Ministři EU proberou možné kroky proti šíření koronaviru

O tom, jak nejlépe zabránit hrozbě rozšíření nákazy koronavirem po Evropě, budou mluvit ministři zdravotnictví členských zemí Evropské unie. Evropské země registrují několik desítek lidí nakažených virem šířícím se z Číny a členské státy chtějí mimo jiné zlepšit spolupráci a výměnu informací o nových případech.

Nový typ koronaviru označovaný jako Covid-19 zabil v Číně již přes tisíc lidí, nakazilo se jich více než 42 tisíc. Z evropských zemí se nákaza zatím rozšířila do Německa, Francie, Itálie, Španělska, Belgie, Británie, Švédska a Finska. Úřady registrují přes čtyři desítky infikovaných.

Vedle posílení vzájemné spolupráce budou ministři hovořit mimo jiné o tom, jak zajistit v členských zemích dostatek roušek či dalších ochranných prostředků či jak co nejúčinněji sdílet informace o šíření nákazy. Návrh závěrů schůzky počítá s tím, že ministři vyzvou Evropskou komisi, aby vyhodnotila obecný dopad globálních zdravotních epidemií na dostupnost léků na unijním trhu.

Koronavirus bude rovněž jedním z témat končícího plenárního zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku. Europoslanci by měli schválit usnesení k lidskoprávní dimenzi této epidemie.

Ohodnoťte tento článek!