Spánkovou paralýzu provází bezmoc, strach i pocit ochrnutí


Spánková paralýza je stav mezi bdělostí a spánkem, kdy si mozek částečně uvědomuje realitu, ale nedokáže ji dostatečně odlišit od snů. Ačkoli je v tomto okamžiku člověk prakticky vzhůru, chemické látky v mozku mu neumožňují používat svaly. Dotyčný tak prožívá pocit naprostého ochrnutí. Tento stav je navíc doplněný o strašidelné halucinace a silný pocit úzkosti.

Ochrnuté tělo, bezmoc a pocit naprosté hrůzy. Pokud patříte k malému procentu lidí, co trpí spánkovou paralýzou, tyto pocity znáte stejně dobře jako halucinace a strašidelné zvuky. I ty jsou totiž příznakem spánkové poruchy, vlivem které se dotyčný nemůže hýbat ani mluvit, a to i přesto, že je prakticky vzhůru.

Spánková paralýza přichází zpravidla s REM fází spánku, což je doba, během které obvykle sníme. Abychom sny tělesně neprožívali a nezranili se při tom, uvolňuje mozek do těla chemické látky, které tlumí funkci svalstva ovládaného vůlí. Dalo by se tedy říct, že jsme dočasně ochrnutí. Nemůžeme navíc používat ani hlasivky. Problém nastává tehdy, pokud se během tohoto stavu náhle vzbudíme. Protože zatímco tělo je vzhůru, mozek zůstává v paralýze.

Jak spánková paralýza probíhá?

Ti, kteří spánkovou paralýzou trpí, ji popisují jako tu nejživější noční můru. Zatímco je jejich tělo paralyzováno, čelí totiž vizuálním nebo sluchovým halucinacím. Někdy také jejich vzájemné kombinaci. Často se jedná o temné postavy a monstra, která je pozorují. Mohou na ně rovněž útočit.

Lidé s těmito zkušenostmi si také často stěžují na pocit něčeho, co na nich leží, tlačí je do matrace a znemožňuje jim volně dýchat. Může se jednat i o neidentifikovatelnou osobu sedící na hrudníku. Co se týče sluchových bludů, mluví lidé o nespecifických zvucích, ale také o vrzání dveří, krocích či podivném šumu. Typický je pro spánkovou paralýzu také pocit všudypřítomného zla a naprosté bezmoci.

Co dělat, když vás spánková paralýza přepadne?

Lidé, kteří se s touto poruchou naučili žít, radí, že jakmile člověk zjistí, že se nemůže hýbat, je nejdůležitější zachovat klid a nepanikařit. Čím více se totiž dotyčný vzpírá, tím silnější je paralýza i strach, který v něm spolu s halucinacemi vyvolává.

Někteří uvádějí, že jim pomáhá, když zavřou oči a stále dokola si opakují, že co vidí nebo slyší, není skutečné. Zkušení jedinci navíc radí, že nemá cenu se snažit hýbat celými končetinami, ale zaměřit se pouze na prsty a také na oči. Nepříjemný zážitek pak rychleji skončí. Obvykle však netrvá déle než dvě minuty.

Co spánkovou paralýzu způsobuje?

Spánkovou paralýzu alespoň jednou v rozdílné intenzitě zažije zhruba 30 procent lidí, jen velmi malé procento jí však trpí opakovaně. Vesměs se jedná o mladé jedince, objevit se však může v kterémkoli věku. Proč ke spánkové paralýze dochází, se přesně neví. Častěji ale byla zaznamenána u lidí, kteří:

 • Se cítí vyčerpaní
 • Jsou v dlouhodobém stresu
 • Mají nepravidelný spánek
 • Spí s vysoko vystlanými polštáři
 • Usínají na zádech
 • Mají takzvané lucidní snění

Jak ji léčit?

Pokud se spánková porucha objevuje pravidelně, je dobré navštívit odborníka. V tomto případě pomůže psycholog či psychiatr, který s pacientem potíže rozebere a pomůže mu se s nepříjemnou poruchou vyrovnat. Důležité je rovněž nalezení příčiny obtíží a její následné odstranění.

Rizika

Spánková paralýza sama o sobě nebezpečná není. Lidé, kteří jí trpí se však kvůli nepříjemným zážitkům často bojí usnout. Potýkají se tedy s nedostatkem spánku, který je limituje v jejich každodenním životě. Tito jedinci mohou být v důsledku svých problémů podráždění a upadat do depresí. Někteří z nich proto sahají po antidepresivech.

Prevence

Jestli se u vás spánková paralýza objeví jen párkrát za život, není třeba vyhledávat lékařskou pomoc. Bohatě stačí, když před spaním dodržíte určité rituály, které jejímu opakovanému příchodu zamezí. Důležitý je v tomto ohledu hlavně:

 • Pravidelný spánek, tedy šest až osm hodin denně
 • Držet se dál od velkého stresu
 • Neusínat v poloze na zádech
 • Neusínat s vysoko vystlanými polštáři
 • Neusínat v pokoji samostatně
 • Usínat v dobře zatemněné, tiché a vyvětrané místnosti
 • Nepoužívat před spaním mobilní telefon

Spánkovou paralýzu provází bezmoc, strach i pocit ochrnutí
4.9 (97.14%) 7 votes

12 comments

 • Zdravím stalo se mi to že jsem ležel na boku vzbudil jsem se a koukal do zdi a nemohl se hýbat a přitom jsem slyšel strašidelnou hudbu která ve mě vyvolala extrémní strach myslite si že to byla spánková paralýza? Nebo něco jiného?

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Štofi,

   pravděpodobně se jedná o spánkovou paralýzu, odborně izolovanou spánkovou obrnu.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Často se mi zdá sen, že mě jakoby napadají nějaké temné síli, nikoho nevidím jen cítím že nejsem sama. Nemohu křičet o pomoc nemohu se hýbat. Když pak procitnu, cítím velkou úzkost někdy se mi chce i brečet jak jsem vyděšená a vždy se pak bojím usnout. A někdy se mi zdá i sen ve snu nevím jak to popsat.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Burešová,

   podle popsaných příznaků to vypadá, že trpíte rekurentní spánkovou obrnou. I přes dramatický průběh se u dětí a mladistvých nejedná o závažnou poruchu.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Zdravím,
  spánková paralýza se musí stát každému 1 v životě nebo jaká je šance že se to někomu může stát.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Šimone,

   spousta lidí prožije celý život, aniž by se setkali se spánkovou paralýzou. Z epidemiologických studií spánková paralýza postihuje cca 7,6%.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den, nevím zda se jedná o spánkovou paraliza. A dnes se mi to stalo po několikáté během chvilky. Měla jsem pocit že někam padám a cítila jsem teplo. Pak jsem otevřela oči a něco mi je donutilo zase zavřít a zase jsem cítila teplo a a viděla jsem nějaký obrazy. Pak jsem se ptetocila na záda a zase znovu teplo a trochu i křeč v těle a hořkost v ústech.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Anno,

   pokud jste byla schopna se přetočit na záda, tak se pravděpodobně o spánkovou paralýzu nejedná.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den,
  mohu se zeptat, jak často musím trpět spánkovou paralýzou, abych musela vyhledat odbornou pomoc?
  Děkuji.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Emo,

   neurologa navštivte kdykoliv, kdy vám spánková paralýza bude výrazně omezovat váš život, takže klidně i po první atace.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den chtěla bych se zeptat mám už dva roky živé noční můry zda se mi že bytosti které neuxistuji,že jsou u mě,a já se nemohu pohnout,křičet,bránit se když se probudím mám pocit že je to pořád u mě.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Ladislavo,

   vaše příznaky svědčí pro spánkovou paralýzu. Navštivte nejbližšího neurologa pro další vyšetření.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top