Projevy rakoviny kostí mohou být velmi nenápadné. Jak tuto nemoc léčit?

Rakovina kostí představuje velice závažné nádorové onemocnění. Může se objevit v jakémkoliv věku, nejčastěji se s ní však potýkají mladší pacienti. Nádory mají svůj původ buď přímo v kostech, nebo se jedná o dceřiná ložiska (metastázy) jinde se vyskytujících nádorů. Závažnost onemocnění a s tím spojenou prognózu lze určit pouze díky důkladnému vyšetření.

Nádory kostí lékaři obecně rozdělují do dvou hlavních skupin. První z nich tvoří nádory nezhoubné (benigní), které v mnoha případech není nutné operovat a radikálně léčit, stačí pouze docházet na kontroly a sledovat jejich vývoj. Do druhé skupiny patří nádory zhoubné (maligní), které jsou někdy ne zcela správně nazývány rakovina kostí a lze je ještě dále rozdělit na primární a sekundární.

Primární skupinu kostních nádorů tvoří kostní sarkomy, které mají svůj původ v buňkách přirozeně se vyskytujících v kostech. Většinou postihují pacienty v mladším věku (především děti a dospívající), kde tvoří až 15 % všech zhoubných nádorů. Vyskytují se hlavně v dlouhých kostech končetin a v pánvi.

Mnohem častěji než samotné primární nádory se v kostech objevují nádory druhotné neboli metastázy, které jsou typické spíše pro vyšší věk. Ty vznikají zhoubným bujením nádorových buněk, které se v kosti běžně nevyskytují a původně se vytvářejí v jiných orgánech. Do kostí nejčastěji metastazují:

 • Nádory prsu
 • Nádory prostaty
 • Nádory plic
 • Nádory tlustého střeva
 • Nádory ledvin
 • Nádory štítné žlázy
 • Nádory ženských pohlavních orgánů

Typy kostních nádorů

OSTEOSARKOM – Jedná se o nejčastější zhoubný nádor vycházející z kostní tkáně. Vyskytuje se 2x častěji než chondrosarkom a dokonce 3x častěji než Ewingův sarkom. Většinou se nachází v dlouhých kostech končetin a je diagnostikován ve věku 10‒25 let.

CHONDROSARKOM – Druhým nejčastějším kostním nádorem je chondrosarkom, který je charakteristický tím, že nádorové buňky vytváří chrupavku. Roste pomalu a velmi pozdě metastazuje, nejvíce postiženi jsou pacienti mezi 40‒50 lety. Od začátku potíží do stanovení definitivní prognózy většinou uplyne více než jeden rok.

EWINGŮV SARKOM – Jedná se o poměrně vzácný, ale také vysoce zhoubný nádor. U dětí a dospívajících také představuje druhý nejčastější nádor kostí hned po osteosarkomu.

MYELOM – Jako solitární zhoubný kostní nádor se vyskytuje pouze výjimečně. Toto onemocnění doprovází také výskyt patologických bílkovin v krvi a plazmě. V jeho důsledku vznikají komplikace, které zahrnují například selhání ledvin či těžký průběh běžných infekcí.

V kostech se mohou vyskytovat také další typy vzácných nádorů, které zahrnují:

 • Maligní fibrózní histiocytom
 • Maligní lymfom
 • Kostní liposarkom
 • Kostní fibrosarkom
 • Chordom

Jak se projevuje rakovina kostí

Kostní nádory se velmi špatně diagnostikují, jelikož často nemají žádné specifické příznaky. Hlavním projevem, kterému by pacienti měli věnovat pozornost, je zvýšená bolestivost. Osteosarkom, který se nejčastěji vyskytuje ve stehenní, holenní nebo ramenní kosti, velmi brzy metastazuje. Jeho hlavní projevy jsou:

 • Vystřelující bolest (nejčastěji v noci)
 • Bolesti zad a kloubů
 • Zvýšená teplota
 • Celková únava
 • Zduření měkkých tkání
 • Bolestivý výrůstek na povrchu kosti
 • Ztráta chuti k jídlu, hubnutí
 • Patologická zlomenina vzniklá při minimálním úrazu

Chondrosarkom nejčastěji postihuje stehenní a ramenní kosti nebo pánev, následně se pak šíří krevní cestou do plic. Hlavním příznakem bývá neurčitá bolest, která se často objevuje v kloubech. Projevy Ewingova sarkomu, který se vyskytuje třeba v žebrech nebo klíčních kostech, jsou podobné zánětu kosti. Zahrnují teploty, horečky, zduření až otok kosti, případně i zlomeniny.

Diagnostika rakoviny kostí

Nádory kostí bohužel patří mezi ta onemocnění, kterou pacienti většinou odhalí příliš pozdě. Pokud se u vás vyskytnou zlomeniny při minimálních úrazech nebo bolestivé zdravotní komplikace přetrvávající déle než 6 týdnů, měli byste vyhledat lékaře. Nemusí se samozřejmě jednat o rakovinu, ale pokud ano, včasné určení diagnózy vám může zachránit život.

Lékaři provádí rentgenové vyšetření, CT i spirální CT plic (kostní nádory často metastazují právě do plic) a magnetickou resonanci. Standardním postupem je dále biopsie, kdy se odebere vzorek nádoru, histologické a genetické vyšetření. V rámci předoperačního zhodnocení stavu pacienta jsou nutné také odběry krve.

Léčba rakoviny kostí

Průběh rakoviny v kostech může být zcela bez příznaků, lidé také někdy projevy tohoto onemocnění podceňují nebo je přičítají jiným zdravotním komplikacím. Pokud však navštívíte lékaře v prvotních stádiích, vaše šance na vyléčení nádoru budou mnohem vyšší.

Postup léčby musí vždy řídit skupina odborníků ze specializovaných center (onkolog, radiolog, patolog, chirurg a ortoped). Celková léčba se pro každého pacienta volí individuálně a závisí především na typu nádoru. Nejčastěji spočívá v kombinaci více postupů:

 • Operace
 • Ozařování
 • Chemoterapie

Pokud však nádor reaguje příznivě (většinou u Ewingova sarkomu), stačí pouze léčba ozařováním.

Ve většině případů je nutné chirurgicky odstranit celý zhoubný nádor. Vyjmutou kost lze často nahradit umělým kloubem, kostním štěpem nebo jiným materiálem. Pokud je nádor příliš rozsáhlý nebo postihuje důležité nervy a cévy, a tato náhrada není možná, lékaři musí postiženou část končetiny amputovat.

Co dělat po ukončení léčby

Léčba pacienta s kostním nádorem je běh na dlouhou trať. Pravidelné prohlídky jsou nezbytnou součástí celého procesu, protože rakovina se může vrátit i za 10 nebo více let.

Po vyléčení nádoru musí pacient nejprve pravidelně jednou za tři měsíce docházet na kontroly k onkologovi. Ten zhotoví rentgenový snímek operované kosti, kvůli možným metastázám je ovšem nutné udělat také snímek plic. Po dvou letech se počet prohlídek sníží na dvě ročně, tři roky od výkonu operace pak stačí navštěvovat lékaře jednou za rok.

Projevy rakoviny kostí mohou být velmi nenápadné. Jak tuto nemoc léčit?
3.2 (64%) 20 hlasování

16 comments

 • Mohu k tomuto lékaři sama? Bez zákonných zástupců pokud mi není 18 let? Děkuji předem za odpověď

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Elo,

   pokud máte na mysli onkologa, k němu bohužel musíte jít s rodiči. Ke svému praktikovi, gynekologovi nebo zubařovi můžete jít sama, pokud je Vám více než 15 let, s podepsaným souhlasem zákonného zástupce nezletilého pacienta.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Michaela Schwer /

  Dobry den,je rakovina kosti dedicna.?Ja se omlouvam za gramatiku,bydlim v Nemecku a mam nemeckou tastaturu,to znamena bez hacku

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Schwer,

   jelikož neznáme přesný typ nádoru, nemůžeme odpovědět. Rakovina kostí je široký pojem. Mnohé nádory jsou v populaci tak časté, že je pravděpodobné, že se mohou v rodinách opakovat, obzvláště při podobném způsobu života. Pokud se nádor objeví až ve vyšším věku, nejspíše bývá způsoben náhodně získanou mutací.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý večer, můj tatínek má přes 70 let, měl v roce 2014 rakovinu prostaty úspěšně vyoperovana. Nyní mu zjistili že opět má rakovinu, bohužel diagnóza hrozná rakovina kosti, kterou má v pánvi ve stehenních kostech, hrudní kosti a zebrech.,pateri a lopatkach a levé klíční kosti. A k tomu zasazený všechny uzliny. Jak mu pomoct. Nechci aby umřel dekuji

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Jitko,

   mrzí nás tato zpráva. Jelikož neznáme celý případ vašeho tatínka, tak se neodvažujeme dělat závěry, nicméně doufáme, že jste v péči dobrého lékaře. Řiďte se prosím jeho pokyny onkologické léčby.

   Přejeme hodně síly.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den,již 2 roky mě trápí silné bolesti pánve a žeber.I když mojí lékaři toto ví,nikdo mě neposlal ani na RTG pánve natož CT nebo MR.Nemohu stát déle než 5 min.a mám problémy z chůzí.Zabírají mi pouze opiáty.Ale samozřejmě mě také napadá to nejhorší.Prosím kam se mám obrátit,kde by mě řádně vyšetřili.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Hanáková,

   silnou bolest trvající 2 roky nelze ignorovat, doporučujeme navštívit chirurgii v nejbližší nemocnici pro důkladnější vyšetření.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Jiří Pohoda /

  Přeji krásný den.
  Již zhruba začátku ledna mě bolí rameno a paže. Lékař mě poslal na Rtg ramene. Zjistili počáteční artrosu ramene. Časem rameno přestalo bolet,ale asi tak dva měsíce mě několikrát za noc probudí silná bolest paže mezi ramenem a loktem. Bolest se projevuje dá se říci jen v noci.
  Mám obavu z rakoviny kostí. Nevím jak mám postupovat. Lékař mě na ČT a podobně nechtěl poslat. Jirka

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, pane Pohodo,

   artrózu bohužel v dnešní době nelze vyléčit a tato nemoc časem progreduje. Bolest bude spíše způsobena touto artrózou. Nádorové onemocnění je spíše nepravděpodobné, ale neznáme váš věk a případné další komorbidity a potíže.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý večer. Chtěla bych se zeptat. Asi tři roky mě bolí klouby u nohy. Kdyz to rozchodím, tak se to dá zvládnout. Jak si dám odpočinek a vstanu je to velmi silná bolest. Donedávna to byla pouze noha. Byla jsem u dvou lékařů a každý řekl něco úplně jiného. Vyděsilo mě teď, že poslední měsíc mám takové bolesti i v kolenou pokud se ohnu a silnější bolesti v paži a rameni. Též na zápěstí, pokud je namáhané. Nevím co s tím,je mi 38 jsem silnější postavy. Je možné v takovým věku, že bolí tak silně klouby? Někdy je to velmi silná bolest.Bojím se jít i do práce. Uklízím haly. Moc děkuji za odpověď. Michaela

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Michaelo,

   objednejte se k dobrému revmatologovi, ten jediný udělá kompletní vyšetření.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Kristýna /

  Dobrý den, taťkovi 63 let se objevila letošního února krev v moči. Šel s tím hned k lékaři. Objevili tumor cca 2,8×2,5cm v močovém měchýři. Po vyšetření u urologa mu bylo řečeno, že se nemusí bát, že to hned řeší a myslím 15.3.2020 měl jít hned na operaci. Ta byla ale vlivem koronaviru odložena. Při další návštěvě za 14 dnů mu sdělili, že operace bude určitě potřeba a půjde na ni do necelého týdne. Tam mu odstranili tumor a odebraný vzorek poslali ho na prověření. V nemocnici byl 12 dnů, poněvadž po operaci hůře fungovaly ledviny. Kreatin byl kolem 500. Napíchli mu ledviny a od té doby má kreatin kolem 130. Určitě ale levá ledvina byla tumorem více poškozena. Za 12 dnů se potvrdilo, že byl odběr pozitivní. Primář u nás mu dohodnul konzultaci v Praze, kde mělo dojít k odstranění zasaženého močového měchýře. Na konzultaci hned jel a termín další návštěvy dostal skoro za měsíc 27.5. Předtím si taťka měl oběhnout povinná předoperační vyšetření. 25.5. šel ale k praktickému lékaři na kontrolu, že mu otéká noha. Odvezli ho do nemocnice s trombózou a poslali ho na další vyšetření, zda není trombóza v plicích. Ta nakonec diagnostikována byla ve středním stupni. Bohužel mu však bylo řečeno, že se objevily metastázy na skeletu a operace se řešit nebude. Primář nám řekl, že má nejspíše k rakovině měchýře i rakovinu varlat, která je pro tyto metastázy typická. Navrhují chemoterapii, ale opět má skroro týden čekat na konzultaci. Jaké chemoterapie by měl podstoupit, aby mu to alespoň prodloužilo život? Je to pro nás hodně těžké. Všude je psáno, že když se objeví rakovina, je potřeba jednat včas. Místo toho kvůli koronaviru průtahy, tumor si tam dál pěkně rostl. Nakonec se stejně ukázalo, že na operaci má, co nejdříve jít. Po operaci a konzultaci v Praze další termín až za měsíc. Teď má 6 ohnisek na skeletu hlavně v bederní části. Jaká chemoterapie je nyní nejlepší a kdy ji bude moci podstopit, když ho zítra pustí? Stav je stabilizovaný a má si kvůli vyléčení trombózy píchat injekce. Je mi jasné, že vyléčení už není možné. Jaká léčba by nejlépe fungovala, abychom ho tu měli, co nejlépe. Naštěstí zatím nemá žádné bolesti, je pozitivní, nikdy nekouřil, do onemocnění aktivně sportoval, hrál nohejbal. Díky moc za vyjádření.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Kristýno,

   problematika chemoterapie u metastáz je velmi široké a odborné téma, kterému by laik neporozuměl. Pokud dochází na urologickou kliniku v Praze, dostává se mu té nejlepší současné léčby. Jestli se přece jen chcete trochu vzdělat v této problematice, zde přikládáme lékařský článek: https://www.urologiepropraxi.cz/pdfs/uro/2007/06/04.pdf

   Redakce Zdraví.euro.cz

 • Renata Gagolová /

  Dobrý den může se rakovina kostí objevit i u dětí? (13 let)

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Gagolová,

   nádory kostí se v dětském věku vyskytují. Např. osteosarkom, velmi maligní nádor, má vrchol výskytu mezi 10. – 20. rokem. Diagnózu ale potvrdí pouze lékař. Včasnou léčbou (chirurgicky + chemoterapie) se vyléčí až 80% pacientů.

   Redakce Zdraví.euro.cz

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top