Příbalové létáky pro:

Všechny léky – Pyridoxin

PYRIDOXIN

(Pyridoxini hydrochloridum)
tablety

DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI / VÝROBCE
Zentiva k.s. Praha, Česká republika

SLOŽENÍ

Účinná látka: Pyridoxini hydrochloridum (Vitamin B6) 20 mg v 1 tabletě
Pomocné látky: Laktóza, kukuřičný škrob, želatina, mastek, stearan hlinitý, dihydrát edetanu disodného

INDIKAČNÍ SKUPINA
Vitamin

CHARAKTERISTIKA

Pyridoxin (vitamin B6) patří mezi vitaminy rozpustné ve vodě. Pyridoxin hraje významnou úlohu v činnosti různých enzymů, které jsou nezbytné pro rozklad a zužitkování bílkovin, cukrů a tuků z potravy a pro přeměnu zásobních cukrů v játrech a svalech na energii, pro normální funkci centrálního nervového systému a kůže. Vitamin B6 je důležitý pro tvorbu červených krvinek a protilátek.
Nedostatek vitaminu B6 v organizmu bývá spojen s nedostatkem vitaminů celé skupiny B a projeví se slabostí, předrážděností, kožními chorobami, záněty dutiny ústní a jazyka a popraskáním rtů. Mohou vzniknout změny v červeném krevním obraze, u dětí se mohou objevit křeče. Potřebná denní dávka vitaminu B6 je závislá na věku a na příjmu bílkovin ve stravě a u dospělých činí asi 2,2 mg denně.

INDIKACE

Přípravek se používá na doporučení lékaře u dospělých, mladistvých i dětí při prevenci a léčení stavů spojených s nedostatkem vitaminu B6.
Zvýšené požadavky vitaminu B6 jsou např. u některých dědičných chorob výměny látkové, při poruše vstřebávání ze střev, u alkoholizmu, u prudkého váhového úbytku u pacientů s jednostrannou výživou, při užívání některých léků, např. při léčení tuberkulózy isoniazidem, u žen užívajících pilulky proti početí. Zvýšené požadavky mohou být rovněž v těhotenství a během kojení.

KONTRAINDIKACE
Pyridoxin Léčiva se neužívá při přecitlivělosti na některou složku přípravku.
O užívání přípravku v těhotenství a kojení se poraďte s lékařem.

NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY

Jen zcela ojediněle se při použití vyšších dávek může dočasně objevit pálení žáhy či nevolnost. Při výskytu těchto nežádoucích účinků nebo jiných neobvyklých reakcí se poraďte o dalším užívání přípravku s lékařem.

INTERAKCE

Účinky přípravku Pyridoxin Léčiva a jiných léků současně užívaných se mohou navzájem ovlivňovat. Jde především o léky užívané při léčení parkinsonského syndromu, proti tuberkulóze, dále antikoncepční pilulky, některá antibiotika a léky tlumící imunitní systém. V případě, že užíváte jiné léky, a to na lékařský předpis i bez něj, poraďte se o vhodnosti užívání přípravku s lékařem a bez porady s ním ho neužívejte. O vhodnosti užívání Pyridoxinu Léčiva současně s jinými volně prodejnými přípravky, které obsahují ve směsi vitaminů také pyridoxin, se poraďte s lékařem.
V případě předepisování jiných léků upozorněte lékaře, že užíváte Pyridoxin Léčiva.

DÁVKOVÁNÍ A ZPŮSOB POUŽITÍ

Dávkování a délku léčby určuje lékař. Dospělí obvykle užívají jako doplněk léčby l/2 – l tabletu denně. Lékař však u některých onemocnění může doporučit dávku až 20 tablet denně. Dávkování u dětí doporučí lékař podle závažnosti onemocnění a tělesné hmotnosti dítěte.
Tabletu lze rozdělit na stejné dávky.

UPOZORNĚNÍ

Dlouhodobé užívání vysokých denních dávek pyridoxinu může poškodit nervový systém, což se projeví nervovou nevyrovnaností, brněním a neobratností končetin. Dodržujte proto přesně dávkování, které Vám doporučil lékař.
Bez porady s lékařem neužívejte současně další přípravky obsahující vitamíny.
Při akutním předávkování nebo náhodném požití více tablet i malým dítětem se přebytečné množství vitaminu B6 vyloučí ledvinami.

VAROVÁNÍ

Přípravek nesmí být používán po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na obalu.
Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.

SKLADOVÁNÍ

V suchu, při teplotě 10 – 25°C, chránit před světlem.

BALENÍ
20 tablet

Recenze

Hodnocení: 76 %


top