Plážová dieta

Plážová dieta spadá mezi nejúčinnější metody hubnutí. Jejím autorem se stal floridský kardiolog A. Agatston. Dieta je jednoduchá – málo tuků, málo sacharidů a spousta vlákniny.

Parametry

Vhodná pro: muž / žena

Věková kategorie: 20 až 30 / 30 až 45 / 45 až 65 / 65 a více

Zhubnutí za měsíc: 3 – 6 kg

Cvičení k dietě: více než 3x týdně

Princip diety

Pod plážovou dietou se podepsal floridský kardiolog A. Agatston. Plážová dieta je sestavena ze tří fází a jejím cílem je snížit příjem tuků a sacharidů a zvýšit příjem vlákniny. Nejpřísnější fází je právě ta první. Jakmile ji překonáte, naučíte se zdravě stravovat a hlavně si udržíte vysněnou tělesnou hmotnost.

První fáze trvá čtrnáct dní. Jejím cílem je, abyste se zbavili svých současných stravovacích zlozvyků. Velmi důležité je pravidelné stravování – snídaně, svačina, oběd, svačina a večeře. V jídelníčku by se měly objevit převážně bílkoviny a nenasycené tuky (olivový olej). Během první fáze zhubnete 3 až 6 kilogramů.

Během druhé fáze plážové diety začnete do jídelníčku přidávat některé zakázané potraviny, je-li to pro vás nutné. Neměli byste však konzumovat velké porce těchto potravin. Konzumujte hlavně potraviny s nízkým glykemickým indexem, aby nedocházelo ke zvyšování hladiny cukru v krvi. Druhou fázi dodržujte tak dlouho, dokud nedosáhnete požadované tělesné hmotnosti.

Poslední třetí fáze by vás měla naučit nově jíst. Budete si servírovat menší porce jídla až pětkrát denně, a tak vás nebude trápit hlad. Zjistíte, že plážová dieta pro vás nebude pouze dietou, ale životním stylem. Budete ji držet do konce života a udržíte si tak vysněnou hmotnost.

Co jíst při dietě?

V první fázi plážová dieta povoluje červené maso, drůbež, ryby, zeleninu, vejce, sýr a můžete si dopřát také salát s olivovým olejem. V druhé fázi můžete do jídelníčku zařadit celozrnné pečivo, celozrnnou rýži a případně i těstoviny.

Co nejíst?

V první fázi plážové diety se musíte vyvarovat pečivu, rýži, bramborám, těstovinám, ovoci, sladkostem, zmrzlině a cukru. A je dobré se vyhnout těmto potravinám i v druhé a třetí fázi. Budete-li mít chuť na některou z těchto potravin, můžete jednou za čas zhřešit.

Výhody a nevýhody

Výhodou je, že plážová dieta vás naučí pravidelně se stravovat. Budete jíst až pětkrát denně menší porce, díky čemuž nebudete mít pocit hladu. Nebudete se ani přejídat. Nevýhodou však je, že přijímáte poměrně málo sacharidů, což může vést k úbytku svalové hmoty. Jelikož je v jídelníčku vysoké zastoupení vlákniny, může plážová dieta způsobovat žaludeční potíže citlivým jedincům.

Ukázkový jídelníček

  • Snídaně: vejce natvrdo, šunka, zelený čaj
  • Svačina: bílý jogurt s paprikou
  • Oběd: Grilovaná ryba, vařená zelenina
  • Svačina: Talíř se syrovou zeleninou
  • Večeře: Přírodní kuřecí řízek se zeleninou

Praktický tip

Kromě toho, že byste měli dodržovat jídelníček, byste měli do svého programu zařadit také pohybovou aktivitu, a to minimálně třikrát týdně.


Napsat komentář

Your email address will not be published.

top