Bezpečnost na horách: Jak na svahu správně poskytnout první pomoc?

První pomoc na sjezdovce

Zimní sezóna je v plném proudu a dovolená na horách láká stále více nadšených lyžařů a snowboardistů. Ať už jste ale začátečník nebo zkušený sportovec, vždy byste měli dbát především na bezpečnost. Horská služba každoročně musí vyjet k tisícům úrazů na sjezdovkách, zraněného si však často jako první všimne náhodně projíždějící lyžař. Tím můžete být i vy, a proto je dobré vědět, jak správně poskytnout první pomoc. V našem článku se dočtete, co dělat, abyste neohrozili raněného, ani svůj vlastní život.

Přiblížilo se období jarních prázdnin a spousta rodičů s dětmi plánuje strávit zimní dovolenou na horách. České i zahraniční svahy jsou však plné nadšených milovníků zimních sportů, kteří si užívají rychlou jízdu a často také neberou ohledy na ostatní. Snadno se tak může přihodit nějaké neštěstí. V takovém případě byste měli především zachovat chladnou hlavu a zkusit si vzpomenout na základní pokyny první pomoci, které mohou rozhodnout o tom, zda zraněný bude žít.

Zastavte a zavolejte pomoc

I v dnešní době se najde spousta lyžařů, kteří od nehody ujedou bez toho, aby projevili jakoukoliv starost o raněného. Také se stává, že když se v okolí vyskytuje větší množství lidí, všichni automaticky předpokládají, že první pomoc již někdo poskytl, a raději postávají v ústranní. Není však nic jednoduššího než zeptat se přihlížejících, zda je o zraněného postaráno nebo můžete něco udělat. V takových případech totiž často rozhodují vteřiny a tím, že zraněného budete ignorovat, mu rozhodně nepomůžete.

První pomoc na sjezdovce se pak podobná klasické první pomoci – důležité je zavolat záchranáře, zajistit stav zraněného a postarat se o něj do příjezdu odborníků. Horská služba má své vlastní telefonní číslo 1210. Pokud si to nezapamatujete, nemusíte zoufat. Stačí vytočit 112 a tam už horskou službu zaktivizují za vás. Dispečerovi hned na začátku sdělte své jméno, přibližnou polohu a jak dlouhý čas od nehody zhruba uplynul.

Zajištění životních funkcí

Důležité je nepokládat telefon ani ve chvíli, kdy dispečer uvědomí horskou službu. Poradí vám totiž, jak můžete raněnému pomoci, a bude vás případně krok za krokem navádět. Pokud to není nezbytně nutné, se zraněným nehýbejte, abyste mu nezpůsobili další zranění.

Nejprve je důležité zjistit, zda je zraněný při vědomí a zaměřit se na jeho dech. Pokud nedýchá normálně nebo vůbec, zahajte ihned oživování:

 • Nejprve zraněnému zakloňte hlavu
 • Zkontrolujte, zda nemá v ústech překážku bránící dýchání (například zapadlý jazyk)
 • Pokud stále nedýchá, položte mu ruce na střed hrudníku
 • Stlačujte hrudník ve frekvenci 100 stlačení za minutu (do hloubky 5 cm)
 • Pokud zvládnete i umělé dýchání, správný poměr je 30 stlačení a následně 2 vdechy
 • Resuscitaci provádějte, dokud nezačne zraněný dýchat nebo dokud nepřijede horská služba

Ošetření vnějších zranění

Mezi nejčastější úrazy při lyžování patří zlomeniny končetin, natažené a přetržené vazy v koleni, různé pohmožděniny a také úrazy páteře. Pokud je zraněný při vědomí, zeptejte se ho, co ho bolí a zjistěte četnost zranění. Prioritou je také zastavení krvácení, vyhněte se ovšem přímému kontaktu s krví a použijte alespoň lyžařské rukavice.

Zlomeniny a vykloubené koleno: Tato poranění je třeba řádně znehybnit a zafixovat, nikdy se však nesnažte zlomenou končetinu dostat do původní polohy. Nohu můžete přivázat šálou či jiným kusem oblečení ke zdravé končetině, k lyži nebo hůlce. Ruku znehybníte pomocí šátku nebo šály zavěšené za krk.

Vyražený dech: Často bývá následkem šoku, proto je poraněného vhodné posadit tak, aby neměl stlačený hrudník a plíce měly dostatek místa. Dále mu zkuste zajistit teplo a klid.

Úraz hlavy: K poranění hlavy může dojít i v případě, že se lyžaři a snowboardisté chrání helmou. Nejčastěji se jedná o otřes mozku, může se ale objevit i vnitřní krvácení. Zraněný je většinou dezorientovaný, má rozšířené zorničky, je mu nevolno nebo dokonce zvrací. Vhodnou pomocí je uložit ho do pohodlné polohy, komunikovat s ním a vyčkat na příjezd záchranářů. Helmu pro jistotu nesundávejte, mohlo by dojít k poškození páteře.

Omrzliny: Když se poraněný dlouho nehýbe, v chladném počasí snadno může dojít k omrzlinám. Poznáte je podle toho, že postižené místo je bledé, voskové a necitlivé. Zraněný si také může stěžovat na bodavou bolest. Důležité je postižené místo postupně zahřívat, použít můžete vlastní ruce nebo vlažnou vodu (ne horkou!). Nikdy netřete omrzliny sněhem a pokud se objeví i puchýře, ošetření raději přenechte lékaři.

Co dělat, než přijede pomoc?

Jakmile je zdravotní stav zraněného stabilizovaný, zajistěte mu dostatek pohodlí a počkejte s ním na příjezd záchranné služby. Dále také:

 • Se zraněným komunikujte a snažte se ho udržovat v klidu
 • Zbytečně s ním nemanipulujte
 • Průběžně kontrolujte jeho životní funkce
 • Pokuste se mu zajistit tepelný komfort
 • Nepodávejte žádné léky ani tekutiny (pouze mu při žízni navlhčete rty)

Na svah se nevyplácí vyrazit bez přilby a sportovních chráničů, což ovšem i v dnešní době stále spousta lidí podceňuje. Lyžaři a snowboardisté také často přeceňují své možnosti nebo se chtějí prostě předvést. Snadno však může dojít k úrazu, a proto se vyplatí dbát na bezpečnost a investovat do správného vybavení, které vám může zachránit život. Jak vybrat dobrou výstroj na lyže či snowboard, ale také spoustu dalších zajímavých tipů ohledně zimních sportů najdete na stránce NaSvah.cz.

Bezpečnost na horách: Jak na svahu správně poskytnout první pomoc?
4.4 (87.2%) 25 hlasování

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top