Menstruační kalendář k vytisknutí. Pomůžeme vám lépe poznat fáze menstruačního cyklu

menstruáční kalendář
Zdroj: Shutterstock.com

Menstruační kalendář ženám usnadní orientaci v jejich menstruačním cyklu, pomůže jim snáz určit menstruaci, ovulaci a plodné dny, ale také pochopit, co se v jejich těle děje a jak je možné jednotlivé fáze využívat. Menstruační cyklus je rozdělen do čtyř fází, se kterými se mimo jiné můžete v tomto článku blíže seznámit.

Menstruační cyklus

Menstruační cyklus se opakuje každý měsíc, proto se mu také lidově říká měsíčky. Celý cyklus začíná prvním dnem krvácení, nicméně s ukončením krvácení nekončí, jak se někomu může zdát. Menstruační cyklus trvá celkem 28 dní, nicméně u každé ženy se může délka mírně lišit. Délka menstruačního cyklu se pohybuje v rozmezí 21 – 35 dní.

Během menstruačního cyklu se mění hladina hormonů v ženském těle v závislosti na jednotlivých fázích a s tím se často pojí i změny nálady a také změny na váze. Pro lepší přehled si můžete níže stáhnout menstruační kalendář k vytisknutí, který vám pomůže lépe poznat sebe sama a určit plodné dny. Cyklus rozdělujeme do čtyř fází.

Pociťujete v průběhu třetího trimestru nepříjemné pálení žáhy?

Menstruační kalendář ke stažení

Menstruační kalendář 1 - náhled
Menstruační kalendář: leden – červen
Menstruační kalendář 2 - náhled
Menstruační kalendář: červenec – prosinec

Fáze menstruačního cyklu

  • Menstruační fáze
  • Folikulární fáze
  • Ovulační fáze
  • Luteální fáze

Menstruační fáze

První den menstruačního cyklu začíná krvácením a končí spolu s posledním dnem krvácení. Tato fáze trvá průměrně 5 dní, ale za normální se považuje rozmezí 2 až 7 dní. Krvácení je způsobeno vyplavováním neoplozeného vajíčka ven z těla, přičemž dochází ke ztrátě krve v rozmezí 10 až 80 ml.

Nálada v menstruační fázi

V této fázi se ženy více uzavírají do sebe, bývají méně komunikativní, někdy se mohou cítit unavenější a mít méně fyzické i duševní síly.

Folikulární fáze

Tato fáze začíná spolu s první fází, ale přetrvává až do 14. dne cyklu, tedy do počátku ovulace. Tato fáze se nazývá folikulární z toho důvodu, že právě v této době začíná ve vaječnících růst tzv. folikul, což je jakýsi „měchýřek“ obsahující tekutinu, ve které dozrává vajíčko. V této fázi se v ženském těle uvolňuje větší množství estrogenu.

Nálada ve folikulární fázi

V tomto období (po ukončení menstruační fáze) bývají ženy optimističtější, mají spoustu energie, vyhledávají společnost a jsou více komunikativní.

Ovulace

Ve fázi ovulace je hypofýzou vylučován hormon, který způsobuje, že se vajíčko uvolní z folikulu a putuje do vejcovodu. Tato fáze probíhá pouze po dobu 24 hodin a přichází většinou 14. den cyklu. V této době může být vajíčko oplodněné a uhnízděné v děloze.

Nálada v ovulační fázi

Tato fáze menstruačního cyklu může u žen přinášet vyšší potřebu kreativity a tvořivosti, ženy bývají více empatické a společenské.

Luteální fáze

V poslední fázi cyklu se zbylá část folikulu přemění na žluté tělísko, které vytváří hormon progesteron. Pokud vajíčko není oplozeno, tělísko zaniká a hladina progesteronu klesne. Pokud by vajíčko bylo oplozeno, v těle ženy začne být produkován hormon hCG, díky kterému je možné prostřednictvím těhotenského testu identifikovat graviditu.

Nálada v luteální fázi

Ženy se v této fázi více spoléhají na svou intuici, jsou opět uzavřenější a také se mohou objevit silnější sexuální pudy.

Menstruační kalendář k vytisknutí

Zdroj: zdravi.euro.cz

Ohodnoťte tento článek!