Jak poznat příznaky zápalu plic a jak určit léčbu

Příznaky zápalu plic


Zápal plic neboli pneumonie je vážné infekční onemocnění, kterému obvykle předchází fyzické či psychické vyčerpání, stres a chřipkové onemocnění. Ačkoli spousta lidí jej nepovažuje za nebezpečný, pro starší lidi a lidi s oslabenou imunitou může mít fatální následky. Zápal plic vyžaduje konzultaci s lékařem.

Zápal plic je způsoben tak, že se části plic naplní hlenem nebo jinou tekutinou a dojde k uzávěru plicních sklípků a zablokování volného přístupu kyslíku do krve. Lehká forma zápalu plic je doprovázena lehkou únavou a městnáním tekutin, která může přetrvávat, aniž vás nutí ulehnout.

Pozor ale na přechozený zápal plic. Pacient občas zvládá nemoc bez teploty, a tak mu nevěnuje tolik pozornost. Přechozený zápal plic může mít vážné následky pro pacienta. Těžší forma zápalu plic, kterou trpí nejčastěji starší lidé 75 let a děti mladší 2 let, vyžaduje okamžitou hospitalizaci.

V některých případech se zápal plic objeví bez předchozího onemocnění, obvykle mu však předchází onemocnění horních dýchacích cest.

Původci zápalu plic

Na vzniku zápalu plic se podílí bakterie, viry a plísně. Zápal plic způsobený bakterií se léčí antibiotiky. Pozor, v případě neléčení může vést až k úmrtí! U virového zápalu plic jsou naopak antibiotika neúčinná a většině nemocných prospěje klid na lůžku a domácí péče.

Neinfekční pneumonie je zápal plic, který vznikne vzdechnutím kyselého obsahu žaludku při zvracení. Zápal plic se může rozvinout též při vdechnutí jedovatých plynů či par, které dráždí dýchací cesty.

Nakažlivost zápalu plic

Zápal plic je nakažlivý, protože se jedná o infekční onemocnění.

Jak poznám zápal plic podle příznaků

Existují dvě skupiny projevů, podle kterých poznáte zápal plic. Jedná se o příznaky běžné a občasné.

Příznaky zápalu plic

Běžné příznaky:

Občasné příznaky

 • pocení
 • zrychlený tep a dech
 • namodralé rty a nehty
 • blouznění
 • průjem
 • bolesti hlavy a svalů
 • nechutenství, zvracení nebo bolest břicha

Zažili jste ve svém okolí infekci zápalu plic?

Léčba zápalu plic

Zápal plic se léčí antibiotiky a v 90 % je léčba účinná. U zbylých 10 % je důležité zachytit původce nemoci a změnit léčbu. Léčba dále může zahrnovat užívání léčiv rozpouštějících hlen, léky proti kašli a jiných léků, pokud to stav vyžaduje. U neinfekčních zánětů plic jsou podávány kortikoidy. Zápal plic se léčí od 10 do 21 dní, k úplnému uzdravení dochází za 1 měsíc.


Nejoblíbenější léky na kašel jsou:

Acc LongStoptussinKalobaSinecod,

Bromhexin a Levopront.


Léčbu je důležité podpořit příjmem většího množství tekutin, teplými obklady na prsou, nekouřením a vyhýbáním se zakouřeným prostorám, dodržování klidu a zodpovědným užíváním předepsaných léků.

Zápal plic u dětí

U dětí je průběh nemoci stejný jako u dospělých. Projevuje se dechovými obtížemi, zvýšenou tělesnou teplotou až horečkou. Bakteriální zápal plic se u kojenců ve srovnání s virovým zápalem plic vyskytuje méně často, mívá ale těžší průběh. Školní děti postihuje zápal plic většinou v podzimních měsících. Zprvu připomíná akutní virové onemocnění (horečka, bolest hlavy, svalů a krku), později však dochází k prohlubování kašle.

Prevence zápalu plic

Prevence proti zápalu plic spočívá především ve zdravém životním stylu, tedy v pestré stravě, nekouření, omezení alkoholu a tělesné aktivitě. U osob starších 60ti let se doporučuje očkování proti chřipce. Těhotné ženy mohou konzultovat se svým gynekologem provedení bakteriologického vyšetření pochvy se zaměřením na bakterie, které by mohli způsobit během porodu zápal plic u novorozence.


Jak poznat příznaky zápalu plic a jak určit léčbu
4.7 (94.96%) 135 votes

4 comments

 • Lumir Kuboszek /

  Asi mám zápal plic,mám poraněná žebra z práce,mám nemocenskou, ale nemůžu dichat a mám kašel takový hrubý z plic a kontrolu mám 27.11.mam jet ihned do nemocnice, poraďte děkuji

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, pane Kuboszeku,

   pokud se Vám špatně dýchá, doporučujeme co nejdříve navštívit lékaře.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Ruzena Procházková /

  Prosím o rádo dítě 6 let zápal plic,druhý den antibiotika přes den zvýšenou teplotu a večír 38 toploty jak dlouho jsou horečky dekuji

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Procházková,

   na teplotu je potřeba brát antipyretika. Prosím, poraďte se ohledně dávkování s lékařem.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top