Jak poznat příznaky zápalu plic a jak určit léčbu

Příznaky zápalu plic

Zápal plic neboli pneumonie je vážné infekční onemocnění, kterému obvykle předchází fyzické či psychické vyčerpání, stres a chřipkové onemocnění. Ačkoli spousta lidí jej nepovažuje za nebezpečný, pro starší lidi a lidi s oslabenou imunitou může mít fatální následky. Zápal plic vyžaduje konzultaci s lékařem.

Zápal plic je způsoben tak, že se části plic naplní hlenem nebo jinou tekutinou a dojde k uzávěru plicních sklípků a zablokování volného přístupu kyslíku do krve. Lehká forma zápalu plic je doprovázena lehkou únavou a městnáním tekutin, která může přetrvávat, aniž vás nutí ulehnout.

Pozor ale na přechozený zápal plic. Pacient občas zvládá nemoc bez teploty, a tak mu nevěnuje tolik pozornost. Přechozený zápal plic může mít vážné následky pro pacienta. Těžší forma zápalu plic, kterou trpí nejčastěji starší lidé 75 let a děti mladší 2 let, vyžaduje okamžitou hospitalizaci.

V některých případech se zápal plic objeví bez předchozího onemocnění, obvykle mu však předchází onemocnění horních dýchacích cest.

Původci zápalu plic

Na vzniku zápalu plic se podílí bakterie, viry a plísně. Zápal plic způsobený bakterií se léčí antibiotiky. Pozor, v případě neléčení může vést až k úmrtí! U virového zápalu plic jsou naopak antibiotika neúčinná a většině nemocných prospěje klid na lůžku a domácí péče.

Měli jste někdy zápal plic?

Neinfekční pneumonie je zápal plic, který vznikne vzdechnutím kyselého obsahu žaludku při zvracení. Zápal plic se může rozvinout též při vdechnutí jedovatých plynů či par, které dráždí dýchací cesty.

Nakažlivost zápalu plic

Zápal plic je nakažlivý, protože se jedná o infekční onemocnění.

Jak poznám zápal plic podle příznaků

Existují dvě skupiny projevů, podle kterých poznáte zápal plic. Jedná se o příznaky běžné a občasné.

Příznaky zápalu plic

Běžné příznaky:

Občasné příznaky

 • pocení
 • zrychlený tep a dech
 • namodralé rty a nehty
 • blouznění
 • průjem
 • bolesti hlavy a svalů
 • nechutenství, zvracení nebo bolest břicha

Zažili jste ve svém okolí infekci zápalu plic?

Léčba zápalu plic

Zápal plic se léčí antibiotiky a v 90 % je léčba účinná. U zbylých 10 % je důležité zachytit původce nemoci a změnit léčbu. Léčba dále může zahrnovat užívání léčiv rozpouštějících hlen, léky proti kašli a jiných léků, pokud to stav vyžaduje. U neinfekčních zánětů plic jsou podávány kortikoidy. Zápal plic se léčí od 10 do 21 dní, k úplnému uzdravení dochází za 1 měsíc.


Nejoblíbenější léky na kašel jsou:

Acc LongStoptussinKalobaSinecod,

Bromhexin a Levopront.


Léčbu je důležité podpořit příjmem většího množství tekutin, teplými obklady na prsou, nekouřením a vyhýbáním se zakouřeným prostorám, dodržování klidu a zodpovědným užíváním předepsaných léků.

Zápal plic u dětí

U dětí je průběh nemoci stejný jako u dospělých. Projevuje se dechovými obtížemi, zvýšenou tělesnou teplotou až horečkou. Bakteriální zápal plic se u kojenců ve srovnání s virovým zápalem plic vyskytuje méně často, mívá ale těžší průběh. Školní děti postihuje zápal plic většinou v podzimních měsících. Zprvu připomíná akutní virové onemocnění (horečka, bolest hlavy, svalů a krku), později však dochází k prohlubování kašle.

Prevence zápalu plic

Prevence proti zápalu plic spočívá především ve zdravém životním stylu, tedy v pestré stravě, nekouření, omezení alkoholu a tělesné aktivitě. U osob starších 60ti let se doporučuje očkování proti chřipce. Těhotné ženy mohou konzultovat se svým gynekologem provedení bakteriologického vyšetření pochvy se zaměřením na bakterie, které by mohli způsobit během porodu zápal plic u novorozence.

Jak poznat příznaky zápalu plic a jak určit léčbu
4.6 (92.57%) 148 hlasování

14 comments

 • Lumir Kuboszek /

  Asi mám zápal plic,mám poraněná žebra z práce,mám nemocenskou, ale nemůžu dichat a mám kašel takový hrubý z plic a kontrolu mám 27.11.mam jet ihned do nemocnice, poraďte děkuji

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, pane Kuboszeku,

   pokud se Vám špatně dýchá, doporučujeme co nejdříve navštívit lékaře.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Ruzena Procházková /

  Prosím o rádo dítě 6 let zápal plic,druhý den antibiotika přes den zvýšenou teplotu a večír 38 toploty jak dlouho jsou horečky dekuji

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Procházková,

   na teplotu je potřeba brát antipyretika. Prosím, poraďte se ohledně dávkování s lékařem.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Misku Retemed /

  Dobrý den, mám bolesti mezi lopatkami,nemůžu se z hluboka nadechnout.A potim se.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, pane Demetere,

   bohužel z tohoto popisu obtíží nelze nic vyvodit. Prosím navštivte svého praktického lékaře k podrobnějšímu vyšetření.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Martina strnadova /

  Dobry den spätne se mi dycha od zad na Hrudi ale zadne bolesti nemam.ani teplotu… Co by to mohlo byt? Dekuji Martina

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Strnadová,

   bez důkladné anamnézy a fyzikálního vyšetření nemůžeme poradit. Prosím navštivte svého praktického lékaře k vyloučení organického onemocnění.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Gertrůda Gazdová /

  Dobrý den nejsem si jistá jestli je to zápal plic, protože jediné příznaky jsou bolest v krku na hrudi a zádech. Ovšem jsem v listopadu měla zápal plic.
  Prosím poraďte.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Gazdová,

   některé virové pneumonie mohou mít slabší příznaky, tzv. walking pneumony. Pro vyloučení pneumonie navštivte lékaře kvůli poslechu plic, vyšetření krve, RTG snímku, atd.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Co když mě jenom bolí břicho je mi na blití a nemám chuť k jídlu?

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Evo,

   vaše vyjmenované příznaky jsou velmi nespecifické, mohou ukazovat na mnoho nemocí. Jestli se jedná o benigní nebo závažnou záležitost musí rozhodnout vždy lékař. Nechte se proto vyšetřit.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Pavel Valasek /

  Dobrý den,
  Bolí mě na prsou , mám opravdu ošklivý kašel, který zminovanou bolest na prsou zvetsuje, těžko se mi dýchá. . Může se jednat o zápal plic?

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, pane Valasku,

   Vámi zmiňované příznaky mohou sedět na bakteriální zápal plic, většinou je ještě doprovázen vysokou teplotou a celkovou schváceností. Virové a atypické bakteriální zápaly plic naopak mají velmi chudý fyzikální nález. V každém případě ale navštivte lékaře co nejdříve.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top