Na Karvinsku a Frýdecko-Místecku začíná platit zpřísněný režim

inkubační doba

Na Karvinsku a Frýdecko-Místecku, tedy v regionech, kde se v posledních týdnech nejvíce šíří koronavirus způsobující nemoc covid-19, dnes začínají platit nová zpřísněná opatření. I nadále tam například budou muset lidé ve vnitřních prostorech nebo vozidlech veřejné dopravy nosit roušky. Opatření nařídila Krajská hygienická stanice (KHS) v Ostravě.

V obou okresech trvá zákaz návštěv v domovech důchodců a zdravotnických zařízeních. Jejich noví klienti budou muset mít negativní test. Pokud pojedou autem lidé, kteří nežijí v jedné domácnosti, musí mít roušky.

Na akcích, a to i venku, bude moci být pouze 100 lidí v každém odděleném sektoru, přičemž takových sektorů může být nejvýše pět.

Restaurace a další provozovny stravovacích služeb budou muset mít od 23:00 do 08:00 zavřeno, a to i venkovní prostory. „V ranních hodinách jsme udělili výjimku pouze zdravotním zařízením, sociálním službám, věznici a hotelovým restauracím,“ řekla ředitelka KHS Pavla Svrčinová.

Prodávat se může přes okénko, které se musí pravidelně dezinfikovat. V restauracích musí být zachovány minimálně dvoumetrové vzdálenosti mezi jednotlivými stoly a místy. U stolu můžou sedět maximálně čtyři lidé, pokud nejde o příslušníky jedné domácnosti.

„Novinkou je, že u výrobních podniků, které mají vícesměnný provoz, požadujeme v co největší míře oddělení jednotlivých směn,“ řekla Svrčinová. KHS také určila závazná pravidla pro dětské tábory, kterých bývá na Frýdecko-Místecku nejvíce. V jídelnách například musí být dezinfekce a jednorázové ručníky, děti si nebudou moct samy vařit.

V celém Moravskoslezském kraji až do odvolání platí, že všichni přeshraniční pracovníci budou muset mít co deset dní negativní PCR test. Rovněž pro celý kraj platí, že na hromadných akcích, kde bude ve vnitřních prostorách více než 100 osob, musí mít lidé zakryté nosy a ústa.

Ohodnoťte tento článek!