Vysoký cholesterol je tichý zabiják. Jak jej snížit?

S rostoucím problémem obezity ve světě se také zvyšuje četnost srdečních a cévních onemocnění. Ty jsou způsobeny nezdravou stravou a zvýšeným množstvím cholesterolu v krvi, kterým dle statistik Ministerstva zdravotnictví v Česku trpí okolo 70 % populace. Nejlepším způsobem léčby je zásadní změna stravy a celkové životosprávy, ta ale musí být dlouhodobá.

Cholesterol

Reklamy už dlouho hlásí, že cholesterol je špatný a že je třeba se mu vyhýbat, to ale není zcela pravda.

Cholesterol má totiž dvě podoby: HDL, takzvaný hodný cholesterol, a LDL cholesterol zlý. HDL je nezbytný pro vývoj buňky, a tedy vůbec existenci člověka a jeho příjem je pro člověka velice důležitý v každé fázi života. Zato LDL se ukládá na stranách cév, které tím ztlušťuje a zvyšuje pravděpodobnost infarktu, mrtvice a jiných cévních onemocnění.

V potravě ale získáváme pouze jeden cholesterol. Zda se stane cholesterolem hodným, nebo zlým se určí až v těle člověka podle toho, jaký přenašeč se přijatého či játry vytvořeného cholesterolu ujme. Zlý LDL cholesterol je přenášen především tuky, které pak vedou ke ztučnění cév, a hodný se naopak drží spíše proteinů.

Jaké má vysoký cholesterol příznaky?

Jedním z hlavních důvodů, proč bývá cholesterol tak velkým strašákem, je skutečnost, že jeho zvýšené hodnoty mohou vést k poměrně závažným onemocněním, aniž by dotyčný předtím vykazoval jakékoliv náznaky toho, že je něco špatně. Nejčastěji se totiž jeho vysoká hladina odhalí až poté, co lékař provede měření cholesterolu na základě odebrání vzorku pacientovy krve.

Jak určit zdravé hodnoty cholesterolu?

I kdyby se jedinec vyhýbal veškeré potravě, která cholesterol obsahuje, jistě by se tato látka jeho těle našla, protože cholesterol také vyrábí lidská játra. Zdravé množství cholesterolu se odvíjí od věku, často se také uvádí univerzální doporučená hodnota cholesterolu, která by měla být nižší než 5,2 mmol/l.

Zásadní ovšem nejsou pouze celkové hodnoty cholesterolu jako spíše poměr, ve kterém se HDL a LDL v těle nachází. Hodný cholesterol by měl v ideálním případě představovat alespoň 20 % celkového cholesterolu.

Tabulka hodnot cholesterolu

Všechny hodnoty jsou uvedeny v mmol/l krve.

celkový: pod 5,2 (nad 6,2 vysoké riziko); u dětí: pod 4,4 (nad 5,5 vysoké riziko)

HDL: nad 1,4 (pod 0,9 vysoké riziko); u dětí: nad 1 (pod 0,9 vysoké riziko)

LDL: pod 3,4 (nad 4,1 vysoké riziko); u dětí: pod 2,6 (nad 3,1 vysoké riziko)

Co ovlivňuje výši cholesterolu

Zajímá vás, jaké má vysoký cholesterol příčiny? Inu, může jich být celá řada, v naprosté většině případů nicméně bývají spjaty s nezdravým stylem života. Konkrétně se pak jedná o tyto faktory:

 • Nadváha a obezita
 • Nedostatek pohybu
 • Kouření a alkohol
 • Nezdravá strava
 • Přibývající věk (především u žen)
 • Zdraví celého organismu
 • Dědičnost
 • Stres
 • Dlouhodobá únava

Cholesterolová dieta

Hlavní faktory ovlivňující hladinu cholesterolu v krvi jedince jsou dědičnost a životospráva. A doposud nelze nijak ovlivnit míru dědičnosti, jediné, co může vést ke snížení cholesterolu v krvi, je změna životosprávy. Ta musí být dlouhodobá, ideálně dokonce trvalá a pochopitelně se neobejde bez nízkocholesterolové diety.

Jakou stravu jíst pro snížení hladiny cholesterolu:

Pomůže na cholesterol dieta? Pochopitelně že ano, musí ovšem být správně nastavená. Ve snaze dostat zvýšený cholesterol pod kontrolu je pro začátek nutné omezit především nasycené tuky. Ty jsou obsaženy v tučném mase, různých uzeninách, pomazánkách a všeobecně ve většině živočišných tucích.

Zvýšená hladina cholesterolu však může pramenit rovněž z nadměrné konzumace tuků rostlinných. Ani ty totiž nejsou vždy a za všech okolností zcela zdravé. Vzhledem ke své škodlivosti pro lidské tělo lékaři doporučují omezit především palmový olej. Vhodné je i snížení spotřeby másla, není však třeba jej plně vyřadit. Současně jezte více ryb, klidně tučných. Rybí tuk je totiž nenasycený a pro lidské tělo je zdravý.

Kromě omezení tučného jídla je vhodné přijímat látky, které ovlivňují vstřebávání cholesterolu do těla. To omezuje například vláknina. Jezte tedy spíše celozrnné rohlíky, luštěniny a samozřejmě alespoň pět porcí ovoce nebo zeleniny denně.

Mezi další potraviny snižující cholesterol patří například i ořechy, ty je ale třeba jíst v malém množství a nepražené ani nesolené. Ačkoli pomáhají snižovat hladinu cholesterolu, jsou ořechy velice tučné, proto je třeba mít jejich konzumaci pod kontrolou.

Jak snížit cholesterol přírodní cestou

Lidé se svého lékaře často ptají, jak snížit cholesterol bez léků. Nejlepším způsobem je v tomto ohledu pochopitelně změna životosprávy a stravy. K přiměřenému pohybu tedy zaveďte jídelníček s ohledem na výše zmíněné informace.

Nejlepší suroviny proti cholesterolu:

 • Ovesné vločky
 • Tučné ryby
 • Ořechy
 • Fazole
 • Špenát
 • Avokádo
 • Česnek

Důležité je dodržovat pravidlo, že tuk má tvořit maximálně 30 % denního příjmu potravy.

Léky na cholesterol

Při návštěvě lékaře s ním konzultujte možnosti léčby, změna životního stylu ale bude nevyhnutelná. K němu je však několik druhů léků na předpis, které pomáhají odbourat cholesterol na stěnách cév. Vzhledem k rostoucí nadváze populace se farmaceutické firmy problému ustavičně věnují a vyvíjí nové přípravky, ty pro vás nejvhodnější vám doporučí lékař.

Volně prodejné doplňky stravy proti cholesterolu:

Bilinky na snížení cholesterolu

Mezi bylinky snižující hladinu cholesterolu v krvi lze zařadit zejména rozrazil, kotvičník zemní či čekanku obecnou. Pomoci ale mohou rovněž borůvky nebo smetánka lékařská.

Vysoký cholesterol je tichý zabiják. Jak jej snížit?
3.3 (66.82%) 85 hlasování

11 comments

 • Petr Janes /

  Pro lékaře je nejjednodušší při zvýšeném cholesterolu (který zjistí z krve) napsat nějaký lék. Přitom je obecně známo, že někdo má vysoký LDL a ten se mu vůbec na stěnách cév neukládá , přesto mu lékař zbytečně předepisuje léky.
  Měli byste v článku také uvést, jak lze zjistit ” ucpanost cév” a proč to lékaři nevyužívají a cpou do nás léky.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, pane Janesi,

   primárně by měl každý pacient zařadit do svého životního stylu pravidelné cvičení, dietní opatření, zanechání kouření a posléze léky, bez kterých by se lidé s vrozenou hypercholesterolémií neobešli. Před objevem těchto léků lidé s vrozenou hypercholesterolémií umírali ve 20 letech na infarkt. Je dokázáno, že LDL se váže na LDL receptory v cévách, tím dochází k ukládání cholesterolu do stěny cév. Následně cévy ztrácejí svojí pružnost a také se zužují (ateroskleróza).

   Redakce Zdraví.Euro.cz

   • A je také dokázáno, že to co se ukládá je glukovaný nebo oxydovaný LDL. Samotná vyšší hladina LDL neznamená zvýšené riziko. Záleží v jakem stavu LDL je. Ale co také chtit, když pro vás byla rozlišovací schopnost na úrovni základní školy, HDL = dobrý cholesterol, LDL = špatný cholesterol. A maglajs už je jenom v tom, co které lipoproteiny dělají. Ano LDL může být špatný ale mnohem hůře na tom může být člověk které klasický jednoduchy test ukáže nižší hladinu LDL než ten,kterému ukáže vyšší hladinu. Proč jste alespoň nezminili že celá problematika je mnohem složitější a třeba jste neuvedli existenci LDL-a, LDL-b…. že až v okamžiku kdy je LDL poškozený a glukovaný (už jenom podle toho názvu glukovaný jde velmi jednoduše čím je poškozený) tak se může usadit pod poškozeným glycocalyxem – zase, co ho nejvíce poškozuje, a kdy je odchytáván scavengery, které ho rozkládají a jeho zbytky jeho obsahu – cholesterol zase skládají, plní jím HDL které ho odvezou do jater, odkud zase v VLDL odchází do těla k orgánům, které bez cholesterolu nemohou fungovat. Na své cestě se z něj postupně stává IDL a pak LDL. samotný LDL například jde k pohlavním orgánům a díky němu se může tvořit u muže testosteron a u ženy estrogen. Prý, “zlý LDL je přenášen tuky” to je dobrý mišmaš. A že strava není jediný zdroj cholesterolu je pravda, hlavní zdroj je samotné tělo. Tělo vyrábí až 3000mg cholesterolu, protože je životně důležitý, vejce má cholesterolu cca 250mg. Pokud sníte jedno vejce, tak jen tělo vyrobí o 250mg cholesterolu méně. Zajímavé, že v tom výčtu špatných surovin nemáte uvedou potravinu která má cholesterolu nejvíce – právě vejce, to ale asi proto, že už naštěstí se všeobecně ví že ten boj proti vejcím byl omyl. Není tedy náhodou omyl i to máslo?

    • Redakce Zdraví.Euro.cz /

     Dobrý den, Jakube,

     děkujeme za vyčerpávající příspěvěk. Čtenáře s hlubším zájmem o problematiku cholesterolu odkazujeme na postgraduální učebnice biochemie a interny.

     Redakce Zdraví.Euro.cz

    • Hezky jste to rozepsal, je to zajímavý, ale nemusíte bejt tak útočnej. Tohle je článek jasně cílenej na veřejnost. Nemůžete očekávat, že se tady budou rozebírat metabolický dráhy.

 • Pro objektivitu uveďte celou pravdu, a to, proč lékaři nejdříve nezjistí jestli jsou cévy zanášeny cholesterolem a na základě toho předepíší nebo nepředepíší léky na snížení cholesterolu. Spousta pacientů je tak zbytečně “krmena” léky.
  Prosím nepodepsaného autora, aby si laskavě přečetl nejnovější výzkumy. Jsou volně publikované v angličtině na internetu.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, pane Janeši,

   jak byste si zhruba představoval zjišťování zanášení cév cholesterolem? Biopsií?

   Zvýšená hladina cholesterolu koreluje s aterosklerózou, bylo to dokázáno nespočetnými studiemi.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

   • Když už tedy uvádíte koleraci mezi vyšší hladinou cholesterolu a aterosklerozou, co takhle uvést koleraci mezi podáváním statinů, léku na snižování cholesterolu a prodloužení života? Je to celých úžasných a krásných 5.2 dne.

  • To je škoda, že jste to nerozepsal. Mě by to zrovna zajímalo, jak se to měří. Já mám zvýšený cholesterol od 2 let a k tomu ještě zvýšenou srážlivost krve v důsledku gen. mutace a nikdo mi léky na snížení nikdy nepředepisoval. Možná že jste jenom trochu zaujatý.

 • jindřiška nová /

  Hearttonic…produkt s nekolika bylinami Angelika
  Bazalka.Svizel.Jasmin.Lekorice.Hloh.Rozmaryn.Salvej.Srdecnik.Lipovy kvet.Jablecnik.Jmeli..

  Může byt prospesny na srdce a snížení cholesterolu?

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Nová,

   ohledně doplňků stravy se prosím poraďte v nejbližší lékarně.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top