Luhačovice kvůli vyplácení kompenzačního bonusu přijdou o čtyři miliony

Lázně Luhačovice

Proti způsobu vyplácení takzvaného kompenzačního bonusu podnikatelům poškozeným dopady epidemie koronaviru, který dnes schválila Sněmovna, protestují například Luhačovice na Zlínsku. Pro lázeňské město to znamená propad o 4,3 milionu korun, řekl starosta Marian Ležák (nez.).

Sněmovna schválila, že kompenzace pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) a malé společnosti s ručením omezeným budou vratkou sdílené daně, což dopadne na rozpočty samospráv. Sněmovna odmítla návrh Senátu, aby se příspěvek vyplácel přímo ze státního rozpočtu, a nikoli jen z vybraných daní z příjmů zaměstnanců. Senátní návrh měl zabránit tomu, aby obce a kraje přicházely o peníze z takzvaných sdílených daní, z nichž se příspěvek vyplácí. Podle senátorů a dalších odpůrců může připravit současný způsob výplaty příspěvku obce o 11 miliard a kraje o čtyři miliardy korun.

„Pozastaveny budou muset být plánované investice města. Nemůžeme pokračovat v obnově ulice Nádražní, která má navázat na dokončení dopravního terminálu, jehož stavba se před pár dny rozběhla. Pozastavit musíme rekonstrukci Hrazanské ulice, budování parkoviště v Družstevní ulici, novou pěší lávku přes řeku a další opravy chodníků v různých částech města,“ uvedl Ležák.

Město přitom kvůli předpokládanému propadu ekonomiky počítá se snížením daňových výnosů a ostatních příjmů, propad by podle starosty mohl být až 22 milionů korun. Luhačovice letos chystaly investice za 48,5 milionu korun. Rozpočet počítal s příjmy 137,8 milionu korun a výdaji 170,2 milionu korun.

Nesouhlas se způsobem vyplácení kompenzačního bonusu již dříve vyjádřil hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDU-ČSL). V případě kraje jde o propad o více než 670 milionů korun v rozpočtu kraje a obcí na jeho území, což by mohlo přinést zrušení i odložení investic. „Přitom právě obecní a krajské samosprávy jsou významnými investory a svými zakázkami mohou výrazně podpořit stavební trh a napomoci tak místním podnikatelům,“ uvedl Čunek.

Ohodnoťte tento článek!