Zónová dieta

Zónová dieta

Do skupiny nízkosacharidových diet spadá také zónová dieta. Jejím cílem je snížit příjem cukrů, škrobů a mouky ve stravě.

Parametry

Vhodná pro: muž / žena

Věková kategorie: 20 až 30 / 30 až 45 / 45 až 65 / 65 a více

Zhubnutí za měsíc: 4 kg

Cvičení k dietě:  více než 3x týdně

Princip diety

Základní myšlenkou zónové diety je snížení příjmu sacharidů, škrobů a mouky ve stravě. Zónová dieta je tedy zdravá, ideální při sportování a nemáte při jejím dodržování pocit hladu. Dokonce vám nehrozí ani jo-jo efekt, budete-li dietu dodržovat dlouhodobě. Zónová dieta by neměla být chápána jako dieta, ale spíše byste ji měli brát jako změnu životního stylu.

Důležité je, aby se váš jídelníček skládal z určitého poměru živin, a to konkrétně ze 40 % sacharidů, 30 % bílkovin a 30 % tuků. Stravu byste si měli podávat každé tři hodiny, a tak denně budete jíst až šest jídel. Hlavní je, že bude příjem potravin pravidelný. V neposlední řadě nesmíte zapomínat na pitný režim, který povoluje vodu, neslazené tekutiny a neslazené čaje. Vyvarujte se alkoholovým nápojům.

Při běžném stravování tělo přijímá až 55 % sacharidů, což zónová dieta snižuje na 40 %. Díky snížení příjmu sacharidů je hubnutí jednodušší, protože organismus začne čerpat energii právě z tukových zásob, nikoliv ze svalové hmoty.

Co jíst při dietě?

Zónová dieta povoluje konzumaci kuřecího a rybího masa, ovoce, zeleniny, celozrnného pečiva, nízkotučných mléčných výrobků, ořechů, olivového oleje a margarínu.

Co nejíst?

V jídelníčku zónové diety by se naopak nemělo objevovat bílé pečivo, brambory, sladkosti, těstoviny, uzeniny, smetana, máslo, cereálie, alkohol a káva.

Výhody a nevýhody

Zónová dieta má jak své výhody, tak i nevýhody. Mezi pozitivní stránky patří skutečnost, že začnete přemýšlet nad tím, co jíte. Naučíte se také jíst zdravě a vaše tělo nebude během dne trpět hlady. Strava je pravidelná a zahrnuje všechny důležité složky. Do těla se tak dostane ideální množství živin a vitamínů. Pro některé může být nevýhodou, že je hubnutí pomalejší, ale zato účinné.

Ukázkový jídelníček

  • Snídaně: 3 míchané bílky, půl krajíce žitného chleba
  • Svačina: 100 g sýra Cottage a paprika
  • Oběd: 150 g dušených kuřecích prsíček, 60 g rýže natural, dušená zelenina
  • Svačina: 50 g krůtích prsou
  • Večeře: salát z mořských plodů, 2 plátky žitného chleba
  • Pozdní večeře: 50 g sýra

Praktický tip

Abyste začali hubnout, je důležité nejen změnit svůj jídelníček, ale také provozovat nějakou sportovní aktivitu. K tomu dodržujte pitný režim a hubnutí půjde jedna radost.


Napsat komentář

Your email address will not be published.

top