Ministerstvo navrhuje přidat peníze Českému červenému kříži

Ministerstvo zdravotnictví navrhuje přidat Českému červenému kříži (ČČK) na ocenění dárců krve. Celkem by mohl od roku 2020 dostávat asi 32 milionů korun, z toho téměř 8,5 milionu Kč pro dárce. Sdělila to mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová. Navýšení příspěvku v úterý projedná vláda. Obrat organizace je kolem 350 milionů korun ročně.

Hlavními úkoly ČČK je poskytování pomoci obětem ozbrojených konfliktů, přírodních katastrof a jiných mimořádných událostí a zajišťování pátrací služby. Náklady byly vyčísleny na 23,7 milionu korun. „Tato částka je ČČK poskytována z rozpočtu ministerstva zdravotnictví od roku 2018. Od roku 2020 navrhujeme tuto částku navýšit o 8,45 milionu Kč na oceňování bezpříspěvkových dárců krve,“ uvedla Štěpanyová.

Podle výroční zprávy za rok 2018 ocenil ČČK loni více než 29.000 dárců. Na oceňování dárců, propagaci dárcovství a nábor nových dárců vynaložily oblastní spolky 3,6 milionu korun z dotací ministerstva, krajů, obcí, od sponzorů nebo z vlastních peněz.

ČČK působí v Česku i v zahraničí. V Česku se věnuje školením první pomoci, kterými loni prošlo téměř 46.000 lidí, provozuje i domovy pro seniory, azylové domy nebo se věnuje domácí zdravotní péči. Pátrací služba obětem válečných konfliktů či přírodních katastrof pomáhá najít jejich blízké. V zahraničí pomáhá při humanitárních krizích.

Školení jsou spolu s provozem sociálních zařízení většinou příjmů neziskové organizace. Její obrat se pohybuje kolem 350 milionů korun ročně, státní příspěvek tvořil v roce 2018 asi 8,5 procenta. Další finance se tak snaží získávat od obcí nebo dárců. Činnost zakládá na práci dobrovolníků, kterých je 18.000. Má také kolem 600 zaměstnanců.

Ohodnoťte tento článek!