Nejvyšší soud USA začal projednávat citlivou kauzu potratů

Nejvyšší soud Spojených států, který ve středu poprvé po zasednutí dvou soudců navržených prezidentem Donaldem Trumpem začal projednávat velkou kauzu týkající se potratů, je v otázce očividně rozdělen. Rozhodujícím hlasem by podle agentury Reuters mohl být předseda soudu John Roberts. Verdikt, který bude podle komentátorů předzvěstí toho, jaký osud čeká americké potratové zákony v následujících letech, se předpokládá v červnu.

Nejvyšší soud tvoří devět soudců, z nichž pět je považováno za konzervativní a čtyři za liberální. Sbor nyní posuzuje zákon státu Louisiana, který podle potratových klinik komplikuje přístup žen k umělému přerušení těhotenství. Sporná norma v tomto státě totiž vyžaduje, aby lékaři provádějící interrupce měli oprávnění přijímat pacienty do některé z nemocnic v okruhu 30 mil (48 kilometrů) od potratových klinik. Toto oprávnění, jak poznamenal Reuters, je někdy složité získat.

Potraty jsou v USA tématem, který rozděluje společnost. Zastánci tohoto zákroku trvají na možnosti, aby o těhotenství rozhodovala žena, naopak odpůrci argumentují právem nenarozeného dítěte na život. Umělé přerušení těhotenství v USA de facto legalizovalo precedenční rozhodnutí z kauzy Roeová versus Wade z roku 1973, které by ale podle obav zastánců práva na potrat mohlo být zvráceno.

Šéf senátních demokratů Chuck Schumer ve středu varoval členy Nejvyššího soudu USA Bretta Kavanaugha a Neila Gorsucha, které oba navrhl Trump, před následky, pokud podpoří omezení potratů.

„Chci vám říci, Gorsuchu, chci vám říci, Kavanaughu, osvobodili jste smršť a za to zaplatíte. Nebudete vědět, co vás potká, pokud v těchto hrozných rozhodnutích budete pokračovat,“ řekl Schumer v projevu k davu příznivců potratů na adresu konzervativních soudců.

Roberts se následně proti Schumerovým slovům ohradil a označil je za nebezpečná. Uvedl, že soudci dobře vědí, že téma potratů doprovází kritika. „Vyhrožování takovým způsobem z nejvyšších kruhů vlády není jen nepatřičné, ale je nebezpečné,“ dodal. Reuters poznamenal, že Roberts učinil mimořádný a výjimečný krok, když se proti Schumerovu komentáři ohradil.

Schumera následně na twitteru kritizoval i Trump, který slova šéfa senátních demokratů označil za přímou a nebezpečnou hrozbu Nejvyššímu soudu USA. Americká média k tomu uvedla, že prezident v minulosti sám často soudce a jejich verdikt kritizoval, pokud byla jejich rozhodnutí namířena proti jeho vládním záměrům.

Schumerův mluvčí Justin Goodman se proti Robertsově výtce ohradil a uvedl, že předseda soudu se nezastal svých liberálních kolegyň Ruth Ginsburgové a Sonii Sotomayorové, když po nich nedávno Trump chtěl, aby se držely stranou od případů týkajících se jeho vlády. Goodman také upřesnil, že Schumerova hrozba se týkala výhradně politické ceny, kterou republikáni za Kavanaugha a Gorsucha ponesou. Oba soudce navrhl Trump, do funkce je ale schválil Senát USA kontrolovaný republikány.

Ohodnoťte tento článek!