Mikrobiomová vakcína pomůže zkrotit příliš silnou imunitu  

Zdroj: Pixabay

Mikrobiomová vakcína má za cíl upravit počet rizikových bakterií ve střevě, a tím zabránit tzv. cytokinové bouři. Jde o příliš silnou imunitní reakci, která pacientům s některými virózami ničí i zdravé tkáně. Na vývoji unikátní neinvazivní vakcíny spolupracuje Výzkumný ústav veterinárního lékařství v Brně.

Příliš silná imunita může být na škodu. V České republice proto vznikl projekt, ve kterém brněnští vědci ze společnosti Medi Pharma Vision ve spolupráci s Výzkumným ústavem veterinárního lékařství, v.v.i. pracují na vývoji tzv. mikrobiomové vakcíny. Vědci při vývoji imunopreparátu vycházejí z aktuálního poznatku období pandemie, že velká část pacientů infikovaných koronavirem nezemře na vlastní infekci, nýbrž na důsledky silné imunitní odpovědi, tzv. cytokinové bouře. Ta vede k tomu, že imunitní systém nastartovaný a přestimulovaný přítomností viru začne ničit i zdravé tělesné tkáně. Důsledkem je pak např. selhání plic, kdy pacienti musí zůstat na podpůrném dýchaní. „Vzhledem k tomu, že až 80 procent imunitní odpovědi vzniká ve střevě, rozhodli jsme se pro regulaci imunitní odpovědi u rizikových skupin obyvatel zasáhnout do střevního mikrobiomu,“ vysvětluje šéf výzkumného týmu Petr Ryšávka.

Kapsle místo injekcí

Mikrobiologové nejprve u ohroženého jedince odeberou stolici a provedou u ní detailní analýzu střevních bakterií. Pokud se ukáže, že ve střevním mikrobiomu daného člověka převládá mikrobiom s prozánětlivými bakteriemi, pokusí se tento mikrobiom upravit. Cíleně a na míru pro daného jedince vyrobí bakteriální probiotický mix obsahující střevní bakterie, tlumící nebezpečně přehnanou reakci imunity. „Na základě výsledku analýzy se snažíme vybrat vhodné střevní bakterie, které v definovaném množství a poměrech naplníme do speciálních odolných kapslí, které se podávají pacientovi. Tyto bakterie jsou vybrány a zvoleny tak, aby cíleně zmírnily život ohrožující přemrštěnou reakci u pacienta s koronavirem i dalšími typy viróz,“ přibližuje Petr Ryšávka. „Naším úkolem bude především podílet se na výběru vhodných bakteriálních kmenů, které nejprve otestujeme ve vztahu k regulaci zejména buněčné imunity. Na základě našich výsledků se pak rozhoduje o vhodné kompozici tzv. imunomodulační kapsle,“ říká Martin Faldyna, vedoucí oddělení imunologie Výzkumného ústavu veterinárního lékařství v Brně. Zde také plánují provedení studie na modelových organismech, nezbytné pro zahájení preklinického zkoušení.

Preparát možná již letos

I když se jedná o velmi nadějný postup, platí, že z důvodu velmi přísné legislativy se může imunopreparát dostat k pacientům nejdříve za pět až sedm let. Existuje však i možnost jeho registrace v kategorii speciální lékařské výživy, která by umožnila implementaci postupu již v letošním roce. Výhodou technologie je mimo jiné skutečnost, že se kromě koronaviru vztahuje na celou řadu dalších virových infekcí, například chřipky.

 

Mikrobiomová vakcína pomůže zkrotit příliš silnou imunitu  
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas/ů