Na světový den nemocných přijdou biskupové do nemocnic

Připomínkou nemocných a trpících a možností vyjádřit solidaritu s nimi je Světový den nemocných. Vyhlásil ho papež Jan Pavel II. v roce 1993 a připadá na svátek Panny Marie Lurdské 11. února. Čeští a moravští biskupové navštíví v příštím týdnu nemocnice, které církev provozuje i ty, které mají jinou správu, a budou sloužit mši především za nemocné, lékaře, zdravotní sestry a ostatní zdravotnický personál, sdělila mluvčí České biskupské konference Monika Klimentová.

Kardinál Dominik Duka tak 11. února ve 14:00 navštíví Nemocnici svaté Alžběty v Praze Na Slupi, kde bude slavit mši za nemocné a ošetřující personál. Biskup Zdenek Wasserbauer, pomocný biskup pražský, bude slavit ten samý den mši v 10:00 v nemocnici Na Bulovce v Praze. Nemocnice ve svých diecézích navštíví i biskupové v Olomouci, Plzni či Hradci Králové.

Katolická církev zřídila díky činnosti řádů a kongregací čtyři nemocnice a další zdravotnická zařízení. Prostřednictvím Charity ČR a občanských sdružení založených na křesťanských principech provozuje více než desítku lůžkových hospiců, které jsou na pomezí zdravotní a sociální služby.

Církevní nemocnice jsou Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského v Praze, Nemocnice Milosrdných bratří ve Vizovicích, Nemocnice Milosrdných bratří v Brně a Nemocnice Milosrdných sester sv. Vincence de Paul v Kroměříži. Církev provozuje také lékárny a domovy pro seniory, domácí a lůžkové hospice a denní stacionáře a zřizuje zdravotnické školy. Ve své zprávě o hospodaření v roce 2018 katolická církev uvedla, že na rozvoj zdravotních a sociálních projektů dala v tom roce 14 milionů korun. Na péči o památky šlo 1,4 miliardy korun.

Ohodnoťte tento článek!