Na otravu pančovaným alkoholem zemřelo v Indii nejméně 41 lidí

Počet obětí otravy pančovaným alkoholem v indickém státě Ásám stoupl na 41 mrtvých. Hospitalizováno bylo dalších 45 lidí, z nichž 20 je v kritickém stavu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní zdravotnické zdroje. Původní bilance uváděla 17 mrtvých. K tragédii došlo necelé dva týdny poté, co na jiném místě v Indii otravě metanolem z pančovaného alkoholu podlehla stovka osob.

Nelegálně vyrobený alkohol v Ásámu pilo po obdržení týdenní mzdy ve čtvrtek téměř 100 dělníků na čajových plantážích. Mezi mrtvými je i sedm žen.

Hromadná úmrtí po vypití jedovatých alkoholických nápojů jsou v Indii častá. Indické oficiální statistiky uvádějí, že ročně takto přijde o život asi tisícovka osob.

Lidé ale nelegálně vyráběný alkohol dál kupují, protože je podstatně levnější než dovážené alkoholické nápoje a zavedené indické značky. Podle indického sdružení pro víno a lihoviny je z pěti miliard litrů alkoholu vypitých každoročně v Indii 40 procent vyrobeno nelegálně.

Před necelými dvěma týdny zabil pančovaný alkohol stovku lidí ve dvou sousedních okresech, které se nacházejí ve státech Uttarpradéš a Uttarákhand. Policie tam při zátahu na prodejce a distributory závadného alkoholu zatkla 215 lidí a zabavila přes 10.000 litrů pálenky.

Ohodnoťte tento článek!