Píchání v podbřišku nepodceňujte. Může značit banalitu i život ohrožující stav

Bolest nebo píchání v podbřišku alespoň jednou v životě zažila každá žena. Některé z nich se s těmito nepříjemnými pocity dokonce setkávají opakovaně, a to zpravidla v období menstruace či ovulace. Může se ale jednat o zcela jiné problémy. Některé z nich mohou být životu nebezpečné.

Bolest či píchání v podbřišku je problém, který ve většině případů trápí ženy. Není tedy divu, že za nepříjemnými pocity většina z nich hledá gynekologické obtíže. A ačkoli tyto potíže s ženskými pohlavními orgány velmi často souvisí, není to pravidlem. Píchání v podbřišku se navíc může týkat i mužů.

Obecně si pacienti nejvíce stěžují na:

Píchání v podbřišku a menstruační cyklus

Valná většina žen pociťuje píchání v podbřišku v období menstruace. Čím je to dáno? V plodném věku ženy se děložní sliznice pod vlivem hormonů každý měsíc připravuje na přijetí oplodněného vajíčka tím, že roste, aby se v ní vajíčko dokázalo dobře zahnízdit. Pokud ale vajíčko oplodněno není, odchází z těla pryč společně s onou sliznicí. Z tohoto důvodu se děloha stahuje, což mohou některé ženy pociťovat jako bolest.

Píchání v podbřišku před menstruací pak souvisí s premenstruačním syndromem, který se u někoho objevuje zhruba týden před očekávanou periodou.  S menstruačním cyklem jsou pak spojeny i další bolesti v podbřišku, které se mohou objevit v období ovulace, tedy zhruba v polovině cyklu. Mohou přitom trvat jen pár hodin.

Píchání v podbřišku v těhotenství

Píchání v podbřišku může signalizovat i mnohem příjemnější událost. Patří totiž mezi rané příznaky těhotenství. Bolest je v tomto případě způsobena přípravou dělohy na masivní růst, který ji v následujících měsících čeká. Pokud se k nepříjemným pocitům v břiše přidala také ranní nevolnost, bolavá prsa a častější nucení na močení, máte v tomto ohledu téměř jasno.

Píchání v podbřišku jako příznak gynekologických obtíží

O poznání nepříjemnější je, když píchání a pobolívání v podbřišku poukazuje na některé z gynekologických onemocnění. Poměrně častá bývá s bolestí spojena přítomnost myomů v děloze. Jedná se o nezhoubné výrůstky, které se objevují u žen v plodném věku. Jejich růst totiž podporuje ženský pohlavní hormon estrogen vylučovaný vaječníky. Kromě nepříjemných pocitů v břiše se tyto útvary projevují i silnou a déletrvající menstruací. Bolestí břicha se pak samozřejmě projevují také:

Zejména u žen se pak velmi často objevují i urologické záněty.

Problém může být ve střevech

Vzhledem k tomu, že se v podbřišku nachází i tlusté střevo společně s červovitým výběžkem, může být problém v trávicím traktu. Pokud pacienty trápí bolest okolo pupku či v pravém podbřišku, může se u něj rozvíjet Crohnova choroba či ulcerózní kolitida. Častým problémem je rovněž zánět slepého střeva, který začíná neurčitou bolestí v podbřišku, jež se postupně stěhuje na pravou stranu.

Pokud bolest dotyčný pociťuje nejprve prudce v nadbřišku a pak teprve sestupuje do podbřišku, může se jednat o prasklý žaludeční či dvanáctníkový vřed. Na vině ale samozřejmě může být také plynatost, zácpa či průjem. V horším případě mohou být obtíže příznakem rakoviny.

Jaké vyšetření vás čeká?

V dutině břišní se nachází tolik orgánů, že jako laik nemáte téměř šanci poznat, o jaký problém se jedná. Vaše cesta by v případě obtíží proto měla vždy směřovat rovnou k lékaři. Ještě předtím bedlivě sledujte veškeré příznaky, které bolesti břicha doprovází. Uvědomte si rovněž, jakou bolest pociťujete a kam vystřeluje, ať si lékař může udělat co nejpodrobnější představu. V některých případech se může jednat také o potravinovou alergii, sledujte proto, jestli se obtíže neobjevují jen po konzumaci určitého jídla.

Ve zdravotnickém zařízení vás pak pravděpodobně čeká rentgenové či ultrazvukové vyšetření, nutný bývá i rozbor krve a moči. U podezření na gynekologické obtíže gynekolog provádí také vaginální vyšetření. V některých případech je nutné CT, cystoskopie a popřípadě kolonoskopie.

Zdroj: idnes.cz, zena.aktualne.cz

10 comments

 • Mimi bella /

  Dobry den mam bolesti na prave strane pod briskem rano sem mela prujem a bolest smiruje do pupiku muzu poprosit nejake informace co by to mohlo byt. Dekuji

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Mimi,

   nechte se vyšetřit od gynekologa nebo od chirurga, bolesti břicha není dobré zanedbávat. Nejčastější příčiny bolestí pravého podbříška jsou appendicitida, renální kolika, ektopické těhotenství, torze adnex, akutní gastroenteritida, záněty střev a další.

   Redakce Zdraví.euro.cz

 • Dobrý den poslední dobou mám bolesti v pravém podbřišku a mám zpoždění menstruace asi dva měsíce jenže sem před tím neměla pohlavní styk tak těhotenství to nemůže být tak co tedy?

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Jano,

   určitě navštivte svého gynekologa, hlavně kvůli bolestem v podbříšku. Sekundární amenoreou rozumíme, pokud vám menstruace vynechá více než 3 měsíce. Nejčastější příčiny jsou poruchy části mozku, která má na starost řízení cyklu, ovariální poruchy nebo uterinní poruchy.

   Redakce Zdraví.euro.cz

 • Dobrý den ani 4 dny mě sem tam pichne v podbrisku na pravé straně
  Žádné příčiny slepého střeva nemám. Když sedím nebo lezim Tak o tom ani nevím ze by mě něco bolelo když chodím tak mě to tak picha
  Nebo když si na to zatlacim tak to picha úplně dole v právo
  Myslím si ze to můžou být třeba zarazene větry

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Eliško,

   nechte se vyšetřit u svého praktického lékaře, ten vás případně doporučí dále, např. na chirurgii nebo doplní nějaké zobrazovací vyšetření.

   Redakce Zdraví.euro.cz

 • Gabriela Kubáňová /

  Dobrý den. Už čtrnáct dní mne píchá v podbřišku kdy zvednu něco teskeho. A dnes v noci mne probudila bolest a píchání v podbřišku. Prosím co by to mohlo být. Děkuji za odpověď.

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,

   navštivte chirurga či gynekologa k provedení UZ břicha a doplnění dalších nezbytných vyšetření. Mohlo by se jednat např. o vnitřní kýlu, ale to definitivně potvrdí ošetřující lékař.

 • Dobrý večer jsem po operaci tříselné kýly na pravé i levé straně a i pupeční , prostě tři kýly najednou , po operaci jsem měsíc a upřímě nepociťuji žadnou úlevu, pořád to bolí i píchá stejně, hlavně na pravé straně pod pupkem dá se říct že to píchá tam kde už mi roste ochlupení , buď se operace nepovedla nebo mě napadlo že by to mohl být slepák. Prosím o radu děkuji

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,

   běžte na kontrolu na chirurgické pracoviště, kde byla operace provedena.

Napsat komentář

Vaše emeilová adresa nebude zveřejněna

top