Na jižní Moravě loni zemřelo na pneumokoková onemocnění 12 lidí

Invazivní pneumokokové onemocnění s těžkým průběhem postihlo loni na jižní Moravě 53 lidí, 12 z nich zemřelo. O rok dříve takto onemocnělo 42 lidí, zemřelo jich 13. Čísla za loňský rok uvedla v tiskové zprávě Veronika Ovesná z Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje.

Pneumokok může vyvolat těžký zápal plic, meningitidu, otravu krve, někdy i s celoživotními následky. Je nebezpečný zejména pro děti do dvou let a seniory. Nebezpečí lze snížit očkováním, které je podle Jany Skřičkové z České pneumologické a ftizeologické společnosti důležité zejména u rizikových skupin.

Streptococcus pneumoniae je kulovitá bakterie, typicky se shlukuje do dvojic, takže pod mikroskopem má tvar kávového zrnka. Osídluje sliznice úst, nosu a horních cest dýchacích. Svým nosičům nezpůsobuje problémy, dokud není oslabena obranyschopnost organismu například při viróze. Pak mohou proniknout do dalších částí těla a způsobit závažnou infekci, uvedla Skřičková.

Při vstupu pneumokoka do mozkových obalů může vzniknout meningitida. Nebezpečný je též průnik bakterie do plic, který může způsobit pneumonii neboli zápal plic. U dětí mohou pneumokoky vyvolat i nepříjemný a bolestivý zánět středního ucha.

Inkubační doba mezi vniknutím bakterie do těla a prvními příznaky pneumokokového onemocnění je jeden až tři dny. Má prudký začátek s vysokou horečkou, kašlem, bolestí na hrudi a dušností. Očkování je pro lidi starší 65 let bezplatné. Není sezónní, takže se lidé mohou nechat očkovat po celý rok.

Na jižní Moravě loni zemřelo na pneumokoková onemocnění 12 lidí
Ohodnoťte tento článek!