Pásový opar způsobuje vyrážku a nepříjemné bolesti. Jak ho léčit?

Stejný vir, který způsobuje neštovice, má na svědomí i pásový opar. Toto onemocnění postihuje každoročně statisíce lidí, většinou starších padesáti let, ale může se vyskytnout i u mladších pacientů. Vyznačuje se intenzivním pálením a řezáním na těle, zarudnutím kůže a někdy také horečkou a bolestmi hlavy.

Co je pásový opar?

Pásový opar (herpes zooster) je bolestivé kožní virové onemocnění. Má ho na svědomí stejný původce jako ten, který je zodpovědný za plané neštovice, a to konkrétně Varicella-zoster virus. Po prvním kontaktu s tímto virem se projeví plané neštovice a postiženy jsou tak především děti. Virus i po vyléčení dále zůstává uschovaný v lidském organismu, je nečinný, ale po nějaké době se může opět probudit a způsobit pásový opar.

Pásový opar vzniká při snížení imunity organismu, dlouhodobé velké námaze, nedostatečné výživě, nebo po dlouhodobém užívání různých doplňků bez konzultace s lékařem. Pokud se onemocnění vyskytne u pacienta pouze ojediněle, nejedná se o žádný velký problém. Opakovaný výskyt u dospělých však může indikovat jinou chorobu, která se zatím napovrch neprojevuje.

Inkubační doba pásového oparu je 1-2 týdny.

Měl/a jste někdy opar

Průběh nemoci a příznaky

Předpokládá se, že virus, který je příčinou pásového oparu, se revitalizuje v okamžiku, kdy je imunitní systém oslaben, což může být způsobeno věkem, stresem, chřipkou nebo určitými léky či chorobami porušujícími obranyschopnost organismu.

Pásový opar má zpravidla nepříjemný průběh, je ale vcelku neškodný. Onemocnění se většinou nejprve projeví palčivými bolestmi v oblasti krku, ramen a trupu a po několika dnech malými puchýřky na kůži (vyrážka). Puchýřky vytvoří načervenalý pásek a jsou naplněné tekutinou. Napadená místa jsou navíc citlivá na dotek a pásový opar často doprovází také bolest.

Hlavní příznaky pásového oparu:

 • Bolesti v oblasti krku
 • Bolest ramen
 • Bolest trupu
 • Načervenalý pásek puchýřů

Onemocnění mohou doprovázet také další nepříjemné projevy, jako je například zimnice, zažívací potíže i zvýšená teplota. Intenzivní bolest může navíc přetrvávat dokonce i několik měsíců.

Kde všude se může pásový opar projevit?

K výsevu puchýřků dochází většinou pouze na jedné straně těla, a to především v distribuční oblasti senzitivního nervu. Lidé si nejčastěji stěžují na:

 • Pásový opar na hrudníku
 • Pásový opar v oblasti břicha
 • Pásový opar na zádech
 • Pásový opar na zadku
 • Pásový opar na hlavě
 • Pásový opar na krku
 • Pásový opar na obličeji
 • Pásový opar v ústech
 • Pásový opar v oku

V době výskytu puchýřků je nemocný infekční pro své okolí a měl by se vyhýbat především dětem, u kterých může způsobit plané neštovice. Pásový opar u dětí se však nevyskytuje příliš často.

K nakažení je nutný styk kůže s kůží, přičemž potenciální nakažený by navíc musel mít nějakou oděrku, aby byla cesta k nemoci otevřená. Při dodržování běžných hygienických pravidel se tedy nemusíte ničeho bát.

Léčba pásového oparu

Pásový opar na krku nebo na trupu normálně nevyžaduje žádné speciální ošetření. Při silných bolestech může být smysluplné užívání prostředků, které tlumí bolesti (např. paracetamol, paralen, ibalgin). Tekutý vitamín E nanesený jemně na kůži pomáhá zmírnit bolestivost herpetického poškození kůže a vyhojení kožní vyrážky lze také urychlit nanášením zinkové masti. V žádném případě by se puchýřky neměly rozškrabávat, protože by si tak pacient do kůže mohl zanést infekci.

Těžký pásový opar u dětí či dospělých, který postihne oči, uši, mozek nebo velkou část těla, se ošetřuje prostředkem Aciclovir, který zadržuje viry. Tento prostředek se podává ve formě tablet nebo infuzí do žíly (v nemocnici).

Běžně se užívají antivirotika, analgetika, antibakteriální masti a často i antidepresiva. Doporučuje se také časté mytí a dezinfekce rukou, postižená místa neškrábat a překrýt.

Pásový opar a možné komplikace

Mezi nejčastější komplikace pásového oparu patří postherpetická neuralgie. Jedná se vlastně o silnou bolest nervů v důsledku právě proběhlého oparu, která přetrvává i po vymizení viditelných kožních projevů. Někdy se problém vyřeší samovolně, jindy je však permanentní a pacienti ho musí řešit pomocí léků na bolest.

V některých případech se také dostaví generalizovaný pásový opar, který je rozesetý po celém těle a může být potenciálně smrtelný. Puchýřky se nacházejí i na jiných místech než je spádová oblast nervu, virus se dostane do krevního oběhu nebo vnitřních orgánů (mozek, plíce) a může způsobit vážné problémy.

Komplikace někdy způsobí také neléčený pásový opar. Jestliže toto onemocnění postihne některý z hlavových nervů, může dojít k bolestem ucha, ztrátě sluchu, motání hlavy, ztrátě chuti či paralýze obličeje. Pokud pásový opar postihl také oko, může způsobit tyto problémy:

 • Zjizvení a zvředovatění rohovky
 • Zánět oka
 • Zánět zrakového nervu
 • Zelený zákal
 • Zhoršení nebo ztráta zraku

Babské rady

Zajímá vás, co radí na pásový opar domácí léčba? Můžete vyzkoušet například přikládání kašičky z droždí na postižené místo. Po zaschnutí boláků pomáhá proti pásovému oparu třeba pupalkový či třezalkový olej, který zvláčňuje a podporuje hojení kůže. Někdo doporučuje také tekutý pudr, protože tento prostředek vysušuje mokvající místa. Imunitu pak posílí echinacea.

Prevence

Lidé se často ptají, jestli existuje nějaké očkování proti pásovému oparu. Již přes 20 let je k dispozici očkovací látka proti viru VZV, která chrání před infekcí planými neštovicemi a pravděpodobně také před pozdějším vznikem pásového oparu. U dětí, které prodělaly plané neštovice, si imunitní systém sám vybuduje ochranu proti původci choroby. Tato ochrana po dlouhá léta zabraňuje nové infekci.

Pásový opar v těhotenství

Pokud žena onemocní pásovým oparem v první polovině těhotenství, přes placentu může dojít k přenosu viru na plod a k jeho následnému poškození. Jestliže těhotná pacientka onemocní v období tří týdnů před porodem, někdy dochází k infekci dítěte, které se projeví během prvních pěti dnů života.

Pásový opar fotky

Pásový opar způsobuje vyrážku a nepříjemné bolesti. Jak ho léčit?
4.1 (82%) 30 hlasování

15 comments

 • Kolářová /

  Před 2 roky jsem byla očkována na pásový opar a přesto jsem ho v červnu 2018 dostala.

 • pásový opar měla maminka 97 let před rokem v listopadu 2017 a dodnes jí přetrvávají neuralgické bolesti poměrně dosti bolestivé. co se s tím dá dělat. 1/2 roku po oparu brala lyriku bez valného úspěchu, tak byla vysazena. letos v září silné bolesti v zádech nemohla chodit, teď už to zkouší na ldn, ale bolesti po oparu pořád velké. můžete mi poradit

 • Je to “”mizerný” virus, bolí celá kůže/jsou to na ní nervová zakončení/ pomáhají léky na bolest..ale i ty zase mají různé účinky……děs, kdy to přestane!!??

 • Před 26 lety jsem prodělala porod mrtvého dítěte a hned po porodu jsem dostala pasovy opar bylo mi řečeno že je to nervového původu ale občas se mi po pár letech vrací

 • Mám 3tí mesiac pasový opar.Veľmi bolestvý. Neviem ako dlho ma to bude trápit. Beriem lieky proti bolesti . Najviac ma bolí bok.Bojím sa či to je bolest pankreacu,alebo pečene, žlčníka.Myslím že po veľkých dávkach liekov proti bolesti si nepoškodím nejaké orgány a naviac či nie sú leky návykové?

 • Pásový opar jsem prodělala na podzim 2018 než jsem to dostala do patřičných mezí trvalo dva měsíce bylo to nepříjemné a velmi bolestivé a k léčení jsem od lékaře dostala jen kapky Algifen a pudr . Tak že nic moc . V noci jsem měla bolestí , nemohla jsem spát,měla jsem migrény a chodila jsem do práce . Když jsem si myslela , že to mám vyléčený tak se mi to za 4 měsíce vrátilo koupila jsem si Algifen a doufám že to brzi přejde.

 • Dobrý den. Mám pasovy opar. Můj syn ani dcera neprodelali neštovice. Do jaké doby se můžou objevit? Pokud vůbec? Já dlouho můžu být infekční ode dne vyrážky? Děkuji

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Lucko,

   nejinfekčnější jste v období výsevu puchýřků. Pokud jsou Vaše děti zdravé, plané neštovice prodělají bez komplikací a získají dlouhodobou imunitu. Inkubační doba, tj. doba než se onemocnění objeví u nemocného, je cca 14-16 dnů.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Miluše Schneiderová /

  Prosim,mám pasovy opar od bederní páteře,bok až na břicho k pupiku.Uzila jsem Herpesin,již 14dní trvá.Mažu Zinkova mast a Calciova mast.Na pokožce se hezký hojí,mám dotaz bolí mě břicho mam pocit jak podebrane,jsou tyto potíže břicha k pasovemu oparu.Děkují.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Schneiderová,

   bohužel jste důkladněji nepopsala bolest břicha. K příznakům pásového oparu (kromě typických kožních) patří i zimnice, zažívací potíže a zvýšená teplota. Lékař Vás určitě neodbyde, důkladněji se Vás poptá, kde a kdy břicho bolí, jestli se bolest zlepšuje po jídle, po stolici atd.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Milada Kunertova /

  Pasovy opar se objevil 23.8.2019.,byl v usich,vse probihalo bez komplikaci,ale 14.9 jsem byla u zubare,vycistil mi zuby a dal mi injekci na umrtveni zubu,ze jej preblombuje,nahle nastala paraliza prave licni casti i pulky rtu,nemohla jsem s tim nic delat a myslela,ze je to reakce na anestikum,doma jsem se snazila vse krouzivymi pohyby dat zpet a k veceru se mi to povedlo ,jen zacalo bolet uchoprave ,to bylo v sobotu v pondeli mi rekli u lekare,ze mam zanet stredniho ucha a dosta jsem antibiotika ,prendison a leky od bolesti,po dvou dnech ,jsem sla do prace ,ale vydrzela jsem 3dny, vnoci tres celeho tela,horkost v hlave ,krku a na hrudi,divne zaskuby,v nohou, v sobotu pohotovost,rekli,ze opar zmizel a zanet tam uz neni,dali jen leky na bolest,v pondeli v praci,zcervenali mi lice a palili,v utery natekla leva strana,,tak zubar a vytrhl mi 6 v levo dole,nahla uleva,ledovala jsem si tvar a jen pila a jedla mixovane jidlo ,,druhy den v noci ,opet paleni v hlave krku a celeho tela ,brni prsty a rty,velke sucho v ustech,prosim o radu

 • Zajímavý je přenos,,,,,,

 • Dobrý den, moje dcera měla v 5 letech pásový opar, může tedy dostat neštovice, nebo to má jakoby za sebou?
  Když je to stejný původ.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Aleno,

   zdá se nám neobvyklé, že vaše dcera jako primoinfekci Varicella zoster virusem měla pásový opar. Trpí nějakým imunodeficitem či byla nějak jinak oslabená? Recidivy nejsou časté, virus však nadále zůstává skryt v těle a při dalším oslabení by pásový opar mohl propuknout znovu. Poraďte se prosím s vaším ošetřujícím pediatrem.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

   • Neobvyklé to možná je, ale stává se to. Od malička jsem trpěla opakovaně na pásové opary (min. 2x ročně) v oblasti obličeje a neštovice jsem prodělala až o několik let později na základní škole.

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top