Zánět močových cest je u žen častější než u mužů. Jaké jsou jeho příznaky?

Zánět močových cest, postihuje především ženskou část populace, může však silně potrápit i muže. Jedná se o nejčastější o zánět močového měchýře. V případě, že se léčba nepodchytí v začátcích, může vést k závažným onemocněním ledvin. Jaké jsou tedy příznaky a jak se bránit?

Zánět močových cest se týká močového ústrojí – močové trubice, močového měchýře, a ledvin. Moč, která je u zdravých lidí sterilní a neobsahuje žádné bakterie, slouží jako přirozená dezinfekce. Smývá bakterie, které se do močových cest dostaly z kůže a okolí řitního otvoru, a to především po stolici při utření směrem od konečníku dopředu. Ne vždy se ale tělo zbaví všech bakterií a ty se pak rozmnožují až vyvolají zánět.

Náchylné k onemocnění jsou především ženy v těhotenství, kdy močový měchýř stlačovaný plodem se nemůže dobře vyprazdňovat a lidé s cukrovkou, jejichž moč obsahuje velké množství cukru, které bakteriím spíše prospívá.

Příznaky zánětu močových cest

Nejčastějšími příznaky zánětu močových cest jsou:

V pokročilém stádiu zánětu se jedná o příznaky jako:

  • vyšší tělesnou teplotu,
  • třesavku,
  • výtok z močové trubice,
  • bolest zad.

Takový stav vyžaduje lékařskou pomoc, jelikož se infekce pravděpodobně rozšířila dál a zasáhla i ledviny.

Léčba zánětu močových cest

Léčba zánětu močového měchýře je možná dvěma způsoby. V počátečním stádiu infekce pomůže domácí léčba, tedy běžně dostupné vitamíny a léky; v pokročilém stádiu infekce je nutné vyhledat lékaře, který předepíše pacientovi antibiotika na zánět močových cest.

Domácí léčba zánětu močových cest

Při prvních známkách infekce můžeme sáhnout po vitaminu C, který okyseluje moč, a močový měchýř se tak stává pro bakterie méně příznivým prostředím. Dále jako prevence proti zánětu příznivě působí brusinky, které nejenže okyselují moč, ale navíc (a to je důležité) brání infekčním bakteriím udržet se na sliznici močových cest. K tomu je dobré pravidelně pít (každou hodinu sklenici vody), čímž se zvýší průtok moči, která odplaví škodlivé bakterie.

Na trhu též najdeme léky na zánět močových cest. Jedná se o léky běžně dostupné v lékárnách na volný prodej a jsou to například Apo-Brusinky a Mega brusinky Akut, které obsahují kvalitní extrakt brusinek, Urinal Akut s velkou koncentrací kanadských brusinek, nebo Blokurima, který díky svému složení zajistí přirozenou funkci močového ústrojí.

Bylinky na zánět močových cest

Co se týče přírodních způsobů, kterými lze podpořit léčbu této infekce, tak kromě již zmíněných brusinek existuje pochopitelně rovněž celá řada bylinek. Odborníci doporučují například lichořeřišnici, vřes, potažmo výtažek z heřmánku, břízy, hluchavky a celíku zlatobýlu.

Preferujete samoléčbu, nebo chodíte k lékaři?

Kdy navštívit lékaře

Přetrvávají-li přes domácí léčení déle než 24 hodin pocity pálení, častého nucení na moč a další výše zmíněné příznaky infekce, vyhledejte lékaře. Na akutní zánět močových cest vám budou nejspíš předepsána antibiotika. Jedná se o zcela běžný postup, jehož účelem je, aby infekce nepřešla ve vážnější onemocnění. A jak dlouho trvá zánět močového měchýře? Léčba trvá od jednoho do dvou týdnů. Pozor! Neléčená infekce může způsobit nenávratné poškození ledvin!

Zánět močových cest v těhotenství

Téměř 4 % těhotných žen si projdou zánětem močových cest a nejčastěji to bývá v prvních třech měsících gravidity. Může za to skutečnost, že močový měchýř je v tomto období stlačovaný plodem a nemůže se tak dobře vyprazdňovat a odplavovat škodlivé bakterie. Test na “zánět močáku” provede gynekolog nebo lékař a v případě, že se infekce potvrdí, nasadí antibiotika určená těhotným ženám.

Obzvláště v těhotenství je potřeba dbát na správnou hygienu a pitný režim, chodit močit každé 3-4 hodiny, abychom předešli vzniku infekce. Zánět močových cest v těhotenství se totiž může velmi významně podílet na předčasném porodu.

Zánět močových cest u mužů

Muži jsou k zánětu močového měchýře méně náchylní. Je to dáno stavbou mužského těla, konkrétně délkou močové trubice. Ta je oproti ženské močové trubici delší a bakterie tak musí překonávat delší vzdálenost, než se dostanou a rozmnoží v močovém měchýři. Zánět se projevuje opět pálením a bolestí při močení, výskytem malého množství krvi v moči, zvýšenou teplotou, někdy i výtokem z močové trubice. Nejčastějším důvodem vzniku zánětu močových cest u mužů je nedodržování pitného režimu, nechráněný anální sex a užívání některých léků.

Zánět močových cest u dětí

Ačkoli zánět močových cest se u dětí projevuje stejně jako u dospělých lidí, rodiče mají tendenci příznaky infekce u svých ratolestí přehlížet. Děti nedokážou své problémy dobře popsat a bolest břicha je u dětí na denním pořádku.

Pokud si dítě stěžuje na příznaky zánětu močových cest – pálení při močení, časté chození na toaletu, navštivte lékaře. Po odběru moči (středního proudu) lékař provede laboratorní vyšetření a odhalí případnou infekci. Pokud se infekce potvrdí, nasadí vhodnou léčbu.

Přehlížet příznaky upozorňující na zánět močových cest u dětí se nevyplácí, ovšem to samé lze říci vlastně o pacientech jakéhokoliv věku. Dlouhé přecházení nemoci a nenasazení vhodné léčby včas, může přerůst v chronický zánět močových cest, případně i k selhání funkce ledvin. U těhotných žen pak dokonce k předčasnému porodu, kdežto u malých dívek k neplodnosti.

Chronický zánět močového měchýře

O chronickém zánětu lze hovořit tehdy, objevil-li se alespoň dvakrát za posledního půl roku, respektive třikrát za uplynulých dvanáct měsíců.

V důsledku dlouhodobě přetrvávající infekce se kapacita měchýře postupně snižuje, což má opět za následek častější močení. Během pokročilejšího stádia může dojít k tomu, že bakterie, respektive zánět zasáhne rovněž ledviny.

Zánět močových cest je u žen častější než u mužů. Jaké jsou jeho příznaky?
4.5 (90.32%) 62 hlasování

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top