Městská nemocnice Ostrava je centrem pro léčbu dětského diabetu

Městská nemocnice Ostrava (MNO) získala statut centra vysoce specializované péče pro léčbu dětského diabetu. Zdravotnické zařízení muselo splnit řadu požadavků na personál i vybavení. Statut je platný do konce roku 2022. Novinářům to sdělila mluvčí nemocnice Andrea Vojkovská.

„Každý takový statut zvyšuje prestiž nemocnice. V regionu jsou jen dvě zdravotnická zařízení, která jsou centry pro léčbu diabetu pro děti i dospělé. Je to naše městská nemocnice a fakultní nemocnice v Ostravě,“ uvedl ředitel MNO Petr Uhlig.

Ministerstvo zdravotnictví určilo několik podmínek, které musí být pro udělení statutu splněny. Jednou z nich je počet dlouhodobě sledovaných dětí s diabetem, který je stanoven na 40. Městská nemocnice jich má 85, které přicházejí na kontrolu nejméně čtyřikrát ročně. Nemocnice musela mít i dostatek vybavení k zapůjčení, například inzulinových pump a senzorů k měření glykémie. Zároveň musí mít i dětskou jednotku intenzivní péče, garantovat možnost 24hodinového dohledu nad pacienty i nonstop možnost provedení laboratorních testů.

„Podmínkou je také personál pro zabezpečení péče, a to lékař s atestací z dětské diabetologie, dětský psycholog, dětský neurolog, dětský nefrolog a dále chirurg a oční lékař,“ upřesnila mluvčí.

Podle endokrinoložky a diabetoložky Naděždy Filákové patří k příznakům možné cukrovky u dětí časté pití a močení, únava a hubnutí. „Doporučujeme navštívit praktického lékaře a ten z vyšetření krve a moči jednoduše zjistí, že je nutné poslat dítě k nám do centra, kde se o něj postaráme,“ dodala. Čím lepší bude péče o dětské diabetiky od začátku zjištění nemoci, o to menší budou mít pacienti komplikace v pozdějším věku, podotkla Filáková.

Každoročně do dětské diabetologicko-endokrinologické ambulance nemocnice přijde více než tisíc dětí. Ambulance provádí specializované odběry krve k vyšetření hladin hormonů a zátěžové testy, které slouží k přesné diagnostice jednotlivých onemocnění. Poskytuje také sonografické vyšetření štítné žlázy. Specializuje se na péči o děti s cukrovkou. Zajišťuje nejen terapii dítěte, ale také vzdělávání dětí a rodičů, kterým poradí s výživou i režimem diabetika.

Ohodnoťte tento článek!