Pětifaktorová dieta

Pětifaktorová dieta

Pětifaktorová dieta se v Hollywoodu těší velké oblíbenosti. Držela ji celá řada slavných osobností – Rihanna, Eva Mendes, Alicia Keys či Jessica Simpson.

Parametry

Vhodná pro: žena

Věková kategorie: 20 až 30 / 30 až 45 / 45 až 65 / 65 a více

Zhubnutí za měsíc: 4 – 5 kg

Cvičení k dietě: více než 3x týdně

Princip diety

Autorem pětifaktorové diety je nutriční poradce a trenér Harley Pasternak, jehož dietu si oblíbily hlavně celebrity v Hollywoodu. Někdy je pětifaktorová dieta nazývána také jako pětková dieta, protože je založena na čísle pět. Hlavním cílem je, aby člověk dodržoval zdravé stravování a několik zásad.

Prvním pravidlem, jímž byste se měli řídit, je servírovat si pět jídel během dne. Měli byste si jídla rozložit do celého dne a pravidelně jíst. Denní příjem by neměl přesáhnout hranici 6 300 kJ. Budete-li připravovat jídlo, měli byste myslet na pravidlo „pět ingrediencí za pět minut“. Jídlo by se mělo tedy skládat z pěti živin (bílkoviny, sacharidy, tuky, vláknina a voda). A příprava vašeho pokrmu by vám neměla zabrat více než pět minut. Měli byste si připravovat jednoduchá jídla, jako jsou například saláty.

V programu při pětifaktorové dietě nesmí chybět ani cvičení. Cvičit byste měli 5x týdně, a to alespoň 25 minut. Mezi povolené aktivity patří běh, rychlá chůze, jízda na kole a posilování. Určitě si z toho něco vyberete.

Pětifaktorovou dietu byste měli dodržovat minimálně pět týdnů, aby byla účinná. Po skončení diety na sobě poznáte změny a bude pouze na vás, zda v dietě budete pokračovat či nikoliv.

Potěší vás, že při dietě můžete také pětkrát během týdne zhřešit. Jeden den můžete vynechat cvičení, jeden den si zase dáte zákusek. To je pouze na vás, jak dietu porušíte.

Co jíst při dietě?

Jídelníček pětifaktorové diety povoluje jogurty, mléčné výrobky, celozrnnou rýži a celozrnný chléb, těstoviny, libovolné maso, vločky, ryby, ovoce a zeleninu.

Co nejíst?

V jídelníčku by se rozhodně neměl objevovat cukr, bílé pečivo, těstoviny, tučné potraviny, sladkosti a ani pochutiny.

Výhody a nevýhody

Hlavní výhodou je, že pětifaktorová dieta není dieta jako taková. Měla by být chápána spíše jako zdravý životní styl, který byste měli dodržovat dlouhodobě. S častými a pravidelnými porcemi předcházíte tomu, že budete mít chuť na sladké či hlad mezi jednotlivými jídly.

Praktický tip

Dodržujte také pitný režim a vypijte denně minimálně 2 litry neslazených tekutin. Nezapomeňte pravidelně cvičit, protože i pohyb je základem úspěchu.


Napsat komentář

Your email address will not be published.

top