Na Lužickou nemocnici v Rumburku bude zřejmě vyhlášena insolvence

Zastupitelé města Rumburk neschválili úhradu ztráty Lužické nemocnice. Zařízení zajišťující zdravotní péči pro celý Šluknovský výběžek tak zřejmě zamíří do insolvence. Budoucnost nemocnice je tak nejistá, někteří zaměstnanci mají připravené výpovědi. Do nejbližší nemocnice v Děčíně či České Lípě to mají obyvatelé Rumburka a okolí kolem 40 kilometrů.

Ztráta nemocnice za loňský rok je zhruba 50 milionů korun. Vedení města už dříve oznámilo, že nemá peníze na její zaplacení, protože by omezilo chod města. Letos město hospodaří se výdaji 291 milionů korun a příjmy 258 milionů korun. Po dvou a půl hodinovém jednání dnes pro úhradu ztráty hlasovali čtyři zastupitelé, deset jich bylo proti a čtyři se zdrželi. Místostarosta Jiří Pimpara (ODS) řekl, že není jiná možnost, než insolvence, protože jinak by se zastupitelé vystavili riziku trestního stíhání.

Největšími věřiteli jsou zdravotní pojišťovny. S největší Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP) se na schůzce u premiéra Andreje Babiše (ANO) na konci června podařilo dojednat podmínky, které by nemocnici umožnily další provoz, pokud by ji převzala Krajská zdravotní.

Krajská zdravotní (KZ) plně vlastněná Ústeckým krajem spravuje pět nemocnic v regionu. Její vedení několikrát zopakovalo, že KZ je připravena podílet se na zajištění zdravotních služeb ve Šluknovském výběžku. „Představenstvo v tuto chvíli nezná výsledek zadaného auditu a nemá tak dostatek informací k učinění kvalifikovaného rozhodnutí, zda nemocnici převzít či nikoli. Lužickou nemocnici proto Krajská zdravotní v tuto chvíli převzít nemůže, jelikož by se představenstvo vystavovalo důsledkům plynoucím z porušení povinnosti jednat s péčí řádného hospodáře,“ uvedl minulý týden místopředseda představenstva Radek Scherfer.

Ve spádové oblasti Lužické nemocnice žije zhruba 55.000 obyvatel. Podle Jana Koláře ze Sdružení starostů Šluknovska a starosty Krásné Lípy by z některých pohraničních obcí pacienti museli dojíždět do nemocnice v Děčíně i hodinu a půl. Do vnitrozemí musí navíc přes kopce, v zimě tam bývají silnice často neprůjezdné.

Občanská iniciativa Zachraňme nemocnici v Rumburku oznámila, že podala trestní oznámení na zastupitelstvo Ústeckého kraje, společnost Krajská zdravotní a VZP ČR, a to z důvodu jejich jednání při vzniku a řešení krizové situace se zdravotní péčí ve Šluknovském výběžku

Na Lužickou nemocnici v Rumburku bude zřejmě vyhlášena insolvence
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas/ů