Středomořská dieta

Středomořská dieta

Středomořská dieta by neměla být chápána jako dieta, ale jako životní styl. Hlavním cílem je udržet si pevné zdraví. Také můžete touto cestou zdravě zhubnout.

Parametry

Vhodná pro: muž / žena

Věková kategorie: 20 až 30 / 30 až 45 / 45 až 65 / 65 a více

Zhubnutí za měsíc: 4 kg

Cvičení k dietě: více než 3x týdně

Princip diety

Středomořská dieta, jak už vám může napovídat samotný název, se skládá z pokrmů, jež jsou tradiční pro země u Středozemního moře (Řecko, Itálie a Španělsko). Se středomořskou dietou můžete shodit přebytečné kilogramy. Ale spíše byste měli středomořskou dietu chápat jako životní styl než dietu jako takovou. Je důležité, abyste jedli nejen správná jídla, ale také se musíte pohybovat.

Na talíři by se vám měl objevit následující poměr: polovina talíře zeleniny, čtvrtina talíře příloha a čtvrtina talíře ryba či maso.

Lidé v České republice si potrpí zejména na tučném masu a uzeninách. A na tyto pochoutky můžete u středomořské diety ihned zapomenout. Středomořská dieta si potrpí zejména na lehké a zdravé stravě, díky níž si udržíte pevné zdraví a nízkou tělesnou hmotnost. Důležité pro vaše tělo je, abyste se nepřejídali, jedli méně a častěji. Na místě je také pravidelnost.

Denně si dopřejte velkou dávku čerstvé zeleniny a ovoce. Zapomeňte na několikahodinové vaření náročných pokrmů, protože středomořská kuchyně se připravuje snadno a rychle. Na přípravu obědu vám postačí opravdu chvilka.

Co jíst při dietě?

Středomořská dieta povoluje mít v jídelníčku zeleninu, ovoce, olivový olej, celozrnné potraviny, ryby a mořské plody, libové maso, mléčné výrobky, bylinky, luštěniny, ořechy, semena a červené víno. Mezi vhodné potraviny, na kterých si můžete při dodržování středomořské diety pochutnat, patří i olivy, mandle, artyčoky, chřest a rajčata.

Co nejíst?

V jídelníčku by se neměly objevovat potraviny, které zbytečně zatěžují váš organismus. Mezi tyto potraviny patří sladkosti, uzeniny, tučná masa, smažená jídla, sladké nápoje, alkohol, tučné mléčné výrobky a sůl.

Výhody a nevýhody

Hlavní výhodou je, že díky středomořské dietě vyměníte červené maso za ryby a živočišné tuky za rostlinné. Středomořská dieta se ne nadarmo spojuje s delším životem. Jelikož tělo přijímá nízkokalorické potraviny, nebudete přibírat a vyhnete se obezitě.

Ukázkový jídelníček

Mezi oblíbené středomořské pokrmy patří tagliatelle s garnáty a zelenými lusky, lososové špízy se zeleninou a kari rýží a také středomořská zelenina na plechu.

Praktický tip

Kromě toho, že byste měli zdravě jíst, byste neměli zapomínat ani na pohybovou aktivitu. Středomořskou dietu doporučujeme kombinovat s několikahodinovou chůzí na čerstvém vzduchu.

Středomořská dieta
4 (80%) 3 hlasování

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top