Plané neštovice: příznaky a léčba u dětí i dospělých

Příznaky a léčba planých neštovic

Každý rodič to jistě zná. Z důvodu „předání“ neštovic své ratolesti v určitém věku vodí na návštěvy častěji, než je obvyklé. Čím později totiž člověk neštovice prodělá, tím hůře je zvládá, a neštovice u dospělých mohou představovat závažný problém.

Plané neštovice – co to je a jak se projevují?

Plané neštovice jsou způsobené virem, který se šíří vzduchem nebo přímým kontaktem s nakaženým či jeho věcmi. Tímto onemocněním trpí nejčastěji děti od tří do deseti let, které i daleko lépe zvládají průběh této nemoci než děti v období puberty a dospělí.

Vir po vyléčení nemoci v těle i nadále zůstává. Může se revitalizovat vlivem oslabení organismu. Místo neštovic ale způsobí pásový opar.

Příznaky planých neštovic jsou různé. Onemocnění se projevuje zprvu zvýšenou teplotou, bolestí hlavy a žaludečními problémy. Mezi další projevy patří zvýšená citlivost kůže, na které se později objeví puchýřky naplněné tekutinou. Ty následně prasknou a přemění se ve stroupky, které se postupně odlupují od těla.

Příznaky neštovic

  • Zvýšená teplota
  • Bolest hlavy
  • Žaludeční problémy
  • Citlivost kůže
  • Puchýřky na kůži

Léčba planých neštovic – co pomůže od nekonečného svědění?

Při výskytu planých neštovic doba nákazy trvá od prvního objevení puchýřku až po jejich zmizení. Inkubační doba tohoto onemocnění se konkrétně pohybuje mezi 12-25 dny. Po celou dobu je důležité dodržovat klidový režim, zajistit příjem dostatečného množství tekutin, nekoupat se či provádět pouze velmi rychlou koupel v heřmánku a kůži nedráždit.

Heřmánek – má protizánětlivé účinky, které dokáží ulevit nejen pokožce. Můžeme ho používat jak vnitřně, tak i vně těla. Při onemocnění planými neštovicemi doporučujeme heřmánkovou koupel, která přinese úlevu celé podrážděné kůži. Do koupele přidejte 4 až 5 kapek heřmánkového oleje nebo několik šálků heřmánkového čaje.

Obsah heřmánku by neměl být nižší než 3 procenta. Pokud si chcete vypěstovat heřmánek na své vlastní zahrádce, klidně použijte balíček heřmánkového čaje, který rozsypete na záhonek. Poté si můžete připravit vlastní heřmánkový čaj – 2 lžičky sušených květů přelijte vroucí vodou a nechte 5 minut odstát. Poté sceďte přes čistou tkaninu.

Vedlejší účinky heřmánku nejsou doposud známé, při velmi vysokých dávkách může v ojedinělých případech vyvolat nevolnost až zvracení.

Jelikož se jedná o virovou nákazu, pacientovi se při léčbě neštovic nepředepisují žádná antibiotika. Užívají se pouze léky k tlumení horečky a bolesti hlavy. Postižená místa na kůži velmi svědí a při poškození puchýřku je vysoké riziko zanesení infekce. Doporučují se proto používat tekuté pudry pro zklidnění kůže, ale v rozumném množství. Při větším nanesení tekutého pudru zabráníte vysoušení puchýřku.

Prevence proti neštovicím aneb jak se před nimi ochránit?

Jak jsme již zmínili, plané neštovice nejvíce postihují děti. Pokud plané neštovice v dětství neproděláte, jedinou možnou ochranou je vakcína. Dětem do 12 let postačí jedna vakcína, starším dětem a dospělým je potřeba podat vakcíny dvě, a to v časovém rozmezí 6 týdnů.

Vakcína není hrazená pojišťovnou. Pokud však dítě neštovice neprodělalo, je určitě lepší nechat ho včas očkovat. Zvláště neštovice v dospělosti představují velké riziko, stejně jako u těhotných žen, kde ohrožují nejen ženu samotnou, ale také její plod.

Plané neštovice: příznaky a léčba u dětí i dospělých
4 (80%) 2 votes

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top