Proteinová dieta

Proteinová dieta

Proteinová dieta, kterou můžete znát také pod názvem bílkovinná dieta, je založena na pravidelné konzumaci jídla během dne. Jídelníček této diety zahrnuje hlavně potraviny s vysokým obsahem proteinů.

Parametry

Vhodná pro: muž/žena

Věková kategorie: 20 až 30 / 30 až 45 / 45 až 65 / 65 a více

Zhubnutí za měsíc: 5 – 8 kg

Cvičení k dietě: občas

Princip diety

Jak už vyplývá ze samotného názvu diety, nedílnou součástí jídelníčku jsou potraviny s vysokým obsahem bílkovin. Cílem diety je zvýšit příjem proteinů a zároveň snížit příjem cukrů a tuků. V jídelníčku by se neměly objevovat sacharidy a díky nedostatku sacharidů se organismus dostane do takzvané ketózy. V tomto stavu získává organismus energii z tukové tkáně, nikoliv ze svalové tkáně.

S proteinovou dietou je možné snížit tělesnou hmotnost poměrně rychle. Důvodem je ztráta vody v těle díky odvodnění organismu. Proteinovou dietu byste neměli držet dlouhodobě, ale k běžnému stravování byste se také neměli vracet ze dne na den. Je nezbytné postupně konzumovat běžnou stravu. Hrozí zde opětovný nárůst tělesné hmotnosti neboli jo-jo efekt.

Proteinová dieta je založena na pravidelné stravě, přičemž je strava rozdělena na pět až šest denních dávek. Denně dieta povoluje příjem maximálně 50 gramů sacharidů. Při vyšším příjmu sacharidů se tělo nedostane do ketózy.

Co jíst při dietě?

Jídelníček proteinové diety zahrnuje potraviny s vysokým obsahem živočišných proteinů. Mezi těmito potravinami se nachází maso, sýry, mléko, jogurty, tvaroh, vejce a ryby. Dále můžete konzumovat zeleninu. Nezapomínejte ani na pitný režim, přičemž doporučujeme denní příjem až tří litrů neslazených tekutin.

Co nejíst?

V jídelníčku proteinové diety by se naopak neměly nacházet přílohy, jako jsou brambory, rýže, těstoviny či kuskus. Dále zapomeňte na obiloviny, pečivo, sladké a přezrálé ovoce a sladkosti.

Výhody a nevýhody

Hlavní výhodou proteinové diety je pravidelné stravování. Dochází k rychlé ztrátě tělesné hmotnosti. A díky vysokému příjmu bílkovin je potlačena chuť k jídlu.

Ale proteinová dieta má také své nevýhody. V první řadě není dobré, že je jídelníček jednotvárný, protože se jídla neustále opakují. V jídelníčku chybí důležité živiny, jako vláknina, vitamíny a minerální látky, čímž se zvyšuje riziko onemocnění ledvin. Nadměrný příjem bílkovin může vyvolat selhání ledvin. Také je u proteinové diety vysoká pravděpodobnost jo-jo efektu při nesprávném dodržování diety.

Ukázkový jídelníček

  • Snídaně: tvaroh s pažitkou a rajče
  • Svačina: bílý jogurt
  • Oběd: kuřecí steak a zeleninová obloha
  • Svačina: vejce
  • Večeře: rybí filé se zeleninovým salátem

Praktický tip

Nedoporučujeme, abyste proteinovou dietu drželi dlouhodobě, protože by to mělo neblahý vliv na vaše zdraví. Doporučujeme konzultaci s dietologem.

Předem si o proteinové dietě zjistěte co nejvíce informací a přečtěte podborné recenze.

Proteinová dieta
4 (80%) 22 hlasování

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top