Spánkovou paralýzu provází bezmoc, strach i pocit ochrnutí

Spánková paralýza je stav mezi bdělostí a spánkem, kdy si mozek částečně uvědomuje realitu, ale nedokáže ji dostatečně odlišit od snů. Ačkoli je v tomto okamžiku člověk prakticky vzhůru, chemické látky v mozku mu neumožňují používat svaly. Dotyčný tak prožívá pocit naprostého ochrnutí. Tento stav je navíc doplněný o strašidelné halucinace a silný pocit úzkosti.

Ochrnuté tělo, bezmoc a pocit naprosté hrůzy. Pokud patříte k malému procentu lidí, co trpí spánkovou paralýzou, tyto pocity znáte stejně dobře jako halucinace a strašidelné zvuky. I ty jsou totiž příznakem spánkové poruchy, vlivem které se dotyčný nemůže hýbat ani mluvit, a to i přesto, že je prakticky vzhůru.

Spánková paralýza přichází zpravidla s REM fází spánku, což je doba, během které obvykle sníme. Abychom sny tělesně neprožívali a nezranili se při tom, uvolňuje mozek do těla chemické látky, které tlumí funkci svalstva ovládaného vůlí. Dalo by se tedy říct, že jsme dočasně ochrnutí. Nemůžeme navíc používat ani hlasivky. Problém nastává tehdy, pokud se během tohoto stavu náhle vzbudíme. Protože zatímco tělo je vzhůru, mozek zůstává v paralýze.

Jak spánková paralýza probíhá?

Ti, kteří spánkovou paralýzou trpí, ji popisují jako tu nejživější noční můru. Zatímco je jejich tělo paralyzováno, čelí totiž vizuálním nebo sluchovým halucinacím. Někdy také jejich vzájemné kombinaci. Často se jedná o temné postavy a monstra, která je pozorují. Mohou na ně rovněž útočit.

Lidé s těmito zkušenostmi si také často stěžují na pocit něčeho, co na nich leží, tlačí je do matrace a znemožňuje jim volně dýchat. Může se jednat i o neidentifikovatelnou osobu sedící na hrudníku. Co se týče sluchových bludů, mluví lidé o nespecifických zvucích, ale také o vrzání dveří, krocích či podivném šumu. Typický je pro spánkovou paralýzu také pocit všudypřítomného zla a naprosté bezmoci.

Co dělat, když vás spánková paralýza přepadne?

Lidé, kteří se s touto poruchou naučili žít, radí, že jakmile člověk zjistí, že se nemůže hýbat, je nejdůležitější zachovat klid a nepanikařit. Čím více se totiž dotyčný vzpírá, tím silnější je paralýza i strach, který v něm spolu s halucinacemi vyvolává.

Někteří uvádějí, že jim pomáhá, když zavřou oči a stále dokola si opakují, že co vidí nebo slyší, není skutečné. Zkušení jedinci navíc radí, že nemá cenu se snažit hýbat celými končetinami, ale zaměřit se pouze na prsty a také na oči. Nepříjemný zážitek pak rychleji skončí. Obvykle však netrvá déle než dvě minuty.

Co spánkovou paralýzu způsobuje?

Spánkovou paralýzu alespoň jednou v rozdílné intenzitě zažije zhruba 30 procent lidí, jen velmi malé procento jí však trpí opakovaně. Vesměs se jedná o mladé jedince, objevit se však může v kterémkoli věku. Proč ke spánkové paralýze dochází, se přesně neví. Častěji ale byla zaznamenána u lidí, kteří:

 • Se cítí vyčerpaní
 • Jsou v dlouhodobém stresu
 • Mají nepravidelný spánek
 • Spí s vysoko vystlanými polštáři
 • Usínají na zádech
 • Mají takzvané lucidní snění

Jak ji léčit?

Pokud se spánková porucha objevuje pravidelně, je dobré navštívit odborníka. V tomto případě pomůže psycholog či psychiatr, který s pacientem potíže rozebere a pomůže mu se s nepříjemnou poruchou vyrovnat. Důležité je rovněž nalezení příčiny obtíží a její následné odstranění.

Rizika

Spánková paralýza sama o sobě nebezpečná není. Lidé, kteří jí trpí se však kvůli nepříjemným zážitkům často bojí usnout. Potýkají se tedy s nedostatkem spánku, který je limituje v jejich každodenním životě. Tito jedinci mohou být v důsledku svých problémů podráždění a upadat do depresí. Někteří z nich proto sahají po antidepresivech.

Prevence

Jestli se u vás spánková paralýza objeví jen párkrát za život, není třeba vyhledávat lékařskou pomoc. Bohatě stačí, když před spaním dodržíte určité rituály, které jejímu opakovanému příchodu zamezí. Důležitý je v tomto ohledu hlavně:

 • Pravidelný spánek, tedy šest až osm hodin denně
 • Držet se dál od velkého stresu
 • Neusínat v poloze na zádech
 • Neusínat s vysoko vystlanými polštáři
 • Neusínat v pokoji samostatně
 • Usínat v dobře zatemněné, tiché a vyvětrané místnosti
 • Nepoužívat před spaním mobilní telefon
Spánkovou paralýzu provází bezmoc, strach i pocit ochrnutí
4.4 (87.14%) 14 hlasování

31 comments

 • Zdravím stalo se mi to že jsem ležel na boku vzbudil jsem se a koukal do zdi a nemohl se hýbat a přitom jsem slyšel strašidelnou hudbu která ve mě vyvolala extrémní strach myslite si že to byla spánková paralýza? Nebo něco jiného?

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Štofi,

   pravděpodobně se jedná o spánkovou paralýzu, odborně izolovanou spánkovou obrnu.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Často se mi zdá sen, že mě jakoby napadají nějaké temné síli, nikoho nevidím jen cítím že nejsem sama. Nemohu křičet o pomoc nemohu se hýbat. Když pak procitnu, cítím velkou úzkost někdy se mi chce i brečet jak jsem vyděšená a vždy se pak bojím usnout. A někdy se mi zdá i sen ve snu nevím jak to popsat.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Burešová,

   podle popsaných příznaků to vypadá, že trpíte rekurentní spánkovou obrnou. I přes dramatický průběh se u dětí a mladistvých nejedná o závažnou poruchu.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Zdravím,
  spánková paralýza se musí stát každému 1 v životě nebo jaká je šance že se to někomu může stát.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Šimone,

   spousta lidí prožije celý život, aniž by se setkali se spánkovou paralýzou. Z epidemiologických studií spánková paralýza postihuje cca 7,6%.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

  • Dobry den
   Je mi 14 let
   Lezel sem na zadech otevrel sem oci ale hybat sem se nemohl najednou sem slysel vrzani podlahy a jakoby se ke mne neco priblizovalo cernyho pak si to na me sedlo a ja nemohl dychat poprvy co se mi to stalo sem se bal ale pak se mi to opakovalo kazdy mesic 2 krat az do ted nevim co mam delat aby to prestalo ale furt to mam nemuzete mi poradit prosim je to hruza

   • MUDr. Thai Bao Han /

    Dobrý den, Míro,

    pravděpodobně se jedná o pavor nocturnus, většinou odezní sám při pravidelném spánkovém režimu, omezením stresu, atd.. Doporučuji vyšetření u dětského neurologa, pokud by měl podezření na závažnější onemocnění, indikuje další vyšetření.

 • Dobrý den, nevím zda se jedná o spánkovou paraliza. A dnes se mi to stalo po několikáté během chvilky. Měla jsem pocit že někam padám a cítila jsem teplo. Pak jsem otevřela oči a něco mi je donutilo zase zavřít a zase jsem cítila teplo a a viděla jsem nějaký obrazy. Pak jsem se ptetocila na záda a zase znovu teplo a trochu i křeč v těle a hořkost v ústech.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Anno,

   pokud jste byla schopna se přetočit na záda, tak se pravděpodobně o spánkovou paralýzu nejedná.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den,
  mohu se zeptat, jak často musím trpět spánkovou paralýzou, abych musela vyhledat odbornou pomoc?
  Děkuji.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Emo,

   neurologa navštivte kdykoliv, kdy vám spánková paralýza bude výrazně omezovat váš život, takže klidně i po první atace.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den chtěla bych se zeptat mám už dva roky živé noční můry zda se mi že bytosti které neuxistuji,že jsou u mě,a já se nemohu pohnout,křičet,bránit se když se probudím mám pocit že je to pořád u mě.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Ladislavo,

   vaše příznaky svědčí pro spánkovou paralýzu. Navštivte nejbližšího neurologa pro další vyšetření.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den,
  Chci se podělit o své zkušenosti se spánkovou paralýzou.
  Je mi 35 let a v životě jsem ji zažila už mnohokrát. Poprvé si to vybavuji tak kolem patnáctého roku (podotýkám, že jsem nikdy alkoholu a drogám už vůbec ne neholdovala). Projevilo se to tak, že jsem se nemohla hýbat, na těle jsem neskutečný tlak na celé tělo (jakoby mě někdo tlačil směrem do postele) a šíleně mi pištělo v uších. Poprvé jsem byla hrozně vyděšená, nenapadlo mě to tehdy s někým řešit. Tyto stavy spojené s tlakem a pištěním jsem zažila v životě ještě hodněkrát – a naučila jsem se s tím žít – měla jsem už v hlavě předzvěst, že se to blíží, takže mozek mi “radil” zůstat v klidu, nebránit se, protože to opravdu pak odeznělo dřív. Poslední dobou – tak tři roky, už trpím “jen” obyčejnou paralýzou bez tlaku a pištění. Zkrátka se “jen” nemůžu hýbat, ale mozek opět radí zachovat klid a sama si řeknu, že mám ještě spát, aby to přešlo. Co se týká denní doby, mívám to zpravidla při odpoledním spánku, během nočního spaní málokdy. Naučila jsem se s tím žít, někdy je to horší (co se týká zrakových halucinací), nenapadlo mě to řešit – až asi před půl rokem se mě na to zeptala moje třináctiletá dcera, že to někde četla. Stres tomu asi napomáhá, ale vzhledem k tomu, že to mívám už od bezstarostné puberty, kdy člověk který řeší jen to, aby byla zábava, tak příčiny možná budou hlubší.
  Snad to někomu pomohlo, důležité je zachovat klid 🙂
  Nicméně to asi budu řešit někde dál, přece jen, za tech dvacet let jich mohlo být tak sto…

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Evo,

   děkujeme za Váš příspěvek. Stres výrazně přispívá k četnosti atak. Doporučujeme navštívit neurologa vzhledem k počtu prožitých záchvatů během vašeho života.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dnes se mi poprvé stalo že jsem se probudila a nemohla jsem usnou poté jak sem už usinala tak se mi zdál sen kde jsem byla na moje oblíbeném místě a potom byla tma otevřela jsem oči a najednou jsem cítila jak po mě lezli nějací brouci a poté jsem se snažila křičet ale nešlo to. Skousela jsem hýbat nohama a rukama ale nešlo to. V tu dobu sem nic jiného nevnímala jen to že potřebuju někoho zavolat a nebo se začít hýbat. Po nějaké době jsem viděla jak se ke mě blíží balón a jak něco sedí na mojí židli.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Karolino,

   vaše příznaky svědčí pro spánkovou paralýzu. Navštivte nejbližšího neurologa pro další vyšetření.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Natálie Vaňátková /

  Dobrý den stále častěji se mi stává že jdu spát ,usínám a najednou cítím divný pocit ,celé tělo mi v tu dobu úplně ztuhne a napnou se mi svaly vidím tmu,a do toho po 6 sekundách buď něco šeptá nebo zařve jak kdy…dohromady to trvá asi 30 sekund.nevim co mám dělat začínám se toho opravdu bát mohla by to být paralíza?

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Vaňátková,

   Vámi popisované symptomy ukazují na spánkovou paralýzu. Lehce se to řekne, ale je potřeba snížit stres v životě, popř. zachovat klidnou hlavu, protože se jedná pouze o nepříjemný zážitek. Při výrazném omezování v běžném životě lze navštívit psychiatra či neurologa.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • dobrý den už po několikáté se mi stalo že jsem se nemohla hýbat a když jsem chtěla křičet tak sem nevydávala žádný zvuk také jsem viděla v rohu pokoje černou bytost když se na mně vrhla tak sem začala křičet . Nevím jestli to byl jen sen nebo spánková paralýza vždy se stane to stejné jen se to přemístní do jiného rohu pokoje .

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Alice,

   popisujete téměř učebnicový příklad spánkové paralýzy. Nejedná se o závažné onemocnění, ale je dosti nepříjemné. Pokud by to výrazně ovlivňovalo váš každodenní život, navštivte neurologa. Na spánkovou paralýzu také pomáhá být bez stresu, ale chápeme, že to není vždy uskutečnitelné.

   Redakce Zdraví.euro.cz

 • Dostala jsem se sem náhodou, při vyhledávání vysvětlení “mých stavů”.

  Může se spánková paralýza projevovat tak, že si myslím, že jsem vzhůru, ” mám otevřené oči”, “vidím reálně prostor kolem sebe” ale mám panický pocit z toho, že nemůžu vstát, nevidím svoji “pohybující se” ruku, slyším syna, jak otvírá dveře a nemůžu na něj promluvit?
  A dnes jsem se ptala manžela s kým mluvil, nebo telefonoval – vůbec nemluvil 🙁

  Spala jsem po obědě a na zádech.
  Děkuji za odpověď.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Aničko,

   myslíme si, že by to mohla být také spánková paralýza, naštěstí ji máte bez doprovázejících strašidelných vizualizací.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den ,mám 17 letého syna kterého už tak dva roky tak 3x do měsíce vidí v pokoji postavy muže a dívky s dlouhými vlasy . Syn je vždy vyděšený a bojí se usínat ,že to zase příjde . Chce na ně mluvit ale nejde to je celý ztuhlí .Po chvíli to přejde a když zasvítí mobilem tak to zmizí . K lékaři odmítá jít ,že ho budou mít za blázna .Nevím co s ním . Je strašné vidět chlapa jak horu plakat když mi to vypráví .

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Eleonoro,

   doporučuji navštívit neurologa, pokud je to takto časté a trvá téměř dva roky. Jedná se o poruchu spánku, není to vyloženě psychiatrické onemocnění. Není třeba se bát a synovi se jistě uleví. Spánek by nás měl osvěžit, každá spánková paralýza je velmi nepříjemný zážitek.

   Redakce Zdraví.euro.cz

 • Dobrý den,spánkovou paralyzou trpím už od svých asi 15 ti let. Nehybnost neschopnost mluvit slyším jako by mi někdo křičel do ucha. Někdy to dokážu rozpoznat a když citim,že přichází,dokážu se probudit,ale hned do ní úpadam znova… Někde jsem četla že to způsobuje moc melatoninu v mozku.

 • Dobrý den,
  první spánkovou paralýzu jsem zaznamenala někdy kolem 17ti let. Byl to klasický průběh – nemohla jsem se hýbat, promluvit a byla jsem strašně vyděšená. Několikrát se mi tento průběh opakoval, někdy tato epizoda nastala po ošklivém snu. Aktuálně mi je 23 let. Spánková paralýza mě dnes v noci pohltila dokonce 2x – probudila jsem se díky ošklivému snu – v tom snu někdo vnikl k nám do domu začal štěkat náš pes, přítel vystartoval z postele a rozhodl se zakročit… probudila jsem se… nemohla jsem se hýbat, mluvit, otočit se… když se mi to konečně podařilo, zaslechla jsem zvuk, jak když někdo zkouší vzít za kliku od pokoje, kde spíme, jako by to byla další část mého děsivého snu… když se mi podařilo se pohnout, probudila jsem přítele a řekla jsem mu, že je někdo nejspíš u nás doma, že jsem slyšela podezřelé zvuky… poslouchali jsme, přítel prohlédl dům a nikde nikdo… Byl to strašný pocit bezmoci a trvalo mi nejméně hodinu, než se mi podařilo znovu usnout. Když jsem usínala, paralýza proběhla ještě jednou…. Poraďte mi, co mám dělat, mám strach usnout… ještě bych chtěla podotknout, že ošklivé sny mě provází již od dětství, často se mi už od útlého věku zdálo, že padám z mostu, nebo že se temné síly snaží ovládnout mojí rodinu. Několik těch snů si již od dětského věku dovedu vybavit, z důvodu jejich děsivosti…

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Romie,

   s tímto problémem bychom se poradili s neurologem či psychiatrem. Ataky spánkových paralýz se stupňují při zvýšeném stresu.

   Redakce Zdraví.euro.cz

 • Dobrý den. Vim, že to bude znít šíleně, ale častokrát se mi zda, že po mě někdo hází balvany nebo balíky sena nevíte čím to je nebo je to normální?

 • Obrovskou výhodou je pokud jste “něco zažili”, léta jsem byl schopen vstávat na písknutí, soutěžil jsem z budíkem jak rychle ho zamáčknu. Několikrát jsem ten stav zažil patrně v armádě, kdy pomáhalo pokusit se natáhnout pro zbraň. Přešel jsem k policii, kdy se mi nad koncem noční směny stalo že mě kolega po přestávce budil, ale hlasem který tomuto kolegovi nepatřil. Po probuzení se ukázalo že v místosti nikdo není, což jsem přičítal tomu že se vrátil na místo dozorčího. Zjistil jsem že se nejsem schopen hnout, kupodivu to ve mě nevyvolalo onen tísnivý pocit, ale pomohlo vší silou a extrémně namáhavě se soustředit na jeden pohyb a to dát pravou nohu na zem a od té chvíle už šel zbytek těla. Vlastně jsem opět šel za zbraní, která byla vedle mě na zemi. Asi pomáhá uvědomit si stav (aspoň teoreticky jsem o něm věděl z předchozího zdravotnického vzdělání) a napnout mysl k jendomu cíli a nenechat se znepokojit viděným/slyšeným.

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top