Návrh: Příspěvek na pomůcky dostanou i lidé s interními nemocemi

Na příspěvek na zvláštní pomůcky pro postižené by měli mít od března nárok i lidé s vážnými pohybovými potížemi kvůli neuropatii nohou, srdečnímu selhání či plicním chorobám. Peníze od státu by mohli využít na pořízení nájezdových ramp, zvedacích plošin a schodišťových sedaček i na úpravy dveří a koupelen či aut. Počítá s tím návrh vyhlášky o poskytování dávek lidem se zdravotním handicapem, který zveřejnila na svém webu vláda.

Návrh připravilo ministerstvo práce. Vyhláška má doprovodit novelu o poskytování dávek postiženým, kterou prosadila minulý rok skupina poslanců z KDU-ČSL, ANO, KSČM, ČSSD, TOP 09, STAN a od Pirátů. Zákon rozšiřuje okruh příjemců příspěvků o lidi, kteří kvůli některým interním nemocem nemohou chodit.

Vyhláška upravuje seznam pomůcek, na které mohou nemocní peníze získat. Patří mezi ně nájezdové ližiny, svislá a šikmá zvedací plošina, roštová rampa a schodišťová sedačka. Podpora se dá využít i na stavební práce při rozšíření dveří či uzpůsobení koupelny a WC a také na dodatečnou úpravu auta k ručnímu řízení a snadnějšímu nastupování.

„Je potřebné přiřadit existující pomůcky k jednotlivých novým zdravotním stavům,“ uvedlo ministerstvo. Podle něj by jinak úřady nemohly podporu vyplácet.

Předpis výslovně stanovuje také to, že by na průkaz zdravotně postižených měli mít nárok lidé s autismem. Vyhláška upřesňuje i některé pomůcky pro sluchově postižené.

Podle zprávy ministerstva práce o vyplacených dávkách úřady práce na příspěvky na pomůcky vydaly loni od ledna do listopadu zhruba 867 milionů korun. Proti stejnému období předchozího roku výdaje o pět procent klesly. Za celý rok 2018 se vyplatilo 6200 příspěvků za celkem 977 milionů korun. Ministerstvo odhaduje, že by rozšíření okruhu příjemců mohlo navíc ročně stát 292 až 584 milionů korun.

Vyhláška nemění podmínky pro získání peněz od státu. Na pomůcku s cenou do 10.000 korun podle webu úřadu práce stát přispívá lidem z domácností s příjmem pod osminásobek životního minima. Spoluúčast činí deset procent, nejméně ale 1000 korun. Stejně se musí lidé podílet i na zaplacení své pomůcky za víc než 10.000 korun. Maximálně je možné získat 350.000 korun, na pořízení schodišťové plošiny pak až 400.000 korun. Součet příspěvků nesmí v pěti letech přesáhnout 800.000 korun, nebo 850.000 korun při pořízení plošiny.

Kabinet by měl návrh vyhlášky, která má podle plánu platit od března, projednat v únoru. Do 4. února je možné ke změnám předpisu podávat připomínky.

Návrh: Příspěvek na pomůcky dostanou i lidé s interními nemocemi
Ohodnoťte tento článek!
3.7 (73.33%) 6 hlas/ů