MZ a AV podepsaly dohodu o spolupráci v rozvoji výzkumu

Sdílení vědeckých poznatků, přípravu společných grantových projektů, ale i výměnu kontaktů ve zdravotnictví a medicíně a lepší komunikaci by měla zajistit dohoda o spolupráci ministerstva zdravotnictví a Akademie věd ČR v rozvoji zdravotnického výzkumu. Na ministerstvu ji podepsali předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

„Shodli jsme se, že bychom začali sérií seminářů, kde bychom zmapovali možnosti, které bychom mohli dál rozvíjet,“ řekla po podpisu smlouvy Zažímalová. Jak zástupci ministerstva, tak i akademie nicméně uvedli, že vidí velký prostor pro spolupráci.

Zažímalová například upozornila na to, že AV ČR má několik ústavů, které se primárně nebo částečně zabývají biomedicínou a biotechnologiemi. Potenciál ke spolupráci vidí i v oblasti nových materiálů, nanotechnologií či umělé inteligence využitelné v medicíně.

Vojtěch zmínil, že impulzem pro podepsání dohody byla i polemika nad některými odbornými otázkami, které se týkaly měření a parametrů kvality pitné vody. Dohoda tak má také usnadnit i komunikaci mezi institucemi, v případech, kdy je věda „o krok napřed“ před stávající legislativou.

Do budoucna obě instituce plánují také přípravu společných výzkumných projektů, organizaci odborných seminářů, konferencí a diskusí.

Ohodnoťte tento článek!