Na COVID-19 zemře podle WHO zhruba 3,4 procenta nakažených

Zhruba 3,4 procenta potvrzených případů nemoci COVID-19 způsobované novým typem koronaviru skončilo úmrtím, zatímco u sezónní chřipky zemře méně než procento nakažených. Řekl to podle agentury Reuters generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Šíření viru však podle něj lze zabránit.

„Abychom to shrnuli: COVID-19 se šíří méně efektivně než chřipka, zdá se, že přenos nepodporují lidé, kteří nejsou nemocní. Způsobuje ale vážnější onemocnění než chřipka, zatím nemáme vakcínu nebo léčbu, přesto ji lze zadržet,“ prohlásil šéf WHO.

Tedros rovněž řekl, že hovořil s prezidentem Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomasem Bachem o olympijských hrách, které mají začít v červenci v Tokiu. „Myslím, že rozhodnout teď by bylo příliš brzy, bylo by dobré monitorovat situaci,“ poznamenal šéf zdravotnické organizace k možnosti konání či zrušení olympiády v plánovaném termínu.

Podle agentury DPA Tedros upozornil, že boj proti novému koronaviru komplikuje nedostatek respirátorů a dalších lékařských ochranných prostředků. „Nemůžeme COVID-19 zadržet, aniž bychom ochránili náš zdravotní personál,“ řekl šéf WHO a varoval, že zásoby rychle docházejí a ceny ochranných prostředků rostou. Vyzval proto vlády, aby jejich výrobcům poskytly pobídky.

Podle odhadů WHO je každý měsíc na světě potřeba 89 milionů ochranných roušek a 76 milionů lékařských rukavic.

Ohodnoťte tento článek!