Mnohé země mají nápor epidemie za sebou, mluví se o uvolňování

15. 4. 2020 8:30
přidejte názor
Autor: Redakce
Epidemie choroby covid-19 postupuje kontinenty značně nerovnoměrně, a tak zatímco některé země jako Spojené státy či Británie nyní pociťují její největší nápor, jiné už jsou z nejhoršího venku a řeší možné uvolňování karanténních opatření. V Německu se už čtvrtý den v řadě snižuje počet nově nakažených, situace se zřejmě pomalu zlepšuje i v Itálii a ve Španělsku. V Rakousku se  otevřely malé obchody. Česká vláda chce opatření proti koronaviru uvolňovat v pěti etapách.


"Devadesát procent případů světové nákazy přichází z Evropy a z USA. Ještě stále nejsme na vrcholu," uvedla Margaret Harrisová ze Světové zdravotnické organizace (WHO).

Americká Univerzita Johnse Hopkinse eviduje celosvětově bezmála dva miliony případů infekce. Téměř 122.000 nakažených zemřelo.

Ve Španělsku zemřelo už přes 18.000 nakažených lidí, z toho 567 za poslední den. Infikovaných ale přibylo jen něco málo přes tři tisícovky, což je nejnižší počet za předchozí tři týdny. V Itálii se nákaza koronavirem nově potvrdila u 2972 lidí, což je nejméně za jeden den od 13. března. Druhý den po sobě se ale zvýšil počet obětí, za posledních 24 hodin zemřelo dalších 602 lidí nakažených nemocí covid-19. Podle belgických médií je co do množství nakažených v přepočtu na milion obyvatel situace v této zemi horší než v těžce zasažené Itálii. Růst počtu infikovaných ale i tam zpomaluje. Francie včera zaznamenala smutný denní rekord co do počtu mrtvých, přibylo jich 762 na celkových 15.729. Podle agentury Reuters ale šestým dnem v řadě klesá počet pacientů na jednotkách intenzivní péče v nemocnicích. Počet mrtvých ve Švédsku, které proslulo svým liberálním přístupem k boji s koronavirem, překročil tisícovou hranici, je jich 1033. Podle agentury AFP je tu úmrtnost výrazně vyšší než v sousedních severských zemích.

Evropská komise už předložila členským zemím návrh na koordinované uvolňování koronavirových omezení a zveřejnit ho chce ve středu. Po kritice od některých států obávajících se tlaku na příliš rychlé rušení restrikcí přišla komise se strategií, která doporučuje postupný přechod od stavů nouze k cíleným opatřením, aniž by ovšem zmiňovala konkrétní časový harmonogram. Nejdříve by se podle komise měly otevřít vnitřní hranice mezi státy, na které by mělo navázat otevření vnějších hranic EU.

Jako jedna z prvních zemí v Evropě přikročilo k uvolňování karanténních opatření Rakousko, kde se otevřely obchody do 400 metrů čtverečních prodejní plochy, z uvolněného režimu může podle agentury DPA těžit zhruba 80 procent maloobchodníků.

V Česku se obchody, služby nebo památky mají otevírat a kulturní a sportovní akce obnovovat v pěti etapách od 20. dubna do 8. června. V plném rozsahu se do července nevrátí výuka do škol. V ČR je evidováno 6111 případů nákazy koronavirem, 161 lidí s nemocí covid-19 zemřelo.

S "pomalým rozmrazováním" ekonomiky, ochromené opatřeními proti šíření koronaviru chce od 19. dubna začít rovněž Polsko a mluví se o něm také v Německu. Kancléřka Angela Merkelová o konkrétních plánech na uvolňování opatření bude ve středu jednat s ministerskými předsedy spolkových zemí. Slovensko podmínky pro uvolňování omezení v maloobchodu stanoví příští týden, uvedl premiér Igor Matovič. Slovenské hospodářství podle něho pracuje nyní na 70 procent svého výkonu a jeho zvyšování bude záviset zejména na situaci v dalších zemích, kam Slovensko vyváží.

Americký prezident Donald Trump oznámil, že plán na opětovné spuštění hospodářského života v USA je takřka hotov. Zdůraznil také, že o ukončení karanténních opatření rozhoduje výhradně on a ne guvernéři jednotlivých států. Guvernéři ale s jeho interpretací nesouhlasí a guvernér státu New York dal najevo, že Trumpovy příkazy neuposlechne, pokud by ohrozily životy Newyorčanů. Trumpova slova o tom, že USA jsou "velmi blízko k dokončení plánu otevření naší země" zpochybnil hlavní epidemiolog Anthony Fauci. Upozornil, že americké zdravotnictví zatím nemá k dispozici testovací a trasovací procedury kriticky důležité pro zvládnutí krize a oživení ekonomiky. Podle agentury Reuters překročil počet obětí koronaviru v USA 25.000 a množství nakažených se pohybuje kolem 597.000.

Mezinárodní měnový fond (MMF) kvůli pandemii očekává letos propad světové ekonomiky o tři procenta. Svět tak podle něho směřuje k nejhlubší recesi od velké hospodářské krize ve 30. letech minulého století. Česká ekonomika se v tomto roce propadne o 6,5 procenta, slovenská o 6,2 procenta, vyplývá také z jarního výhledu světové ekonomiky.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?