lékařem déle než 3 dny..
Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v tomto příbalovém letáku, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.

V příbalovém letáku naleznete:

 1. Co je přípravek PARALEN 500 SUP a k čemu se používá
 2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek PARALEN 500 SUP užívat
 3. Jak se přípravek PARALEN 500 SUP užívá
 4. Možné nežádoucí účinky
 5. Jak přípravek PARALEN 500 SUP uchovávat
 6. Další informace

1. CO JE PŘÍPRAVEK PARALEN 500 SUP A K ČEMU SE POUŽÍVÁ

PARALEN 500 SUP obsahuje léčivou látku paracetamol. Paracetamol patří do skupiny léčiv nazývaných analgetika, antipyretika (k tlumení bolesti a snížení horečky).
Čípky PARALEN 500 účinkují tak, že působí proti bolesti a snižují zvýšenou tělesnou teplotu. Čípky jsou zvlášť vhodné pro nemocné se zažívacími obtížemi a pro nemocné
užívající více léků současně.

2. ČEMU MUSÍTE VĚNOVAT POZORNOST, NEŽ ZAČNETE PŘÍPRAVEK PARALEN 500 SUP UŽÍVAT

Neužívejte přípravek PARALEN 500 SUP
– jestliže jste alergický(á) ( přecitlivělý(á)) na léčivou látku nebo na některou pomocnou látku přípravku
– jestliže máte onemocnění jater nebo akutní zánět jater
– jestliže máte typ chudokrevnosti zvaný hemolytická anémie.

Pokud si nejste jisti, zda se vás uvedené týká, poraďte se se svým lékařem.
Vzhledem k vysokému obsahu léčivé látky nejsou čípky Paralen 500 vhodné pro děti mladší než 9 let (nebo pro děti s tělesnou hmotností menší než 33 kg).

Zvláštní opatrnosti při použití přípravku PARALEN 500 SUP je zapotřebí pokud

– máte nedostatek enzymu glukózo-6-fosfát dehydrogenázy
– současně užíváte léky ovlivňující funkci jater
– máte vážné onemocnění ledvin

Pokud si nejste jisti, zda se vás uvedené týká, poraďte se se svým lékařem.
O vhodnosti současného užívání čípků Paralen 500 s jinými léky proti bolesti a nachlazení se poraďte s lékařem.
Užívání vyšších než doporučených dávek může vést k riziku závažného poškození jater.
Neužívejte tento přípravek bez doporučení lékaře, pokud trpíte jaterním onemocněním a/nebo užíváte jakákoliv jiná léčiva obsahující paracetamol.
Při onemocnění ledvin je možno užívat Paralen 500 SUP pouze po poradě s lékařem.

Vzájemné působení s dalšími léčivými přípravky
Prosím informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte nebo jste užíval(a) v nedávné době, a to i o lécích, které jsou dostupné bez lékařského předpisu.
Účinky čípků Paralen 500 a jiných léků současně používaných se mohou navzájem ovlivňovat. Současné používání čípků Paralen 500 a některých léků na spaní, léků proti
epilepsii, některých antibiotik nebo současné pití alkoholu může způsobit poškození jater.
V případě, že užíváte jiné léky, a to na lékařský předpis i bez něj, poraďte se o vhodnosti současného užívání čípků Paralen 500 s lékařem a bez porady s ním je neužívejte.
V případě předepisování jiných léků upozorněte lékaře, že užíváte Paralen 500 SUP.

Používání přípravku PARALEN 500 SUP s jídlem a pitím
Přípravek se může zavádět nezávisle na příjmu potravy.
Během léčby přípravkem Paralen 500 SUP nesmíte pít alkoholické nápoje.

Těhotenství a kojení
Poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete užívat jakýkoliv lék
Těhotné ženy mohou užívat přípravek Paralen 500 SUP jen po poradě s lékařem.
Kojící ženy mohou přípravek užívat 1 den, déle než 1 den mohou přípravek užívat pouze po poradě s lékařem.

Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů
Přípravek neovlivňuje činnosti vyžadující zvýšenou pozornost (řízení motorových vozidel, obsluha strojů, práce ve výškách).

3. JAK SE PŘÍPRAVEK PARALEN 500 SUP UŽÍVÁ

Jednotlivé a maximální denní dávky dle věku a hmotnosti jsou vyznačeny v tabulce.
Nepřekračujte doporučené dávkování.
Věk Hmotnost
Děti 9–12 let 33–40 kg
Mladiství
12–15 let 40–50 kg
Jednotlivá dávka
1 čípek PARALEN 500
(500 mg paracetamolu) Max. denní dávka
4 čípky PARALEN 500
(2 g paracetamolu)
1 čípek PARALEN 500
(500 mg paracetamolu) 6 čípků PARALEN 500
(3 g paracetamolu)
2/4Mladiství nad
15 let a
dospělí
≤ 50 kg
> 50 kg
1 čípek PARALEN 500
(500 mg paracetamolu)
1–2 čípky PARALEN 500
(500– 1000 mg paracetamolu)
8 čípků PARALEN 500
(4 g paracetamolu)

Dospělí a mladiství (starší 15 let )
1–2 čípky Paralen 500 SUP několikrát denně podle potřeby v časových odstupech nejméně 4 hodin.
Čípek se zavádí do konečníku.
Maximální denní dávka je 8 čípků, nejvyšší jednotlivá dávka jsou 2 čípky (tuto dávku by neměli užívat pacienti s hmotností nižší než 50kg).
Při dlouhodobé terapii (nad 10 dnů) nemá denní dávka překročit 5 čípků.

Mladiství ve věku od 12 do 15 let
1 čípek dle potřeby několikrát denně v 6hodinových intervalech. Interval lze zkrátit v případě potřeby na 4 hod., přičemž nesmí být překročena maximální denní dávka 6 čípků (3 g paracetamolu).

Děti ve věku od 9 do 12 let
1 čípek dle potřeby několikrát denně v 6hodinových intervalech. Interval lze zkrátit v případě potřeby na 4 hod., přičemž nesmí být překročena maximální denní dávka 4 čípky (2 g
paracetamolu).

Nemocní se sníženou funkcí ledvin
Používají po poradě s lékařem nižší dávky v prodlouženém dávkovacím intervalu 6–8 hodin.
Pokud nedojde do 3 dnů ke snížení horečky a do 5 dnů k ústupu bolesti nebo naopak dojde ke zhoršení obtíží či se vyskytnou neobvyklé reakce, poraďte se o dalším používání přípravku s lékařem.
Bez porady s lékařem nepoužívejte přípravek Paralen 500 SUP nepřetržitě déle než 1 týden.
Dítěti nepodávejte čípky Paralen 500 bez porady s lékařem déle než 3 dny.
Při dlouhodobém používání čípků Paralen 500 (několik týdnů) je třeba průběžná kontrola u lékaře.
Během léčby nesmíte pít alkoholické nápoje.

Jestliže jste užil(a) více přípravku PARALEN 500 SUP než jste měl(a)
Jestliže jste užil(a) více přípravku Paralen 500 SUP než Vám předepsal lékař, obraťte se přímo na lékaře nebo lékárníka. Při předávkování nebo náhodném požití čípků dítětem ihned
vyhledejte lékaře, i když nejsou přítomny příznaky předávkování!

Jestliže jste zapomněl(a) užít přípravek PARALEN 500 SUP
Pokud je třeba, podejte další dávku přípravku, jakmile si vzpomenete, dodržte však odstup mezi jednotlivými dávkami minimálně 4 hodiny a neužívejte více než maximální denní
dávku.
Nezdvojujte následující dávku, abyste nahradil(a) vynechanou dávku.
Máte-li jakékoli další otázky, týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

4. MOŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY

Podobně jako všechny léky, může i PARALEN 500 SUP způsobit nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.
Při užívaní PARALEN 500 SUP se mohou vyskytnout následující nežádoucí účinky seřazené dle frekvence výskytu:

Vzácné (u 1 – 10 z 10 000 léčených):

 • kožní vyrážka, kožní alergie (kožní reakce spojená se zčervenáním, svěděním až vyrážkou)

Velmi vzácné (u méně než 1 z 10 000 léčených):

 • poruchy krvetvorby (mohou se projevovat např. zvýšeným sklonem ke krvácivým projevům, vyšší náchylností k infekci, únavou, bolestí hlavy či hučením v uších)
 • zúžení průdušek (bronchospazmus)
 • žloutenka

Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím,
sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.

5. JAK PŘÍPRAVEK PARALEN 500 SUP UCHOVÁVAT

Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.
Uchovávejte v původním vnitřním obalu při teplotě do 25 °C.
Přípravek PARALEN 500 SUP nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na obalu. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.
Léčivé přípravky se nesmí vyhazovat do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak máte likvidovat přípravky, které již nepotřebujete. Tato opatření
pomáhají chránit životní prostředí.

6. DALŠÍ INFORMACE

Co přípravek PARALEN 500 SUP obsahuje
Léčivá látka: Paracetamolum 500 mg v 1 čípku.
Pomocné látky: čípkový základ.
Jak přípravek PARALEN 500 SUP vypadá a co obsahuje toto balení
Popis: suspenzní čípky bílé až slabě nažloutlé barvy, torpédovitého tvaru.
Velikost balení: 5 čípků.
Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce:
Zentiva, k. s., Praha, Česká republika

Tento příbalový leták byl naposledy schválen 16.2 2011

Paralen Grip chřipka a kašel

potahované tablety
paracetamolum, dextromethorphani hydrobromidum monohydricum, phenylephrini hydrochloridum

Přečtěte si pozorně tento příbalový leták, protože obsahuje pro vás důležité údaje.

Vždy užívejte tento přípravek přesně v souladu s příbalovou informací nebo podle pokynů svého lékaře nebo lékárníka.
– Ponechte si příbalový leták pro případ, že si jej budete potřebovat přečíst znovu.

– Požádejte svého lékárníka, pokud potřebujete další informace nebo radu.
– Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.
Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Viz bod 4.
– Pokud se do 3 dnů nebudete cítit lépe nebo pokud se Vám přitíží, musíte se poradit s lékařem.

Co naleznete v tomto příbalovém letáku:

 1. Co je Paralen Grip chřipka a kašel a k čemu se používá
 2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete Paralen Grip chřipka a kašel užívat
 3. Jak se Paralen Grip chřipka a kašel užívá
 4. Možné nežádoucí účinky
 5. Jak Paralen Grip chřipka a kašel uchovávat
 6. Obsah balení a další informace

1. Co je Paralen Grip chřipka a kašel a k čemu se používá

V tabletách Paralen Grip chřipka a kašel se příznivě uplatňuje kombinace paracetamolu (působí proti bolesti a horečce), fenylefrinu (uvolňuje dýchací cesty) a dextromethorfanu (tlumí kašel).
Paralen Grip chřipka a kašel je určen k odstranění příznaků chřipky a nachlazení doprovázených suchým kašlem a ucpaným nosem. Přináší úlevu od horečky, bolesti hlavy, bolesti v krku, bolesti svalů a kloubů, suchého kašle, uvolňuje ucpaný nos a vedlejší nosní dutiny a tím usnadňuje dýchání.
Přípravek je určen pro dospělé a dospívající od 12 let s tělesnou hmotností nad 40 kg.

2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete Paralen Grip chřipka a kašel užívat

Neužívejte Paralen Grip chřipka a kašel

 • jestliže jste alergický(á) na paracetamol, fenylefrin, dextromethorfan nebo na kteroukoli další složku tohoto přípravku (uvedenou v bodě 6),
 • jestliže máte závažné onemocnění jater,
 • jestliže máte kašel s nadměrnou tvorbou hlenu,
 • jestliže trpíte závažnou formou určitého typu chudokrevnosti zvaného hemolytická anémie,
 • jestliže máte vysoký krevní tlak nebo onemocnění srdce a cév,
 • jestliže trpíte zvýšenou funkcí štítné žlázy (hypertyreóza),
 • jestliže máte cukrovku,
 • jestliže máte zelený zákal s úzkým úhlem (zvýšený nitrooční tlak),
 • jestliže současně užíváte:
 • léky k léčbě deprese či Parkinsonova onemocnění ze skupiny inhibitorů MAO nebo jste je užíval(a) v posledních 2 týdnech,
 • léky k léčbě deprese ze skupiny tricyklických antidepresiv,
 • léky na vysoký krevní tlak nebo srdeční onemocnění ze skupiny betablokátorů.
 • Pokud si nejste jisti, zda se vás uvedené týká, poraďte se se svým lékařem.

Upozornění a opatření
Před užitím přípravku Paralen Grip chřipka a kašel se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem:

 • jestliže jste muž a máte zvětšenou prostatu,
 • jestliže máte průduškové astma,
 • jestliže trpíte nedostatkem enzymu glukózo-6-fosfát dehydrogenázy,
 • jestliže máte onemocnění ledvin.
 • jestliže trpíte zvýšenou citlivostí na kyselinu acetylsalicylovou a/nebo nesteroidní léky proti zánětu a bolesti (NSAID).

Užívání vyšších než doporučených dávek paracetamolu (jedné z léčivých látek přípravku Paralen Grip chřipka a kašel) může vést k riziku závažného poškození funkce jater.
Paralen Grip chřipka a kašel užívejte pouze v případě, že máte chřipku nebo nachlazení, které jsou doprovázené suchým kašlem a ucpaným nosem. Pokud nemáte všechny uvedené příznaky a projevil se u vás jen některý z nich, měl(a) byste užívat jiné léčivé přípravky určené k léčbě tohoto příznaku.
Přípravek není určen pro děti mladší než 12 let.

Další léčivé přípravky a přípravek Paralen Grip chřipka a kašel
Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a) nebo které možná budete užívat.

O používání přípravku se poraďte se svým lékařem, pokud užíváte:
– některé léky ovlivňující srážení krve (např. warfarin nebo jiné látky působící proti účinku vitaminu K),
– léky podporující tvorbu hlenu a vykašlávání,
– léky na epilepsii (např. glutethimid, fenobarbital, fenytoin, primidon, karbamazepin, topiramát),
– léky na spaní, uklidnění a jiné léky tlumící centrální nervový systém,
– některá antibiotika (rifampicin, flukloxacilin),
– lék na HIV a AIDS zidovudin,
– lék k léčbě dny probenecid,
– lék na snížení tuků v krvi cholestyramin,
– léky na léčbu deprese ze skupiny inhibitorů monoaminooxidázy nebo tricyklických antidepresiv,
– jiné léky ovlivňující funkci jater
– kyselinu acetylsalicylovou nebo jiné nesteroidní protizánětlivé léky,
– léky na vysoký krevní tlak a na poruchy srdečního rytmu,
– léky a doplňky stravy obsahující třezalku tečkovanou.

Některé léky mohou ovlivnit vstřebávání paracetamolu, včetně těch užívaných k léčbě vysokého cholesterolu (cholestyramin) a k léčbě nevolnosti a zvracení (metoklopramid, domperidon).
Jestliže užíváte Paralen Grip chřipka a kašel, neužívejte jiné léky na chřipku a nachlazení nebo k omezení zduření nosní sliznice (dekongestiva) a jiné léky obsahující paracetamol.

Přípravek Paralen Grip chřipka a kašel s jídlem, pitím a alkoholem
Jestliže se během léčby objeví zažívací obtíže, užívejte lék během jídla. Během léčby se nesmějí požívat alkoholické nápoje. Současné pití alkoholu může zvýšit riziko poškození jater.

Těhotenství a kojení
Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete tento přípravek užívat.
Užívání přípravku Paralen Grip chřipka a kašel se v těhotenství a během kojení nedoporučuje.

Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů
Přípravek neovlivňuje činnosti vyžadující zvýšenou pozornost (řízení motorových vozidel, obsluha strojů, práce ve výškách). Pokud se však u vás během léčby objeví nežádoucí účinky, jako jsou bolesti hlavy, únava, malátnost nebo závratě, neměl(a) byste řídit dopravní prostředky ani obsluhovat stroje.

3. Jak se přípravek Paralen Grip chřipka a kašel užívá

Vždy užívejte tento přípravek přesně v souladu s příbalovou informací nebo podle pokynů svého lékaře nebo lékárníka. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.

Dospělí a dospívající od 15 let
1–2 tablety podle potřeby až 4× denně, s časovým odstupem mezi jednotlivými dávkami nejméně 4 hod.
Jednu tabletu je vhodné podávat u osob s hmotností do 60 kg, osoby s hmotností nad 60 kg mohou užívat až 2 tablety v jedné dávce.
Nejvyšší jednotlivá dávka jsou 2 tablety.
Maximální denní dávka je 8 tablet Paralenu Grip chřipka a kašel za 24 hodin.
Dospívající 12–15 let s tělesnou hmotností nad 40 kg
1 tableta podle potřeby v časovém odstupu nejméně 4–6 hodin.
Maximální denní dávka je 6 tablet.

Pacienti se sníženou funkcí ledvin či jater
Před použitím přípravku se o úpravě dávkování poraďte s lékařem. Po posouzení vašeho zdravotního stavu vám může doporučit snížení dávek nebo prodloužení dávkovacího intervalu.
Tablety se polykají celé, doporučujeme zapít tekutinou. Jestliže se během léčby objeví zažívací obtíže, užívejte lék během jídla. Obvyklá délka léčby je 3–5 dní.
Přípravek nepoužívejte bez porady s lékařem déle než 7 dnů.
Pokud se vaše obtíže zhorší nebo se nezlepší do 3 dnů, vyhledejte lékaře a poraďte se o dalším postupu.
Užívejte přípravek pouze tak, jak je doporučeno. Nepřekračujte lékařem předepsanou dávku. Byly hlášeny případy zneužití dextromethorfanu, včetně případů u dětí a dospívajících.

Jestliže jste užil(a) více přípravku Paralen Grip chřipka a kašel, než jste měl(a)
Při předávkování nebo náhodném požití přípravku dítětem ihned vyhledejte lékaře, i když nejsou přítomny příznaky předávkování!

Jestliže jste zapomněl(a) užít přípravek Paralen Grip chřipka a kašel
Pokud je třeba, užijte další dávku přípravku, jakmile si vzpomenete, dodržte však odstup mezi jednotlivými dávkami minimálně 4 hodiny a maximální denní dávku.
Nezdvojnásobujte následující dávku, abyste nahradil(a) vynechanou tabletu.

4. Možné nežádoucí účinky

Podobně jako všechny léky může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.
V případě, že se u Vás objeví některý z následujících nežádoucích, přestaňte přípravek užívat a ihned vyhledejte lékařskou pomoc:
– nevolnost, kopřivka, náhlý otok (např. obličeje nebo hrdla), pocit tísně na hrudi spojený s dušností nebo ztíženým polykáním (příznaky anafylaxe). Frekvence výskytu výše uvedených nežádoucích účinků není známa.
– otok různých částí těla, nejčastěji v obličeji nebo v oblasti krku. Frekvence výskytu výše uvedených nežádoucích účinků není známa.
– Velmi vzácně byly hlášeny případy závažných kožních reakcí: závažné kožní reakce, kterým často předchází horečka, bolesti hlavy, bolest v krku, bolesti břicha (příznaky podobné chřipce). Kožní projevy bývají doprovázeny postižením sliznic, v podobě vředů v ústech, krku, nosu, na genitáliích a zánětu spojivek (červené a oteklé oči). Kožní vyrážka se může rozvinout v rozsáhlé plochy puchýřů a olupující se kůže.
Četnost výskytu výše uvedených závažných nežádoucích účinků nelze z dostupných údajů určit.

V následující tabulce jsou shrnuty další nežádoucí účinky, které se objevily v souvislosti s užitím léčivých látek přípravku, rozdělené do skupin podle frekvence výskytu:
Časté (mohou se vyskytnout až u 1 z 10 léčených):
– bolesti hlavy*, únava, malátnost, nespavost, závratě (točení hlavy)

Méně časté (mohou se vyskytnout až u 1 ze 100 léčených):
– zhoršená výslovnost*

Vzácné (mohou se vyskytnout až u 1 z 1 000 léčených):
– kožní alergické reakce, vyrážka včetně závažných kožních reakcí

Velmi vzácné (mohou se vyskytnout až u 1 z 10 000 léčených):
– pocit bušení srdce, změny krevního obrazu vč. závažného snížení počtu bílých krvinek, které může zvýšit pravděpodobnost infekce, rychlé mimovolní pohyby očí (nystagmus)*, zúžení průdušek, zvracení, průjem, zvýšení krevního tlaku, žloutenka

Není známo (četnost nelze z dostupných údajů určit):
– zánět jater, který může vést k akutnímu jaternímu selhání
– neurologické nálezy, jako jsou ospalost; točení hlavy; pocity na omdlení; porucha napětí svalů (dystonie), zejména u dětí
– psychotické poruchy, včetně halucinací a zmatenosti;
* byly pozorovány při vyšších dávkách dextromethorfanu.

Hlášení nežádoucích účinků
Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.
Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo na adresu:
Státní ústav pro kontrolu léčiv
Šrobárova 48
100 41 Praha 10
4/5webové stránky: www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek.
Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku.

5. Jak přípravek Paralen Grip chřipka a kašel uchovávat

Uchovávejte tento přípravek mimo dohled a dosah dětí.
Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní teplotní podmínky uchovávání.
Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem.
Nepoužívejte tento přípravek po uplynutí doby použitelnosti uvedené na obalu za zkratkou „EXP:“.
Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.
Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.

6. Obsah balení a další informace

Co obsahuje přípravek Paralen Grip chřipka a kašel
Léčivými látkami jsou paracetamolum 500 mg, dextromethorphani hydrobromidum monohydricum 15 mg, phenylephrini hydrochloridum 5 mg v 1 potahované tabletě.
Dalšími složkami jsou mikrokrystalická celulosa, předbobtnalý kukuřičný škrob, sodná sůl kroskarmelosy, povidon 30, kyselina stearová 50 %.
Potahová vrstva obsahuje hypromelosu 2910/5, makrogol 6000, oxid titaničitý (E 171), simetikonovou emulzi SE4, mastek, hlinitý lak chinolinové žluti (E 104).

Jak přípravek Paralen Grip chřipka a kašel vypadá a co obsahuje toto balení
Popis přípravku: žluté podlouhlé bikonvexní potahované tablety.
Balení obsahuje 12 nebo 24 potahovaných tablet.
Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce
Zentiva, k. s., Praha, Česká republika

Tato příbalová informace byla naposledy revidována: 30.5.2014

PARALEN PLUS

potahované tablety

Držitel registračního rozhodnutí / Výrobce
Zentiva, k.s., Praha, Česká republika

Složení:

Léčivé látky: Paracetamolum 325 mg, Pseudoephedrini hydrochloridum 30 mg, Dextromethorphani hydrobromidum 15 mg v jedné potahované tabletě
Pomocné látky: Monohydrát laktózy, mikrokrystalická celulóza, povidon, předželatinovaný kukuřičný škrob, sodná sůl kroskarmelózy, stearová kyselina, hypromelóza, makrogol, mastek, oxid titaničitý, simetikonová emulze , zeleň laková

Indikační skupina:

Analgetikum, antipyretikum, antitusikum, dekongestivum (tlumí bolest, snižuje horečku, tlumí kašel a snižuje zduření sliznic)

Charakteristika:

Paralen Plus je kombinovaný přípravek, který obsahuje tři účinné látky s následujícím působením:

 • paracetamol snižuje teplotu a tlumí bolest
 • pseudoefedrin odstraňuje zduření nosní sliznice
 • dextromethorfan potlačuje kašel přímým působením na centrum kašle v prodloužené míše, tento účinek je rychlý a přetrvává 4–6 hodin

Indikace:

Paralen Plus užívají dospělí a mladiství při léčbě horečnatých virových akutních i chronických onemocnění dýchacího ústrojí provázených suchým, dráždivým či záchvatovitým kašlem.

Kontraindikace:

Paralen Plus se nesmí užívat při známé přecitlivělosti na paracetamol, pseudoefedrin, dextromethorfan nebo některou jinou složku přípravku. Paralen Plus nesmějí užívat pacienti se závažným onemocněním srdce, při závažné hypertenzi (vysokém krevním tlaku), padoucnici, u některých druhů chudokrevnosti a při závažné poruše funkce jater a ledvin, dále pak osoby, které dlouhodobě požívají alkohol. Paralen Plus nesmějí užívat pacienti, kteří jsou zároveň léčeni některými léky proti depresi (tzv. inhibitory monoaminooxidázy – IMAO) či do 14 dnů po jejich vysazení.
U některých onemocnění je třeba zvláštní opatrnosti při užívání přípravku Paralen Plus. Váš lékař má být proto informován o všech onemocněních, kterými trpíte, aby mohl posoudit vhodnost jeho podání. Pouze na doporučení lékaře můžete použít přípravek u onemocnění štítné žlázy, onemocnění srdce a cév, zvětšení prostaty, zeleného zákalu, průduškového astmatu, vředové choroby žaludku a dvanáctníku a u zhoršené průchodnosti mezi žaludkem a dvanáctníkem. Také pacienti užívající současně některé léky proti duševní depresi a léky s tlumivým účinkem na centrální nervový systém (např. léky na spaní a uklidnění) mohou přípravek používat pouze po poradě s lékařem.
Paralen Plus nesmějí užívat děti do 15 let.
Užívání přípravku Paralen Plus v těhotenství a při kojení není dovoleno.

Nežádoucí účinky:

Paralen Plus je obvykle dobře snášen. Ojediněle se může objevit únava, malátnost, ospalost nebo naopak nespavost, úzkost, napětí a neklid, nevolnost, zažívací obtíže (pocit na zvracení, zvracení, průjem či zácpa), kožní vyrážka. Zřídka může být pozorována nepravidelná srdeční činnost či zvýšený krevní tlak. V případě výskytu těchto nežádoucích účinků či jiných neobvyklých reakcí se o dalším užívání přípravku Paralen Plus poraďte s lékařem.

Interakce:

Účinky Paralenu Plus a jiných přípravků současně užívaných se mohou navzájem ovlivňovat. Jde zejména o léky proti depresi (tzv. tricyklická antidepresiva, SSRI) a léky, které tlumí činnost centrálního nervového systému (např. léky proti nespavosti, léky na uklidnění, léky proti bolesti, apod.). Paralen Plus nesmějí užívat pacienti, kteří jsou zároveň léčeni některými léky proti depresi (tzv. inhibitory monoaminooxidázy – IMAO) či do 14 dnů po jejich vysazení.
Váš lékař má být proto informován o všech Vašich onemocněních a lécích, které v současné době užíváte, nebo které začnete užívat a to na lékařský předpis i bez něj. Než začnete současně s užíváním přípravku Paralen Plus užívat nějaký volně prodejný lék, poraďte se se svým ošetřujícím lékařem.
Jestliže Vám další lékař bude předepisovat nějaký jiný lék, informujte ho, že již užíváte Paralen Plus. Bez porady s lékařem neužívejte s přípravkem Paralen Plus žádné volně prodejné léky, zvl. pak léky podporující vykašlávání (tzv. expektorancia a mukolytika), protože Paralen Plus tlumí vykašlávání a vytvořený hlen by se mohl hromadit v dýchacích cestách.

Dávkování a způsob použití:

Paralen Plus se užívá 3 krát denně po 1 – 2 tabletách po dobu trvání obtíží, minimálně 3 dny, maximálně po dobu pěti dnů. Potahované tablety se polykají celé a zapíjejí malým množstvím tekutiny.

Upozornění:

Obvyklá délka léčby přípravkem Paralen Plus je 5 dní. O delším užívání léku se poraďte s lékařem.
Pokud odkašláváte hleny, poraďte se o používání přípravku s lékařem.
Přípravek může snížit schopnost reagovat u osob vykonávajících činnost vyžadující pozornost, motorickou koordinaci a rychlé rozhodování (např. řízení motorových vozidel, ovládání strojů, práce ve výškách, apod.).
Při předávkování nebo náhodném požití léku dítětem vyvolejte zvracení a ihned vyhledejte lékaře!
Některé z produktů metabolizmu pseudoefedrinu jsou na seznamu dopingových látek, proto je třeba vyvarovat se použití Paralenu plus u aktivních sportovců.
Užívání vyšších než doporučených dávek může vést k riziku závažného poškození jater. Bez doporučení lékaře neužívejte tento přípravek současně s jinými léky obsahujícími paracetamol.

Uchovávání

Uchovávejte při teplotě 10–25°C, v původním vnitřním obalu,vnitřní obal v krabičce, aby byl přípravek chráněn před světlem a vlhkem.

Varování:

Přípravek nesmí být používán po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na obalu.
Přípravek musí být uchováván mimo dosah dětí.

Balení:
12 nebo 24 potahovaných tablet

Datum poslední revize
7.5.2009

PARALEN GRIP HORKÝ NÁPOJ

granule pro perorální suspenzi (Paracetamolum, Phenylephrini hydrochloridum)

Přečtěte si pozorně tento příbalový leták, protože obsahuje pro vás důležité údaje.
Tento přípravek je dostupný bez lékařského předpisu. Přesto však musíte přípravek PARALEN GRIP HORKÝ NÁPOJ užívat pečlivě podle návodu, aby Vám co nejvíce prospěl.

 • Ponechte si příbalový leták pro případ, že si jej budete potřebovat přečíst znovu.
 • Požádejte svého lékárníka, pokud potřebujete další informace nebo radu.
 • Pokud se vaše příznaky zhorší nebo nezlepší do 3 dnů, vyhledejte lékaře.
 • Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.

V příbalovém letáku naleznete:

 1. Co je PARALEN GRIP HORKÝ NÁPOJ a k čemu se používá
 2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek PARALEN GRIP HORKÝ NÁPOJ užívat
 3. Jak se přípravek PARALEN GRIP HORKÝ NÁPOJ užívá
 4. Možné nežádoucí účinky
 5. Jak přípravek PARALEN GRIP HORKÝ NÁPOJ uchovávat
 6. Další informace

1. CO JE PŘÍPRAVEK PARALEN GRIP HORKÝ NÁPOJ A K ČEMU SE POUŽÍVÁ

PARALEN GRIP HORKÝ NÁPOJ je určen k odstranění příznaků chřipky a nachlazení, včetně horečky, bolesti hlavy, bolesti v krku, bolesti svalů a kloubů, uvolňuje ucpaný nos a vedlejší nosní dutiny a tím usnadňuje dýchání.
Přípravek je určen pro dospělé a mladistvé od 15 let.

2. ČEMU MUSÍTE VĚNOVAT POZORNOST, NEŽ ZAČNETE PŘÍPRAVEK PARALEN GRIP HORKÝ NÁPOJ UŽÍVAT

Neužívejte přípravek PARALEN GRIP HORKÝ NÁPOJ

 • pokud jste alergičtí/pře­citlivělí na jakoukoli složku přípravku (viz. bod 6),
 • pokud trpíte těžkým onemocněním ledvin nebo jater, vysokým krevním tlakem, onemocněním srdce, cukrovkou, zvýšeným nitroočním tlakem (zelený zákal), onemocněním štítné žlázy,
 • pokud současně užíváte některé léky k léčbě deprese

Zvláštní opatrnosti při užití přípravku PARALEN GRIP HORKÝ NÁPOJ je zapotřebí

 • pokud máte problémy s požíváním alkoholu,
 • pokud trpíte jaterním onemocněním

Užívání vyšších než doporučených dávek může vést k riziku závažného poškození funkce jater. Pokud užíváte jakákoliv jiná léčiva obsahující paracetamol (jedna z účinných látek přípravku PARALEN GRIP HORKÝ NÁPOJ), je užívání možné pouze na doporučení lékaře.

Vzájemné působení s dalšími léčivými přípravky
Prosím, informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte nebo jste užíval(a) v nedávné době, a to i o lécích, které jsou dostupné bez lékařského předpisu.
Současné dlouhodobé užívání PARALENU GRIP HORKÝ NÁPOJ a některých léků na spaní, léků proti epilepsii nebo některých antibiotik může způsobit poškození jater.
Bez doporučení lékaře neužívejte tento lék, pokud užíváte jakákoliv jiná léčiva obsahující paracetamol (jedna z účinných látek přípravku PARALEN GRIP HORKÝ NÁPOJ).

Užívání přípravku PARALEN GRIP HORKÝ NÁPOJ s jídlem a pitím
Během léčby nepijte alkoholické nápoje. Současné pití alkoholu může způsobit poškození jater.

Těhotenství a kojení
Poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete užívat jakýkoliv lék.
Přípravek by se neměl užívat během těhotenství.
Kojící ženy mohou užívat PARALEN GRIP HORKÝ NÁPOJ pouze na výslovné doporučení lékaře.

Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů
Přípravek neovlivňuje činnosti vyžadující zvýšenou pozornost (řízení motorových vozidel, obsluha strojů, práce ve výškách).

Důležité informace o některých složkách přípravku PARALEN GRIP HORKÝ NÁPOJ
Obsahuje 2,8 g sacharózy v 1 dávce. Je nutno vzít v úvahu u pacientů s cukrovkou. Pokud Vám Váš lékař řekl, že nesnášíte některé cukry, poraďte se se svým lékařem, než začnete tento léčivý přípravek užívat. Obsahuje aspartam, zdroj fenylalaninu. Může být škodlivý pro pacienty s fenylketonurií.

3. JAK SE PŘÍPRAVEK PARALEN GRIP HORKÝ NÁPOJ UŽÍVÁ

Vždy užívejte přípravek PARALEN GRIP HORKÝ NÁPOJ přesně podle pokynů této příbalové informace. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.
Dospělí, včetně starších osob a mladistvých od 15 let: 4× denně jeden sáček rozpuštěný ve sklenici horké (nikoli vařící) vody. Jednotlivé dávky se podávají vždy nejdříve po 4 hodinách.
Neužívejte více než 4 sáčky za 24 hodin.
Přípravek nepoužívejte bez porady s lékařem déle než 7 dnů.
Pokud obtíže neustupují, zhoršují se nebo přetrvávají více než 3 dny, vyhledejte lékaře a poraďte se o dalším postupu.

Jestliže jste užil(a) více přípravku PARALEN GRIP HORKÝ NÁPOJ, než jste měl(a)
Při předávkování nebo náhodném požití přípravku dítětem ihned vyhledejte lékaře, i když nejsou přítomny příznaky předávkování.

Jestliže jste zapomněl(a) užít přípravek PARALEN GRIP HORKÝ NÁPOJ
Pokud je třeba, užijte další dávku přípravku, jakmile si vzpomenete.
Nezdvojujte následující dávku, abyste nahradil(a) vynechanou dávku.

4. MOŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY

Podobně jako všechny léky, může mít i přípravek PARALEN GRIP HORKÝ NÁPOJ nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.
Nežádoucí účinky jsou při užívání doporučených dávek vzácné a mají obvykle mírný průběh.
Při užívání paracetamolu (jedna z léčivých látek přípravku PARALEN GRIP HORKÝ NÁPOJ) se mohou vyskytnout následující nežádoucí účinky (seřazeny dle četnosti výskytu):
Vzácné (možnost výskytu u 1– 10 pacientů z 10 000): kožní alergické reakce, vyrážka
Velmi vzácné (možnost výskytu u méně než 1 pacienta z 10 000): změny krevního obrazu, žloutenka, zúžení průdušek Při užívání fenylefrinu (jedna z léčivých látek přípravku PARALEN GRIP HORKÝ NÁPOJ) se mohou vyskytnout následující nežádoucí účinky (seřazeny dle četnosti výskytu):
Velmi vzácné (možnost výskytu u méně než 1 pacienta z 10 000): bolesti hlavy, závratě (točení hlavy), nespavost, bušení srdce, zvýšení krevního tlaku, zvracení, průjem
Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.

5. JAK PŘÍPRAVEK PARALEN GRIP HORKÝ NÁPOJ UCHOVÁVAT

Uchovávejte při teplotě do 25oC v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před vlhkostí.
Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.
Přípravek PARALEN GRIP HORKÝ NÁPOJ nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti uvedené na obalu. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.
Léčivé přípravky se nesmí vyhazovat do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak máte likvidovat přípravky, které již nepotřebujete. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.

6. DALŠÍ INFORMACE

Co obsahuje přípravek PARALEN GRIP HORKÝ NÁPOJ
Léčivými látkami jsou paracetamol 650 mg a fenylefrin hydrochlorid 10 mg v 1 sáčku.
Pomocné látky: sacharóza, dihydrát citronanu sodného, kyselina vinná, kyselina citrónová, přírodní citrónové aroma v prášku, povidon 25, citrónové aroma v prášku, kyselina askorbová (vitamin C), aspartam, pigmenty z oddenku kurkumy dlouhé.

Jak přípravek PARALEN GRIP HORKÝ NÁPOJ vypadá a co obsahuje toto balení
Zrněný žluto-bílý prášek.
Balení obsahuje 5, 6, 10 nebo 12 sáčků.
Na trhu nemusí být všechny velikosti balení

Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce
Zentiva, k.s., Praha, Česká republika

Tento příbalový leták byl naposledy schválen
30.1.2013

PARALEN EXTRA PROTI BOLESTI

(paracetamolum/cof­feinum) potahované tablety

Přečtěte si pozorně tento příbalový leták, protože obsahuje pro vás důležité údaje.
Vždy užívejte tento přípravek přesně v souladu s příbalovou informací nebo podle pokynů svého lékaře nebo lékárníka

 • Ponechte si příbalový leták pro případ, že si jej budete potřebovat přečíst znovu.
 • Požádejte svého lékárníka, pokud potřebujete další informace nebo radu.
 • Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci.
 • Pokud se do 3 dnů nebudete cítit lépe nebo pokud se Vám přitíží, musíte se poradit s lékařem.

V příbalovém letáku naleznete:

 1. Co je přípravek PARALEN EXTRA PROTI BOLESTI a k čemu se používá
 2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek PARALEN EXTRA PROTI BOLESTI užívat
 3. Jak se přípravek PARALEN EXTRA PROTI BOLESTI užívá
 4. Možné nežádoucí účinky
 5. Jak přípravek PARALEN EXTRA PROTI BOLESTI uchovávat
 6. Obsah balení a další informace

1. Co je přípravek PARALEN EXTRA PROTI BOLESTI a k čemu se používá

PARALEN EXTRA PROTI BOLESTI obsahuje kombinaci dvou léčivých látek, která je účinná proti bolesti. Paracetamol zajišťuje úlevu při bolesti a snižuje tělesnou teplotu. Kofein zesiluje účinek paracetamolu a tím pomáhá zmírňovat bolest, působí proti únavě, mírně podporuje dýchání a krevní oběh u horečnatých onemocnění.
PARALEN EXTRA PROTI BOLESTI nedráždí žaludek. Neobsahuje kyselinu acetylsalicylovou.
Přípravek mohou užívat dospělí, mladiství a děti starší 12 let. PARALEN EXTRA PROTI BOLESTI je vhodný k úlevě při bolestech hlavy, migréně, bolestech zad, zubů, revmatických a svalových bolestech a bolestech při menstruaci. Přináší též úlevu od nepříjemných příznaků chřipky, nachlazení i bolestí v krku a snižuje horečku.

2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek PARALEN EXTRA PROTI BOLESTI užívat

Neužívejte přípravek PARALEN EXTRA PROTI BOLESTI

 • jestliže jste alergický/á na paracetamol, kofein (léčivé látky přípravku) nebo na kteroukoli další složku přípravku (uvedenou v bodě 6),
 • při žloutence, akutním zánětu jater, chronickém pití alkoholu,
 • pokud trpíte těžkým onemocněním jater nebo ledvin,
 • jestliže současně užíváte jiné léky poškozující játra,
 • jestliže trpíte hemolytickou anémií (nedostatek bílých krvinek) nebo deficitem enzymu glukózo-6– fosfáthydrogenázy (dědičné onemocnění vedoucí ke snížení počtu červených krvinek).

Pokud si nejste jisti, zda začít přípravek PARALEN EXTRA PROTI BOLESTI užívat, poraďte se se svým lékařem.

Upozornění a opatření
Pokud se léčíte pro nějaké onemocnění jater nebo ledvin, poraďte se před užitím přípravku PARALEN EXTRA PROTI BOLESTI se svým lékařem nebo lékárníkem,
Pokud užíváte PARALEN EXTRA PROTI BOLESTI, neužívejte jiné přípravky s obsahem paracetamolu.
Užívání více než 6 g paracetamolu denně u dospělých může vést k závažnému poškození jater.
Ačkoli poškození jater se může objevit i během požívání nižších dávek u pacientů s následujícími rizikovými faktory.

Rizikové faktory: 1.)Pokud dlouhodobě užíváte přípravky jako je karbamazepin, fenobarbital, fenytoin, rifampicin nebo jiné přípravky, které indukují jaterní enzymy (viz bod Vzájemné působení s dalšími léčivými přípravky). 2.)Pravidelná konzumace vyšších dávek alkoholu. Dlouhodobou konzumací alkoholu se riziko toxicity paracetamolu pro játra významně zvyšuje, přičemž největší nebezpečí existuje u chronických alkoholiků, kteří krátkodobě (12 hodin) abstinují.

Další léčivé přípravky a přípravek PARALEN EXTRA PROTI BOLESTI
Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a) nebo které možná budete užívat, a to i o lécích, které jsou dostupné bez lékařského předpisu.
Pokud užíváte PARALEN EXTRA PROTI BOLESTI, neužívejte jiné přípravky s obsahem paracetamolu.
Účinky přípravku PARALEN EXTRA PROTI BOLESTI a účinky metoklopramidu, domperidonu, propanthelinia, cholestyraminu, klozapinu, salicylamidu a probenecidu se mohou navzájem ovlivňovat.
Současné dlouhodobé užívání přípravku s léky proti epilepsii (fenobarbital, fenytoin, carbamazepin, lamotrigin), glutethimidu (léky na spaní), zidovudinem (proti HIV infekci a AIDS), isoniazidem (antibiotikum) nebo rifampicin (antibiotikum) může vést v některých případech k poškození funkce jater.
Pravidelné denní užívání PARALENU EXTRA PROTI BOLESTI současně s některými léky ke snížení srážlivosti krve (warfarin) může vést ke zvýšení rizika krvácení.
Není vhodné kombinovat PARALEN EXTRA PROTI BOLESTI s přípravky obsahujícími kyselinu acetylsalicylovou kvůli zvýšenému riziku poškození ledvin.
Pokud užíváte některý z výše uvedených léků, poraďte se před užitím přípravku PARALEN EXTRA PROTI BOLESTI se svým lékařem nebo lékárníkem.
V průběhu užívání přípravku omezte příjem produktů obsahujících kofein (léky, káva, čaj, kola), protože vyšší dávky kofeinu mohou vyvolat nervozitu, nespavost a výjimečně i zrychlení srdeční činnosti.

Užívání přípravku PARALEN EXTRA PROTI BOLESTI s jídlem a pitím
Přípravek se může užívat nezávisle na jídle. V průběhu léčby nesmíte pít alkoholické nápoje a měli byste omezit pití nápojů s kofeinem (káva, čaj, kola).

Těhotenství a kojení

Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete tento přípravek užívat. PARALEN EXTRA PROTI BOLESTI není vhodné podávat v prvním trimestru těhotenství. V dalším průběhu těhotenství musí podávání zvážit lékař.
Pokud se PARALEN EXTRA PROTI BOLESTI používá krátkodobě, není třeba přerušit kojení, ale je nutné pečlivě sledovat kojence.

Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů
Pozornost není ovlivněna.

3. Jak se přípravek PARALEN EXTRA PROTI BOLESTI užívá

Vždy užívejte tento přípravek přesně v souladu s příbalovou informací nebo podle pokynů svého lékaře nebo lékárníka. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.
Dospělí a mladiství: 1–2 tablety dle potřeby až 4krát denně v časových odstupech nejméně 4 hodin.
Jedna dávka 1 tablety je vhodná pro jednotlivce s hmotností méně než 60 kg, zatímco jedna dávka 2 tablet je vhodná pouze pro jednotlivce o hmotnosti 60 kg a více.
Nejvyšší jednotlivá dávka jsou 2 tablety. Neužívejte více než 8 tablet za 24 hodin.
Děti 12–15 let: 1 tabletu nejvýše 3krát denně s odstupem nejméně 6 hodin. Nejvyšší jednotlivá dávka je 1 tableta. Nepodávejte více než 3 tablety za 24 hodin.
Dětem do 12 let přípravek nepodávejte.
Nepřekračujte doporučené dávkování. Tablety zapíjejte dostatečným množstvím tekutiny.
Neužívejte léčivý přípravek bez doporučení lékaře déle než 7 dní.
Nedochází-li ke zmírnění příznaků onemocnění do 3 dnů, poraďte se o dalším postupu s lékařem.

Jestliže jste užil(a) více přípravku PARALEN EXTRA PROTI BOLESTI, než jste měl(a)
Konzumace 6 g paracetamolu a více může vést k poškození jater.
K příznakům předávkování paracetamolu během prvních 24 hodin patří bledost, nevolnost, zvracení, nechutenství a bolest břicha. Během 12–48 hodin po požití se mohou objevit příznaky poškození jater.
U závažné otravy může selhání jater vyústit v encefalopatii (poškození mozkové funkce), zvýšenou krvácivost, pokles hodnoty cukru v krvi, otok mozku a smrt. Akutní selhání ledvin, které se projevuje především jako bolest v bedrech, stopami krve a bílkovin v moči, se může objevit nezávisle na poškození jater. Při předávkování byl zaznamenán také nepravidelný srdeční tep a pankreatitida (zánětlivé onemocnění slinivky břišní, které se projevuje jako bolest břicha a zvracení).
Vysoké dávky kofeinu mohou vyvolat bolesti hlavy, třes, nervozitu a podráždění.
V případě předávkování ihned vyhledejte lékaře, dokonce i tehdy, cítíte-li se dobře, kvůli nebezpečí pozdějšího vážného poškození jater. Všechny zbývající tablety vezměte s sebou k lékaři.

Jestliže jste zapomněla(a) užít přípravek PARALEN EXTRA PROTI BOLESTI
Pokud je třeba, užijte vynechanou dávku ihned, jakmile si vzpomenete. Další dávku neužívejte dříve než za 4 hodiny. Nezdvojujte následující dávku, abyste nahradil(a) vynechanou dávku.
Máte-li jakékoli další otázky, týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

4. Možné nežádoucí účinky

Podobně jako všechny léky, může mít i tento nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.
Jestliže se objeví náhlé, neočekávané stavy jako např. kopřivka nebo obtíže s dechem, přerušte užívání přípravku a okamžitě vyhledejte lékaře.
Při užívání paracetamolu nebo kofeinu (léčivé látky přípravku PARALEN EXTRA PROTI BOLESTI) se mohou vyskytnout následující nežádoucí účinky seřazeny dle četnosti výskytu:
Časté (možnost výskytu u 1–10 pacientů ze 100):

 • neklid, nespavost, pocit na zvracení.

Vzácné (možnost výskytu u 1 –10 pacientů z 10 000):

 • kožní alergické reakce, kožní vyrážka.

Velmi vzácné (možnost výskytu u méně než 1 pacienta z 10 000):

 • zúžení průdušek, žloutenka, poruchy krvetvorby

Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci.

5. Jak přípravek PARALEN EXTRA PROTI BOLESTI uchovávat

Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí.
Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem.
Nepoužívejte tento přípravek po uplynutí doby použitelnosti uvedené na obalu. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.
Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího dopadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.

6. Obsah balení a další informace

Co přípravek PARALEN EXTRA PROTI BOLESTI obsahuje
Léčivými látkami jsou: paracetamolum 500 mg a coffeinum 65 mg v 1 potahované tabletě.
Dalšími složkami jsou: předbobtnalý kukuřičný škrob, povidon 30, sodná sůl kroskarmelosy, kyselina stearová 95%, mikrokrystalická celulosa, hypromelosa 2910/5, makrogol 6000, oxid titaničitý, simetikonová emulze SE 4, mastek.

Jak přípravek PARALEN EXTRA PROTI BOLESTI vypadá a co obsahuje toto balení
PARALEN EXTRA PROTI BOLESTI jsou téměř bílé až nažloutlé bikonvexní potahované tablety, na jedné straně vyraženo „PARALEN EXTRA“.
Balení obsahuje 12 nebo 24 potahovaných tablet.
Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce
Zentiva k.s., Praha Česká republika

Tento léčivý přípravek je v členských státech EEA registrován pod následujícími názvy:
Česká Republika: PARALEN EXTRA PROTI BOLESTI
Slovensko: PARALEN EXTRA

Tento příbalový leták byl naposledy schválen 1.8.2012

PARALEN 100

(Paracetamolum)
čípky

Držitel rozhodnutí o registraci/Vý­robce
Zentiva, k.s., Praha, Česká republika

Složení

Léčivá látka:
Paracetamolum 100 mg v 1 čípku

Čípkový základ:
Tuk pro čípky

Indikační skupina
Antipyretikum, analgetikum (ke snížení horečky a tlumení bolesti)

Charakteristika

Paracetamol, účinná látka přípravku Paralen 100 čípky, působí proti bolesti a snižuje zvýšenou tělesnou teplotu.

Indikace

Čípky Paralen 100 se používají u dětí o tělesné hmotnosti nad 7 kg ke snížení zvýšené tělesné teploty při chřipkových onemocněních a jako doplňková léčba horečnatých stavů při jiných onemocněních, dále se používá při mírné až střední bolesti různého původu, např. při bolestech hlavy, zubů a při bolesti kloubů a svalů provázející chřipková onemocnění.

Kontraindikace
Čípky Paralen 100 se nesmějí používat při známé přecitlivělosti na účinnou látku nebo na čípkový základ, při těžším onemocnění ledvin a jater nebo při akutní žloutence.
Přípravek není určen pro děti o tělesné hmotnosti menší než 7 kg.

Nežádoucí účinky

Čípky Paralen 100 v doporučeném dávkování vyvolávají nežádoucí účinky jen zřídka. U citlivých jedinců se mohou vyskytnout alergické reakce, např. kožní vyrážky nebo podráždění konečníku, které se projevuje jako pálení a svědění. Při výskytu těchto nežádoucích účinků nebo jiných neobvyklých reakcí u dítěte se poraďte o dalším používání přípravku s lékařem.

Interakce

Účinky čípků Paralen 100 a jiných léků současně používaných se mohou navzájem ovlivňovat. Současné používání čípků Paralen 100 a některých léků na spaní, léků proti epilepsii a některých antibiotik může způsobit poškození jater. V případě, že dítě užívá jiné léky, a to na lékařský předpis i bez něj, poraďte se o vhodnosti podávání čípků Paralen 100 s lékařem. V případě předepisování jiných léků upozorněte lékaře, že dítě používá Paralen l00 čípky.

Dávkování a způsob použití

Čípky Paralen 100 se zavádějí dětem do konečníku podle potřeby 3krát denně v časových odstupech nejméně 6 hodin v následujících dávkách: dětem o tělesné hmotnosti 7 – 13 kg 1 čípek, 14 – 20 kg 2 čípky.
Léčení můžete ukončit, jakmile horečka či bolest ustoupí.

Další informace

Upozornění
O vhodnosti současného používání čípků Paralen 100 u dítěte s jinými léky proti bolesti a nachlazení se poraďte s lékařem.
Pokud nedojde do 2 dnů k ústupu obtíží (horečka, bolest) nebo naopak dojde ke zhoršení obtíží či se vyskytnou neobvyklé reakce, poraďte se o dalším používání přípravku u dítěte s lékařem. Léčba čípky Paralen 100 bez porady s lékařem nemá přesáhnout dobu 3 – 5 dní. U kojenců konzultujte každé horečnaté onemocnění ihned s lékařem.
Při předávkování nebo náhodném požití čípků dítětem ihned vyhledejte lékaře.

Varování
Přípravek nesmí být používán po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na obalu.
Přípravek musí být uchováván mimo dosah dětí.

Uchovávání
Uchovávejte v suchu, při teplotě 10 – 25 °C.

Balení
5 čípků

Datum poslední revize
7.5.2009

PARALEN GRIP CHŘIPKA A BOLEST

potahované tablety
Paracetamolum, coffeinum, phenylephrini hydrochloridum

Přečtěte si pozorně tento příbalový leták, protože obsahuje pro vás důležité údaje.
Vždy užívejte tento přípravek přesně v souladu s příbalovou informací nebo podle pokynů svého lékaře nebo lékárníka.

 • Ponechte si příbalový leták pro případ, že si jej budete potřebovat přečíst znovu.
 • Požádejte svého lékárníka, pokud potřebujete další informace nebo radu.
 • Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci.
 • Pokud se do 3 dnů nebudete cítit lépe nebo pokud se Vám přitíží, musíte se poradit s lékařem.

Co naleznete v tomto příbalovém letáku:

 1. Co je přípravek PARALEN GRIP CHŘIPKA A BOLEST a k čemu se používá
 2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek PARALEN GRIP CHŘIPKA A BOLEST užívat
 3. Jak se přípravek PARALEN GRIP CHŘIPKA A BOLEST užívá
 4. Možné nežádoucí účinky
 5. Jak přípravek PARALEN GRIP CHŘIPKA A BOLEST uchovávat
 6. Obsah balení a další informace

1. CO JE PŘÍPRAVEK PARALEN GRIP CHŘIPKA A BOLEST A K ČEMU SE POUŽÍVÁ

Přípravek PARALEN GRIP CHŘIPKA A BOLEST účinně zmírňuje mnoho příznaků chřipky a nachlazení. Mezi tyto příznaky patří horečka, bolest hlavy, zimnice, zahleněný nebo ucpaný nos, bolesti krku a bolesti vedlejších nosních dutin, bolesti svalů a kloubů. Tento léčivý přípravek obsahuje kombinaci tří účinných látek. Paracetamol snižuje horečku a uleví od bolesti, fenylefrin pomáhá uvolnit zahleněný nebo ucpaný nos a kofein zrychluje působení paracetamolu při snižování bolesti a pomáhá bojovat proti únavě a ospalosti. Přípravek je určen pro dospělé a dospívající od 12 let.

2. ČEMU MUSÍTE VĚNOVAT POZORNOST, NEŽ ZAČNETE PŘÍPRAVEK PARALEN GRIP CHŘIPKA A BOLEST UŽÍVAT

Neužívejte přípravek PARALEN GRIP CHŘIPKA A BOLEST

 • jestliže jste alergičtí (přecitlivělí) na paracetamol, kofein, fenylefrin nebo jakoukoli pomocnou látku přípravku (viz bod 6),
 • jestliže máte vysoký krevní tlak nebo závažné onemocnění srdce,
 • jestliže máte cukrovku,
 • jestliže máte závažné onemocnění jater,
 • jestliže máte zvýšenou funkci štítné žlázy,
 • jestliže máte glaukom (zelený zákal) s uzavřeným úhlem,
 • pokud trpíte zadržováním moči (sníženou schopností močit),
 • jestliže máte cévní nádor nadledvin (feochromocytom),
 • jestliže současně užíváte:
 • některé léky k léčbě deprese (ze skupiny inhibitorů monoaminoxidázy) nebo jestliže jste je užívali v posledních dvou týdnech,
 • některé léky k léčbě deprese (ze skupiny tricyklických antidepresiv),
 • tzv. sympatomimetické léky, mezi něž patří léčivé přípravky podávané různými cestami podání, tj. perorálně a místně (léky aplikované do nosu, ucha a očí)

Pokud si nejste jisti, zda se Vás týká něco z výše uvedeného, poraďte se se svým lékařem.

Upozornění a opatření
Před užitím přípravku PARALEN GRIP CHŘIPKA A BOLEST se poraďte se svým lékařem nebo lékarníkem:

 • jestliže máte onemocnění jater nebo ledvin,
 • jestliže trpíte určitým typem chudokrevnosti zvaným hemolytická anemie,
 • jestliže Vám Váš lékař řekl, že máte snížené množství granulocytů (druh bílých krvinek) v krvi,
 • jestliže máte problémy s požíváním alkoholu,
 • jestliže máte zvětšenou prostatu,
 • jestliže máte Raynaudův syndrom (který se projevuje změnou barvy kůže a pocitem chladu),
 • jestliže máte astma,
 • jestliže trpíte nedostatkem enzymu glukózo-6-fosfát dehydrogenázy,
 • jestliže užíváte jiné léky (viz bod „Další léčivé přípravky a přípravek PARALEN GRIP CHŘIPKA A BOLEST“).

PARALEN GRIP CHŘIPKA A BOLEST je určen k léčbě bolesti a horečky doprovázené problémy s ucpaným nosem. Pokud máte bolest a horečku, ale ne ucpaný nos, měli byste upřednostnit jednosložkové přípravky (obsahující pouze paracetamol k léčbě bolesti a horečky nebo dekongestivum k léčbě ucpaného nosu). Bez konzultace s lékařem, prosím, neužívejte přípravek PARALEN GRIP CHŘIPKA A BOLEST společně s jinými přípravky obsahující paracetamol, dekongestivy nebo přípravky pro léčbu chřipky a nachlazení.
Užívání vyšších než doporučených dávek může vést k riziku závažného poškození funkce jater.

Děti
Přípravek není určen pro děti mladší než 12 let.

Další léčivé přípravky a přípravek PARALEN GRIP CHŘIPKA A BOLEST
Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a) nebo které možná budete užívat.
Neužívejte PARALEN GRIP CHŘIPKA A BOLEST, pokud užíváte:

 • jiné léky obsahující paracetamol,
 • jiné léky na chřipku a nachlazení,
 • jiné léky k léčbě nazální kongesce (ucpaného nosu),
 • léky na léčbu deprese v současnosti nebo jste je užil(a) během posledních 14 dnů (viz bod 2. „Neužívejte přípravek PARALEN GRIP CHŘIPKA A BOLEST“ výše)
 • sympatomimetické léčivé přípravky (viz bod 2. výše).

O používání přípravku se poraďte se svým lékařem, pokud užíváte:

 • metoklopramid a domperidon (léky na léčbu nevolnosti a zvracení),
 • cholestyramin (lék na snížení tuků v krvi),
 • warfarin nebo jiné kumariny (léky na ředění krve),
 • léky k léčbě různých problémů se srdcem (léky rozšiřující cévy, beta-blokátory, digoxin),
 • glutethimid, fenobarbital, fenytoin, karbamazepin, lamotrigin (léky na epilepsii),
 • rifampicin (používá se na léčbu tuberkulózy, meningitidy a lepry),
 • izoniazid (na léčbu tuberkulózy),
 • zidovudin (lék na infekci HIV a AIDS),
 • ergotamin a methysergid (léky na léčbu migrény),
 • kyselinu acetylsalicylovou nebo jiné nesteroidní protizánětlivé lé­ky,
 • třezalku tečkovanou (rostlinný lék používaný k léčbě deprese, problémů se spánkem aj.).

Přípravek PARALEN GRIP CHŘIPKA A BOLEST s jídlem, pitím a alkoholem
Během léčby nepijte alkoholické nápoje. Současné pití alkoholu může způsobit poškození jater. Pokud užíváte PARALEN GRIP CHŘIPKA A BOLEST, omezte příjem léků, potravin a nápojů obsahujících kofein. Nadměrný příjem kofeinu může vést k neklidu, problémům s usínáním a zrychlení tepu.

Těhotenství a kojení
Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete tento přípravek užívat. Použití přípravku PARALEN GRIP CHŘIPKA A BOLEST během těhotenství a kojení se nedoporučuje.

Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů
U citlivých jedinců může přípravek vyvolat závrať a tak nepříznivě ovlivnit aktivity vyžadující zvýšenou pozornost. Pokud se u Vás vyskytne závrať, neřiďte a neobsluhujte stroje.

3. JAK SE PŘÍPRAVEK PARALEN GRIP CHŘIPKA A BOLEST UŽÍVÁ

Vždy užívejte tento přípravek přesně tak, jak je popsáno v této příbalové informaci nebo podle pokynů svého lékaře nebo lékárníka. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem. V tabulce jsou uvedeny jednotlivé a maximální denní dávky přípravku PARALEN GRIP CHŘIPKA A BOLEST podle věku a tělesné hmotnosti. Nepřekračujte doporučené dávkování.

Dospívající starší 12 let
33–43 kg – 1 tableta – max.4 tablety – v interlavu 6 hodin

Dospělí a dospívající
43–65 kg – 1 tableta – max.6 tablet – v intervalu 4 hodiny
>65 kg – 1–2 tablety – max.8 tablet – v intervalu 4 hodiny

Pacienti se sníženou funkcí ledvin či jater
Před použitím přípravku se o úpravě dávkování poraďte s lékařem. Po posouzení Vašeho zdravotního stavu Vám může doporučit snížení dávek nebo prodloužení dávkovacího intervalu na déle než 4 hodiny.

Přípravek nepoužívejte bez porady s lékařem déle než 7 dnů.

Pokud obtíže neustupují, zhoršují se nebo přetrvávají více než 3 dny, vyhledejte lékaře a poraďte se o dalším postupu.

Jestliže jste užil(a) více přípravku PARALEN GRIP CHŘIPKA A BOLEST, než jste měl(a)
Při předávkování nebo náhodném požití přípravku dítětem ihned vyhledejte lékaře, i když byste se cítili dobře, protože je zde riziko závažného poškození jater projevujícího se až po delší době.

Jestliže jste zapomněl(a) užít přípravek PARALEN GRIP CHŘIPKA A BOLEST
Pokud zapomenete užít dávku, užijte další dávku přípravku, jakmile si vzpomenete. Nezdvojujte následující dávku, abyste nahradil(a) vynechanou dávku. Máte-li jakékoli další otázky týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

4. MOŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY

Podobně jako všechny léky, může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.
Přestaňte přípravek užívat a okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud se u Vás objeví:

 • kopřivka, náhlý otok okolo očí, pocit tísně na hrudi spojený s dušností nebo ztíženým polykáním (příznaky anafylaxe). Velmi vzácná četnost výskytu.
 • reakce z přecitlivělosti s fialovými tečkami nebo skvrnami na kůži, puchýře na kůži, odlupování kůže, (vysoká) horečka, bolesti kloubů a/nebo zánět očí (Stevens-Johnsonův syndrom/toxická epidermální nekrolýza). Velmi vzácná četnost výskytu.

Nežádoucí účinky, které se mohou vyskytnout, jsou uvedeny ve skupinách podle četnosti:
Časté (u 1–10 ze 100 léčených):

 • bolesti hlavy, závrať (točení hlavy), nespavost, nervozita, úzkost, podrážděnost, neklid a vzrušivost.

Vzácné (u 1–10 z 1 000 léčených):

 • nevolnost.

Velmi vzácné (u 1–10 z 10 000 léčených):

 • poruchy krvetvorby (změny v krevním obraze, např. snížení počtu bílých krvinek a krevních destiček). Krevní poruchy mohou mít následující projevy: bezbolestné tečkovité fialové skvrny na kůži, které se někdy seskupují do větších ploch, krvácení z dásní, krvácení z nosu nebo tvorba podlitin i při nevýznamném poranění, zvýšenou náchylnost k infekcím, únavu, bolestí hlavy.
 • kožní reakce z přecitlivělosti zahrnující vyrážku, náhlý výskyt otoků v podkoží,
 • dušnost, sípání,
 • poruchy jater a ledvin,
 • velmi rychlý a nepravidelný srdeční tep, zvýšený krevní tlak,
 • zvracení, průjem.

Není známo (nelze z dostupných údajů určit):

 • bolest očí, bodání v očích, rozmazané vidění, poruchy citlivosti nebo nesnášenlivost světla, akutní glaukom s uzavřeným úhlem (náhlé rozmazané vidění, závažná bolest očí nebo bolest v obličeji, vizuální halo – světelný kruh kolem zdroje světla),
 • změněný srdeční tep (zrychlený nebo nepravidelný).

Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci.

5. JAK PŘÍPRAVEK PARALEN GRIP CHŘIPKA A BOLEST UCHOVÁVAT

Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí.
Uchovávejte při teplotě do 25 °C. Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem.

Přípravek PARALEN GRIP CHŘIPKA A BOLEST nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti uvedené na obalu za EXP. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.

Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.

6. OBSAH BALENÍ A DALŠÍ INFORMACE

Co obsahuje přípravek PARALEN GRIP CHŘIPKA A BOLEST
Léčivými látkami jsou paracetamol, kofein a fenylefrin-hydrochlorid. Jedna tableta obsahuje paracetamolum 500 mg, coffeinum 25 mg a phenylephrini hydrochloridum 5 mg.
Pomocnými látkami jsou:
Jádro tablety:
Povidon K-25, natrium-lauryl-sulfát, mikrokrystalická celulosa, kukuřičný škrob, předbobtnalý kukuřičný škrob, bezvodý koloidní oxid křemičitý, kyselina stearová, mastek.
Obal tablety:
Hypromelosa, makrogol, oxid titaničitý (E171).

Jak přípravek PARALEN GRIP CHŘIPKA A BOLEST vypadá a co obsahuje toto balení
Potahované tablety jsou baleny do průhledných PVC/PVDC/Al nebo průhledných PVC/Aclar/Al blistrů. Vnější obal je papírová skládačka.

Velikost balení: 12 a 24 tablet.

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce
Zentiva, k. s., Praha, Česká republika

Tento příbalový leták byl naposledy revidován: 9.5.2012

PARALEN 500

tablety
Paracetamolum

Přečtěte si pozorně celý příbalový leták dříve, než začnete tento přípravek užívat.

 • Tento přípravek je dostupný bez lékařského předpisu. Přesto však přípravek PARALEN 500 musíte užívat pečlivě podle návodu, aby Vám co nejvíce prospěl.
 • Ponechte si příbalový leták pro případ, že si jej budete potřebovat přečíst znovu.
 • Požádejte svého lékárníka, pokud potřebujete další informace nebo radu.
 • Pokud nedojde do 3 dnů k ústupu obtíží (horečka, bolest) nebo naopak dojde ke zhoršení obtíží či se vyskytnou neobvyklé reakce, poraďte se o dalším podávání přípravku dítěti s lékařem.
 • Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.

V příbalovém letáku naleznete:

 1. Co je přípravek PARALEN 500 a k čemu se používá
 2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek PARALEN 500 užívat
 3. Jak se přípravek PARALEN 500 užívá
 4. Možné nežádoucí účinky
 5. Jak přípravek PARALEN 500 uchovávat
 6. Další informace

1. CO JE PŘÍPRAVEK PARALEN 500 A K ČEMU SE POUŽÍVÁ

Paracetamol, léčivá látka přípravku Paralen 500 tablety, působí proti bolesti a snižuje zvýšenou tělesnou teplotu.
Tablety Paralen 500 nezhoršují žaludeční potíže a nevyvolávají zvracení, mohou je užít i nemocní se žaludečními a dvanáctníkovými vředy a nemocní, kteří nesnášejí kyselinu acetylsalicylovou.
Tablety Paralen 500 jsou určeny ke snížení horečky a bolesti při chřipce, nachlazení a jiných infekčních onemocněních.
Tablety Paralen 500 jsou také vhodné při bolestech různého původu, např. při bolestech hlavy, zubů, bolestivé menstruaci, bolesti v krku a bolesti pohybového ústrojí provázející chřipku a nachlazení.

Paralen 500 je určen pro dospělé, mladistvé a děti od 6 let věku.

2. ČEMU MUSÍTE VĚNOVAT POZORNOST, NEŽ ZAČNETE PŘÍPRAVEK PARALEN 500 UŽÍVAT

Neužívejte přípravek PARALEN 500 pokud

 • jste alergický/á (přecitlivělý/á) na účinnou látku nebo na některou pomocnou látku přípravku,
 • máte vážné onemocnění jater nebo akutní zánět jater
 • máte typ chudokrevnosti zvaný hemolytická anémie

Pokud si nejste jisti, zda se vás uvedené týká, poraďte se se svým lékařem.
Vzhledem k vysokému obsahu účinné látky nejsou tablety Paralen 500 vhodné pro děti mladší než 6 let (nebo pro děti s tělesnou hmotností menší než 20 kg).

Zvláštní opatrnosti při použití přípravku PARALEN 500 je zapotřebí
Před podáním přípravku konzultujte lékaře, pokud

 • máte nedostatek enzymu glukóza-6-fosfát dehydrogenáza
 • současně užíváte léky ovlivňující funkci jater
 • máte vážné onemocnění ledvin

Pokud si nejste jisti, zda se vás uvedené týká, poraďte se se svým lékařem.

O vhodnosti současného užívání tablet Paralen 500 s jinými léky proti bolesti a nachlazení se poraďte s lékařem.
Užívání vyšších než doporučených dávek může vést k riziku závažného poškození jater.
Neužívejte tento přípravek bez doporučení lékaře, pokud trpíte jaterním onemocněním a/nebo užívate jakákoliv jiná léčiva obsahující paracetamol.
Při onemocnění ledvin je možno užívat Paralen 500 tablety pouze po poradě s lékařem.

Vzájemné působení s dalšími léčivými přípravky
Účinky tablet Paralen 500 a jiných léků současně užívaných se mohou navzájem ovlivňovat.
Současné užívání tablet Paralen 500 a některých léků na spaní, léků proti epilepsii, některých antibiotik nebo současné pití alkoholu může způsobit poškození jater. V případě, že užíváte jiné léky, a to na lékařský předpis i bez něj, poraďte se o vhodnosti současného užívání tablet Paralen 500 s lékařem a bez porady s ním je neužívejte.
V případě předepisování jiných léků upozorněte lékaře, že užíváte Paralen 500 tablety.

Užívání přípravku PARALEN 500 s jídlem a pitím
Jestliže se během léčby objeví zažívací obtíže, podávejte lék během jídla.
Během léčby nesmíte pít alkoholické nápoje.

Těhotenství a kojení
Poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete užívat jakýkoliv lék.
Těhotné ženy mohou užívat tablety Paralen 500 jen po poradě s lékařem. Kojící ženy mohou přípravek užívat 1 den, déle než 1 den mohou přípravek užívat pouze po poradě s lékařem.

Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů
Přípravek neovlivňuje činnosti vyžadující zvýšenou pozornost (řízení motorových vozidel, obsluha strojů, práce ve výškách).

3. JAK SE PŘÍPRAVEK PARALEN 500 UŽÍVÁ

Nepřekračujte doporučené dávkování.

Dospělí a mladiství (starší 15 let) užívají 1–2 tablety dle potřeby několikrát denně v časovém odstupu nejméně 4 hodin. Maximální denní dávka je 8 tablet, nejvyšší jednotlivá dávka jsou 2 tablety.
Při dlouhodobé terapii (nad 10 dnů) nemá denní dávka překročit 5 tablet.
Dětem a mladistvým ve věku od 6 do 15 let se podává 1/2 – 1 tableta dle potřeby několikrát denně v 6-hodinových intervalech. Interval lze zkrátit v případě potřeby na 4 hod, přičemž nesmí být překročena celková denní dávka.

Děti do 6 let věku Vzhledem k množství léčivé látky v tabletě není přípravek určen pro děti do 6 let věku.
Dětem od 3 let je možno podat Paralen 125 tablety, pro mladší děti je určen Paralen ve formě suspenze nebo čípků.
Nemocní se sníženou funkcí ledvin užívají po poradě s lékařem nižší dávky.

Léčení můžete ukončit, jakmile horečka nebo bolest ustoupí.
Tablety Paralen 500 se užívají při jídle, užití před jídlem zvýší rychlost nástupu účinku, tablety je možné půlit nebo drtit, zapijí se douškem tekutiny.

Pokud nedojde do 3 dnů k ústupu obtíží (horečka, bolest) nebo naopak dojde ke zhoršení obtíží či se vyskytnou neobvyklé reakce, poraďte se o dalším užívání přípravku s lékařem.
Bez porady s lékařem neužívejte Paralen 500 tablety nepřetržitě déle než 1 týden.
Dítěti nepodávejte Paralen 500 bez porady s lékařem déle než 3 dny.
Při dlouhodobém užívání tablet Paralen 500 (několik týdnů) je třeba průběžná kontrola u lékaře.

Jestliže jste užil(a) více přípravku PARALEN 500 než jste měl(a)
Při předávkování nebo náhodném požití tablet dítětem ihned vyhledejte lékaře, i když nejsou přítomny příznaky předávkování!

Jestliže jste zapomněla užít přípravek PARALEN 500
Pokud je třeba, podejte další dávku přípravku, jakmile si vzpomenete, dodržte však odstup mezi jednotlivými dávkami minimálně 4 hodiny a neužívejte více než maximální denní dávku.
Nezdvojujte následující dávku, abyste nahradil(a) vynechanou tabletu.

Máte-li jakékoli další otázky, týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

4. MOŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY

Podobně jako všechny léky, může i PARALEN 500 způsobit nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.
Tablety Paralen 500 v doporučeném dávkování vyvolávají nežádoucí účinky jen zřídka. U citlivějších jedinců se mohou vyskytnout alergické reakce, např. kožní vyrážky.
Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.

5. JAK PŘÍPRAVEK PARALEN 500 UCHOVÁVAT

Přípravek nesmí být používán po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na obalu.
Přípravek musí být uchováván mimo dosah a dohled dětí.
Uchovávejte při teplotě do 25 oC, v původním vnitřním obalu, vnitřní obal v krabičce, aby byl přípravek chráněn před světlem.

Léčivé přípravky se nesmí vyhazovat do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak máte likvidovat přípravky, které již nepotřebujete. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.

6. DALŠÍ INFORMACE

Co přípravek PARALEN 500 obsahuje
Léčivá látka: Paracetamol 500 mg v 1 tabletě
Pomocné látky: Předbobtnalý kukuřičný škrob, povidon 30, sodná sůl kroskarmelosy, kyselina stearová.

Jak přípravek PARALEN 500 vypadá a co obsahuje toto balení
Popis: Bílé, až téměř bílé tablety s půlicí rýhou, velikosti 18×8 mm, s půlící rýhou na jedné straně a vyraženým nápisem PARALEN na druhé straně.

Velikost balení: 10, 12, 20 a 24 tablet

Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce:
Zentiva, k.s., Praha, Česká republika

Recenze

Hodnocení: 80 %


top