Maine zřejmě uzákoní asistovanou sebevraždu pro smrtelně nemocné

Zákonodárný sbor amerického státu Maine schválil návrh zákona o asistované sebevraždě, jenž má umožnit lékařům na vyžádání smrtelně nemocným pacientům předepsat smrtelnou dávku medikamentu. Návrh ale ještě musí podepsat demokratická guvernérka Janet Millsová, aby zákon vešel v platnost. Millsová zatím neoznámila, zda návrh podepíše, informovala agentura AP.

Návrh schválil demokraty vedený Senát státu Maine v poměru 19 ku 16 hlasům. Demokraty vedená Sněmovna reprezentantů jej schválila v pondělí velmi těsně, pro bylo 73 zákonodárců, proti 72.

Obyvatelé Maine se dožívají průměrně nejvyššího věku v USA. Stejně tak jako v dalších amerických státech se ale podpora návrhu odvíjela od stranické příslušnosti – demokraté byli spíše pro, zatímco republikáni proti.

Zákon by lékařům umožnil předepsat nevyléčitelně nemocným na jejich žádost smrtelnou dávku medikamentu a lidem zapojeným do procesu by umožnil vyhnout se stíhání pro podezření z vraždy, pokus o vraždu či asistování sebevraždě. Současná legislativa za smrtelně nemocné považuje pacienty s nevyléčitelnou nemocí, potvrzenou lékařem, která do šesti měsíců způsobí smrt.

Pokud by vešel zákon v platnost, přidal by se stát Maine ke Coloradu, Oregonu, Havaji, Vermontu, Washingtonu a federálnímu distriktu hlavního města Washingtonu, kde podobný zákon už platí.

Ohodnoťte tento článek!