Pásový opar: příznaky a jeho léčení

Příznaky a léčení pásového oparu


Stejný vir, který způsobuje neštovice, způsobuje i pásový opar. Toto onemocnění postihuje každoročně statisíce lidí, většinou starších padesáti let, ale může se vyskytnout i u mladších lidí. Vyznačuje se intenzivním pálením a řezáním na těle, následované zarudnutím kůže a doprovázené horečkou a bolestmi hlavy.

Co je pásový opar?

Pásový opar (herpes zooster) je kožní virové onemocnění. První kontakt s virem způsobí plané neštovice a postihuje tak především děti, příště stejný virus vyvolá pásový opar. Virus je i po vyléčení dále v těle uschovaný, nečinný, ale schopný se probudit. Pásový opar vznikne při snížení imunity organismu, dlouhodobé velké námaze, nedostatečné výživě, nebo dlouhodobým užíváním různých doplňků bez konzultace s lékařem.

Ojedinělý výskyt onemocnění neznamená pro člověka nic vážného, u dospělých může být častěji opakovaný výskyt indikací k dalšímu onemocnění, které se napovrch zatím neprojevuje.

Inkubační doba je 1-2 týdny.

Měl/a jste někdy opar

Průběh nemoci a příznaky

Předpokládá se, že virus, který je příčinou pásového oparu, se revitalizuje v okamžiku, kdy je imunitní systém oslaben, což může být způsobeno věkem, stresem, chřipkou nebo určitými léky či chorobami porušujícími imunity.

U nemocných pásový opar probíhá zpravidla sice nepříjemně, ale neškodně. Onemocnění se většinou nejprve projeví palčivými bolestmi v oblasti krku, ramen a trupu a po několika dnech malými puchýřky na kůži (vyrážka). Puchýřky vytvoří načervenalý pásek a jsou naplněné tekutinou. Nejčastěji v oblasti břicha, hrudníku nebo zad a doprovází je často bolest. Napadená místa jsou citlivá na dotek.

V době výskytu puchýřků je nemocný infekční pro své okolí a měl by se vyhýbat především dětem, u kterých může způsobit plané neštovice. K nakažení je ale nutný styk kůže s kůží, přičemž potenciální nakažený by navíc musel mít nějakou oděrku, aby byla cesta k nemoci otevřená. Při dodržování běžných hygienických pravidel se tedy nemusíte ničeho bát.

Seznam příznaků:

 • bolesti v oblasti krku
 • bolest ramen
 • bolest trupu
 • načervenalý pásek puchýřů

Léčba pásového oparu

Pásový opar na krku nebo na trupu normálně nevyžaduje žádné speciální ošetření. Při silných bolestech může být smysluplné užívání prostředků, které tlumí bolesti (např. paracetamol, paralen, ibalgin). Tekutý vitamín E nanesený jemně na kůži pomáhá zmírnit bolestivost herpetického poškození kůže a vyhojení kožní vyrážky lze urychlit nanášením zinkové masti. V žádném případě by se puchýřky neměly rozškrabávat, protože by se přídatně do kůže mohla zanést infekce.

Těžký pásový opar u dětí či dospělých, který postihne oči, uši, mozek nebo velkou část těla, se ošetřuje prostředkem Aciclovir, který zadržuje viry. Tento prostředek se podává ve formě tablet nebo infuzí do žíly (v nemocnici).

Běžně se užívají antivirotika, analgetika, antibakteriální masti a často i antidepresiva.

Doporučuje se časté mytí a dezinfekce rukou, postižená místa neškrábat a překrýt.

Babské rady

Proti pásovému oparu pomáhá třeba pupalkový olejem který podporuje hojení kůže, který podporuje hojení kůže. Imunitu pak posílí echinacea.

Prevence

Již přes 20 let je k dispozici očkovací látka proti viru VZV, která chrání před infekcí planými neštovicemi a pravděpodobně také před pozdějším vznikem pásového oparu. U dětí, které prodělaly plané neštovice, si imunitní systém sám vybuduje ochranu proti původci choroby. Tato ochrana po dlouhá léta zabraňuje nové infekci.

Pásový opar foto


Pásový opar: příznaky a jeho léčení
3.7 (74.44%) 18 votes

6 comments

 • Kolářová /

  Před 2 roky jsem byla očkována na pásový opar a přesto jsem ho v červnu 2018 dostala.

 • pásový opar měla maminka 97 let před rokem v listopadu 2017 a dodnes jí přetrvávají neuralgické bolesti poměrně dosti bolestivé. co se s tím dá dělat. 1/2 roku po oparu brala lyriku bez valného úspěchu, tak byla vysazena. letos v září silné bolesti v zádech nemohla chodit, teď už to zkouší na ldn, ale bolesti po oparu pořád velké. můžete mi poradit

 • Je to “”mizerný” virus, bolí celá kůže/jsou to na ní nervová zakončení/ pomáhají léky na bolest..ale i ty zase mají různé účinky……děs, kdy to přestane!!??

 • Před 26 lety jsem prodělala porod mrtvého dítěte a hned po porodu jsem dostala pasovy opar bylo mi řečeno že je to nervového původu ale občas se mi po pár letech vrací

 • Mám 3tí mesiac pasový opar.Veľmi bolestvý. Neviem ako dlho ma to bude trápit. Beriem lieky proti bolesti . Najviac ma bolí bok.Bojím sa či to je bolest pankreacu,alebo pečene, žlčníka.Myslím že po veľkých dávkach liekov proti bolesti si nepoškodím nejaké orgány a naviac či nie sú leky návykové?

 • Pásový opar jsem prodělala na podzim 2018 než jsem to dostala do patřičných mezí trvalo dva měsíce bylo to nepříjemné a velmi bolestivé a k léčení jsem od lékaře dostala jen kapky Algifen a pudr . Tak že nic moc . V noci jsem měla bolestí , nemohla jsem spát,měla jsem migrény a chodila jsem do práce . Když jsem si myslela , že to mám vyléčený tak se mi to za 4 měsíce vrátilo koupila jsem si Algifen a doufám že to brzi přejde.

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top