Pásový opar: příznaky a jeho léčení

Příznaky a léčení pásového oparu

Stejný vir, který způsobuje neštovice, způsobuje i pásový opar. Toto onemocnění postihuje každoročně statisíce lidí, většinou starších padesáti let, ale může se vyskytnout i u mladších lidí. Vyznačuje se intenzivním pálením a řezáním na těle, následované zarudnutím kůže a doprovázené horečkou a bolestmi hlavy.

Co je pásový opar?

Pásový opar (herpes zooster) je kožní virové onemocnění. První kontakt s virem způsobí plané neštovice a postihuje tak především děti, příště stejný virus vyvolá pásový opar. Virus je i po vyléčení dále v těle uschovaný, nečinný, ale schopný se probudit. Pásový opar vznikne při snížení imunity organismu, dlouhodobé velké námaze, nedostatečné výživě, nebo dlouhodobým užíváním různých doplňků bez konzultace s lékařem.

Ojedinělý výskyt onemocnění neznamená pro člověka nic vážného, u dospělých může být častěji opakovaný výskyt indikací k dalšímu onemocnění, které se napovrch zatím neprojevuje.

Inkubační doba je 1-2 týdny.

Průběh nemoci a příznaky

Předpokládá se, že virus, který je příčinou pásového oparu, se revitalizuje v okamžiku, kdy je imunitní systém oslaben, což může být způsobeno věkem, stresem, chřipkou nebo určitými léky či chorobami porušujícími imunity.

U nemocných pásový opar probíhá zpravidla sice nepříjemně, ale neškodně. Onemocnění se většinou nejprve projeví palčivými bolestmi v oblasti krku, ramen a trupu a po několika dnech malými puchýřky na kůži (vyrážka). Puchýřky vytvoří načervenalý pásek a jsou naplněné tekutinou. Nejčastěji v oblasti břicha, hrudníku nebo zad a doprovází je často bolest. Napadená místa jsou citlivá na dotek.

V době výskytu puchýřků je nemocný infekční pro své okolí a měl by se vyhýbat především dětem, u kterých může způsobit plané neštovice. K nakažení je ale nutný styk kůže s kůží, přičemž potenciální nakažený by navíc musel mít nějakou oděrku, aby byla cesta k nemoci otevřená. Při dodržování běžných hygienických pravidel se tedy nemusíte ničeho bát.

Seznam příznaků:

  • bolesti v oblasti krku
  • bolest ramen
  • bolest trupu
  • načervenalý pásek puchýřů

Fotografie pásového oparu

Léčba

Pásový opar na krku nebo na trupu normálně nevyžaduje žádné speciální ošetření. Při silných bolestech může být smysluplné užívání prostředků, které tlumí bolesti (např. paracetamol, paralen, ibalgin). Tekutý vitamín E nanesený jemně na kůži pomáhá zmírnit bolestivost herpetického poškození kůže a vyhojení kožní vyrážky lze urychlit nanášením zinkové masti. V žádném případě by se puchýřky neměly rozškrabávat, protože by se přídatně do kůže mohla zanést infekce.

Těžký pásový opar, který postihne oči, uši, mozek nebo velkou část těla, se ošetřuje prostředkem Aciclovir, který zadržuje viry. Tento prostředek se podává ve formě tablet nebo infuzí do žíly (v nemocnici).

Běžně se užívají antivirotika, analgetika, antibakteriální masti a často i antidepresiva.

Doporučuje se časté mytí a dezinfekce rukou, postižená místa neškrábat a překrýt.

Prevence

Již přes 20 let je k dispozici očkovací látka proti viru VZV, která chrání před infekcí planými neštovicemi a pravděpodobně také před pozdějším vznikem pásového oparu. U dětí, které prodělaly plané neštovice, si imunitní systém sám vybuduje ochranu proti původci choroby. Tato ochrana po dlouhá léta zabraňuje nové infekci.

Pásový opar: příznaky a jeho léčení
4.3 (85%) 12 votes

One comment

  • Kolářová /

    Před 2 roky jsem byla očkována na pásový opar a přesto jsem ho v červnu 2018 dostala.

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top