Tuková bulka nebývá nebezpečná. Lékaře vyhledejte, pokud bolí a rychle se zvětšuje

Našli jste si na těle kulatý útvar a jako první vás napadlo, že se jedná o zhoubný nádor? Nemusíte propadat panice, dost možná to totiž je jen neškodná tuková bulka, takzvaný lipom, který, jak už název napovídá, nejčastěji vzniká z vrstvy podkožní tukové tkáně. Objevit se tedy může kdekoli na těle, kde se nachází tuk – i poblíž vnitřních orgánů.

Lipom, lidově známý jako tuková bulka, je nezhoubný nádor („tukový nádor”), který je tvořený tukem. Jedná se o měkký a zpravidla nebolestivý výrůstek, který se nachází v podkoží a při dotyku se pohybuje. Jeho konzistence je nepoddajná a vyskytuje se samostatně i v seskupení.  Může se objevit prakticky kdekoli na těle, kde se nachází vrstva tuku, a to i bez zjevné příčiny. Vyrůst ale může i například v důsledku poranění či tupého úderu.

V některých případech se tukové bulky mohou objevit i v blízkosti vnitřních orgánů anebo poblíž nervů, které mohou utlačovat. V takovém případě pak lipom bolí. Výskyt tukových bulek je mezi lidmi velice rozšířený, po odstranění se navíc poměrně často vrací. Často i ve větším množství. Obecně se u lidí nejčastěji vyskytuje:

 • Tuková bulka v prsu
 • Tuková bulka na hlavě (ve vlasech)
 • Tuková bulka na zádech
 • Tuková bulka na nose
 • Tuková bulka na ruce
 • Tuková bulka na očních víčcích
 • Tuková buňka v podpaží (nebo bolestivá bulka v podpaží)
 • Tuková bulka na krku
 • Tuková bulka na stehně
 • Tuková bulka na varleti

Přestože se tukové bulky nemusejí vyskytovat z konkrétního důvodu, může za tímto problémem zároveň stát nedostatek vitamínu C nebo E. Další možnou příčinou mohou být vrozené dispozice, konkrétně pak oslabená tuková tkáň anebo poruchy spojené s tukovou látkovou přeměnou. S výskytem tukových bulek jsou však spjaty i některé choroby, například:

 • Gardnerův syndron
 • Cowdenův syndrom
 • Madelungova choroba
 • Dercumova choroba

Podle lékařů může tvorba lipomů souviset rovněž s poraněním, při kterém dojde k rozdrcení nebo útlaku měkkých tkání. Mezi další rizikové faktory, které podporují výskyt lipomů, patří:

Jak poznat lipom?

Trápí vás boule v podpaží, boule na hlavě anebo oválná bulka v tříslech a jako první vás napadlo, že se jedná o nádor? Nepanikařte. Bulka pod kůží nemusí automaticky znamenat onkologické onemocnění. Pravděpodobněji jde o tukovou bulku. Jak ji poznat?

Lipom zpravidla vypadá jako bulka oválného tvaru, která se nachází pod kůží, a jak už bylo naznačeno výše, pokud se neobjeví v blízkosti nervů, kloubů, orgánů či cév, obvykle nebolí. V opačném případě může způsobovat další zdravotní problémy.

Máte na těle tukovou bulku?

Pokud se tuková podkožní bulka například nachází v blízkosti střev, mohou se u pacienta objevit příznaky jako zvracení nebo zácpa. Většinou se jejich výskyt ale obejde bez zjevných obtíží. Pokud je navíc bulka umístěna hluboko v podkoží, nemusí o její přítomnosti pacient vůbec vědět.

Možné zdravotní komplikace  

Přestože jsou lipomy považovány pouze za benigní (nezhoubnou) masu tukových buněk, někteří odborníci jsou toho názoru, že se z tohoto útvaru může vyvinout maligní (zhoubný) nádor. Jiní naopak stojí za tím, že liposarkomy (nádory z tukových buněk) z lipomů nevznikají a jedná se o zcela jiný druh.

Kdy vyhledat lékaře?

Kvůli jednomu lipomu není zpravidla nutné vyhledávat pomoc lékaře. Zdravotnické zařízení byste ale měli navštívit v momentě, kdy si na těle najdete další bulky, anebo v případě, kdy:

 • Se lipom začne zvětšovat
 • Začne být bulka bolestivá
 • Lipom nebo jeho okolí zčervená
 • Je pokožka v okolí bulky teplejší než na zbytku těla
 • Trápí vás tvrdá bulka v podkoží
 • Bulka se po zmáčknutí stane nepohyblivou
 • Bulka způsobuje viditelné změny na pokožce

Diagnostika a léčba tukové bulky

Lipomu si jako první obvykle všimne pacient. Lékař následně potvrdí či vyvrátí, zda se skutečně jedná o tukový útvar, a to na základě fyzikálního vyšetření. Pokud si nálezem není jistý, je možné udělat ještě další vyšetření. Zpravidla se jedná o:

 • Biopsii
 • Ultrazvuk
 • Magnetickou rezonanci
 • Počítačovou tomografii

Léčba lipomu není vždy nutná, v případě, že ano, zpravidla spočívá v  chirurgickém odstranění tukové bulky. K tomuto zákroku se přistupuje například v momentě, kdy lékař zjistí, že se ve skutečnosti jedná o zhoubný liposarkom, když lipom začne rychle růst, způsobuje obtíže v podobě bolesti nebo brnění, narušuje normální fungování těla, nachází se na místě, kde představuje kosmetický problém, anebo v momentě, kdy si odborník není stoprocentně jistý, že se jedná o lipom.

Co je to tuková bulka?

Tuková bulka neboli lipom je nezhoubný útvar, který je tvořený tukovými buňkami. Jedná se o měkký a zpravidla bezbolestivý výrůstek, který se nachází v podkoží a při dotyku se pohybuje. Jeho konzistence je nepoddajná a vyskytuje se samostatně i v seskupení. Může se objevit kdekoli na těle, kde se nachází vrstva tuku. Vyrůst může například v důsledku poranění, ale také bez zjevné příčiny.

Jak poznat lipom?

Lipom má zpravidla oválný tvar, je měkký na pohmat a po zatlačení se pohybuje. Jedná se většinou o nebolestivou bulku, která nezpůsobuje problémy. Pokud se však objeví v blízkosti nervů, kloubů, orgánů či cév, může také bolet anebo vyvolávat jiné zdravotní obtíže. Třeba tuková bulka, která se nachází v blízkosti střev, může mít za následek zácpu i zvracení.

Kdy vyhledat lékaře?

Ačkoli lipom zpravidla nepředstavuje žádné nebezpečí, v některých případech je nutné vyhledat lékařskou pomoc. Jedná se o situaci, kdy se lipom začne zvětšovat, začne bolet, zčervená, pokožka v jeho okolí zteplá, bulka ztvrdne, po zmáčknutí se nepohybuje anebo bude způsobovat viditelné změny na pokožce.

Jak se tuková buňka léčí?

Dobrou zprávou je, že léčba lipomu častokrát není vůbec nutná. Pokud ano, spočívá zpravidla v chirurgickém odstranění tukové buňky. Stejný zákrok lékař volí i v momentě, kdy zjistí, že se ve skutečnosti jedná o zhoubný nádor, ale také v případě, kdy lipom způsobuje obtíže, jako je bolest a brnění, či se nachází v místě, kde představuje kosmetický problém.

Zdroj: medlicker.com, kozni-nadory.zdrave.cz

Tuková bulka nebývá nebezpečná. Lékaře vyhledejte, pokud bolí a rychle se zvětšuje
3.9 (78.79%) 33 hlasování

3 comments

 • Já mám 40 let pivní bulku a nedělám z toho žádnou vědu-jako internetoví hypochondři a hysterky z Covidu !!!

 • praštit na to pravítkem a druhý den je to pryč.vlastní zkušenost

 • Dobrý den šílí mi na pravím koleni vnitřní a venkovní monismus a měsíc jsem si píchala csarax do břicha .po nich sey udělali tvrdé útvary a od té doby mám problém se zažíváním a zaručena játra u pupík na každé straně tak 3 cm a na pravé straně celá půlka tvrdé břicho teploty nemám .Byla jsem na sonu a vše v pořádku jen ty játra od té doby jim jen žitný chléb a pl sýr , vločky a po všem mě pálí žáha břicho nějak neboli jen na dotek když si ho prohmatavam . Doktor řekl že je vše v pořádku v prosinci jsem byla na kolonoskopii horem i spodem také vše v pořádku .koupila jsem si ostopperec a věd mám ve stolici něco jako kousky kůže zažloutlý nevím co stym

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top