Píchání v podbřišku nepodceňujte. Může značit banalitu i život ohrožující stav

Bolest nebo píchání v podbřišku alespoň jednou v životě zažila každá žena. Některé z nich se s těmito nepříjemnými pocity dokonce setkávají opakovaně, a to zpravidla v období menstruace či ovulace. Může se ale jednat o zcela jiné problémy. Některé z nich mohou být životu nebezpečné.

Bolest či píchání v podbřišku je problém, který ve většině případů trápí ženy. Není tedy divu, že za nepříjemnými pocity většina z nich hledá gynekologické obtíže. A ačkoli tyto potíže s ženskými pohlavními orgány velmi často souvisí, není to pravidlem. Píchání v podbřišku se navíc může týkat i mužů.

Obecně si pacienti nejvíce stěžují na:

 • Píchání v pravém podbřišku
 • Píchání v levém podbřišku
 • Píchání před menstruací
 • Píchání v podbřišku během ovulace
 • Pobolívání v podbřišku

Píchání v podbřišku a menstruační cyklus

Valná většina žen pociťuje píchání v podbřišku v období menstruace. Čím je to dáno? V plodném věku ženy se děložní sliznice pod vlivem hormonů každý měsíc připravuje na přijetí oplodněného vajíčka tím, že roste, aby se v ní vajíčko dokázalo dobře zahnízdit. Pokud ale vajíčko oplodněno není, odchází z těla pryč společně s onou sliznicí. Z tohoto důvodu se děloha stahuje, což mohou některé ženy pociťovat jako bolest.

Píchání v podbřišku před menstruací pak souvisí s premenstruačním syndromem, který se u někoho objevuje zhruba týden před očekávanou periodou.  S menstruačním cyklem jsou pak spojeny i další bolesti v podbřišku, které se mohou objevit v období ovulace, tedy zhruba v polovině cyklu. Mohou přitom trvat jen pár hodin.

Píchání v podbřišku v těhotenství

Píchání v podbřišku může signalizovat i mnohem příjemnější událost. Patří totiž mezi rané příznaky těhotenství. Bolest je v tomto případě způsobena přípravou dělohy na masivní růst, který ji v následujících měsících čeká. Pokud se k nepříjemným pocitům v břiše přidala také ranní nevolnost, bolavá prsa a častější nucení na močení, máte v tomto ohledu téměř jasno.

Píchání v podbřišku jako příznak gynekologických obtíží

O poznání nepříjemnější je, když píchání a pobolívání v podbřišku poukazuje na některé z gynekologických onemocnění. Poměrně častá bývá s bolestí spojena přítomnost myomů v děloze. Jedná se o nezhoubné výrůstky, které se objevují u žen v plodném věku. Jejich růst totiž podporuje ženský pohlavní hormon estrogen vylučovaný vaječníky. Kromě nepříjemných pocitů v břiše se tyto útvary projevují i silnou a déletrvající menstruací. Bolestí břicha se pak samozřejmě projevují také:

Zejména u žen se pak velmi často objevují i urologické záněty.

Problém může být ve střevech

Vzhledem k tomu, že se v podbřišku nachází i tlusté střevo společně s červovitým výběžkem, může být problém v trávicím traktu. Pokud pacienty trápí bolest okolo pupku či v pravém podbřišku, může se u něj rozvíjet Crohnova choroba či ulcerózní kolitida. Častým problémem je rovněž zánět slepého střeva, který začíná neurčitou bolestí v podbřišku, jež se postupně stěhuje na pravou stranu.

Pokud bolest dotyčný pociťuje nejprve prudce v nadbřišku a pak teprve sestupuje do podbřišku, může se jednat o prasklý žaludeční či dvanáctníkový vřed. Na vině ale samozřejmě může být také plynatost, zácpa či průjem. V horším případě mohou být obtíže příznakem rakoviny.

Jaké vyšetření vás čeká?

V dutině břišní se nachází tolik orgánů, že jako laik nemáte téměř šanci poznat, o jaký problém se jedná. Vaše cesta by v případě obtíží proto měla vždy směřovat rovnou k lékaři. Ještě předtím bedlivě sledujte veškeré příznaky, které bolesti břicha doprovází. Uvědomte si rovněž, jakou bolest pociťujete a kam vystřeluje, ať si lékař může udělat co nejpodrobnější představu. V některých případech se může jednat také o potravinovou alergii, sledujte proto, jestli se obtíže neobjevují jen po konzumaci určitého jídla.

Ve zdravotnickém zařízení vás pak pravděpodobně čeká rentgenové či ultrazvukové vyšetření, nutný bývá i rozbor krve a moči. U podezření na gynekologické obtíže gynekolog provádí také vaginální vyšetření. V některých případech je nutné CT, cystoskopie a popřípadě kolonoskopie.

Zdroj: idnes.cz, zena.aktualne.cz


2 comments

 • Mimi bella /

  Dobry den mam bolesti na prave strane pod briskem rano sem mela prujem a bolest smiruje do pupiku muzu poprosit nejake informace co by to mohlo byt. Dekuji

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Mimi,

   nechte se vyšetřit od gynekologa nebo od chirurga, bolesti břicha není dobré zanedbávat. Nejčastější příčiny bolestí pravého podbříška jsou appendicitida, renální kolika, ektopické těhotenství, torze adnex, akutní gastroenteritida, záněty střev a další.

   Redakce Zdraví.euro.cz

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top