Menstruace po porodu závisí především na kojení. Kdy obvykle přichází?

U některých žen se menstruační cyklus obnoví brzy po porodu, zatímco jiné se menstruace nedočkají, dokud není dítě odstaveno od kojení. Vždy při tom záleží na skutečnosti, jak citlivé je tělo matky a jak často kojí. V počátcích je naprosto běžné mít nepravidelnou menstruaci, jelikož kolísají hladiny hormonů a tělu chvíli trvá, než se zotaví z těhotenství a následného porodu.

První menstruace po porodu

V první řadě je dobré si ujasnit, že krvácení po porodu není totéž co menstruační krvácení. Když žena porodí miminko, ať už přirozenou cestou, nebo císařským řezem, dochází k čištění porodních cest, při kterém se děloha zbavuje přebytečných tkání.

Poporodní krvácení zpravidla trvá po dobu šestinedělí, přičemž zpočátku bývá silnější a sytě červené. Není však vyloučené, že potrvá pouze několik dní. Intenzita a délka poporodního krvácení se rovněž odvíjí od intenzity a frekvence kojení, které pomáhá v očistě ženského těla. První menstruace se však dostaví později, ihned po porodu by se tedy objevit neměla.

Kdy přijde menstruace po porodu?

První menstruace se může dostavit ihned po skončení šestinedělí, stejně tak je možné ji očekávat až po několika měsících. Dokud kojíte pravidelně, je zde vysoká pravděpodobnost, že se menstruace nedočkáte. Jakmile se intenzita kojení sníží, může se dostavit první menstruační krvácení.

První menstruace je u žen po porodu individuální záležitostí, u někoho se objeví po 8 týdnech, ale může to trvat klidně i 24 měsíců. Za průměr se tedy považuje 12 až 16 měsíců po porodu. Ve chvíli, kdy se dostaví první krvácení od porodu, může se změnit i chuť mateřského mléka, což bývá rovněž příčinou toho, že se v tu chvíli miminko nechce přisát.

Příznaky blížící se menstruace po porodu

  • Podrážděnost
  • Přecitlivělost
  • Neklid
  • Únava
  • Přejídání se
  • Bolesti na prsou, případně zad
  • Otoky nohou
  • Pocit žízně
  • Bolest v podbřišku

Menstruace po porodu při kojení

Za plné kojení po porodu se považuje situace, kdy maminka krmí novorozence alespoň 5x za den. Tehdy by se menstruace neměla dostavit. Mohou za to zvýšené hladiny prolaktinu v těle, jejichž přítomnost má na svědomí právě proces kojení.

Díky prolaktinu se naopak drží nízko hladina estrogenu, což způsobuje, že děložní sliznice nenarůstá. Nárůst sliznice je však pro přítomnost menstruačního krvácení klíčový. Jakmile se poté intenzita kojení sníží, hladiny estrogenů se zvýší a sliznice začne dorůstat. Tehdy by se měla dostavit menstruace.

Nepravidelná menstruace po porodu

Během kojení často hladiny prolaktinu a estrogenu různě kolísají, což se zpravidla odvíjí od frekvence krmení miminka. To se obvykle projeví na nepravidelnosti menstruačního cyklu. Nepravidelnou menstruaci ale nemusí nutně způsobovat jen nižší četnost kojení, na vině totiž může být rovněž nevyspání, únava, stres nebo horší životospráva.

Stejně tak ženy, které nekojí, mohou čelit nepravidelnostem menstruačního cyklu, jelikož tělu nějaký čas trvá, než se zcela zotaví z těhotenství a porodu. Nepravidelná perioda rovněž často souvisí s anovulačním cyklem.

Menstruace a ovulace po porodu

Přítomnost menstruačního krvácení nemusí hned znamenat, že ovulujete. U většiny žen po porodu vajíčka ve vaječnících zpočátku nedozrávají. Stejně tak ale není vyloučené, že začnete ovulovat dříve, než se menstruace objeví. Pravidelnost menstruace by se postupně měla srovnat. Jak dlouho to bude trvat, je však individuální.

Bolestivá menstruace po porodu

Bolestivé menstruační krvácení úzce souvisí s nepravidelností menstruačního cyklu, jelikož se tělo vyrovnává s klesajícími a stoupajícími hladinami hormonů. Výjimkou není ani dlouhá menstruace po porodu, která může být rovněž intenzivnější, jindy se naopak může projevit jen krátkým a slabým špiněním. Pokud by silné krvácení trvalo déle než týden, je vhodné vyhledat lékaře, jelikož vám hrozí úbytek železa v krvi, který je pro organismus velice důležitý, a to zejména v období kojení.

Zdroje: motherclub.cz, medicalnewstoday.com

Ohodnoťte tento článek!