Německo by mohlo začít uvolňovat opatření, domnívají se odborníci

Německo by mohlo začít s uvolňováním některých opatření, která země zavedla v souvislosti s šířením koronaviru. Vláda spolkové republiky by například mohla znovuotevřít školy, obchody a restaurace, pokud zároveň dohlédne na dodržování hygienických předpisů a bezpečných rozestupů. Vyplývá to ze studie německé akademie věd Leopoldina, která byla zveřejněna a kterou při uvolňování opatření hodlá zohlednit německá kancléřka Angela Merkelová.

Akademie v 19stránkovém dokumentu zároveň doporučuje, aby Němci na veřejnosti nosili roušky. „Každý občan by měl do budoucna mít podobnou ochranu nosu a úst a nosit ji pokaždé, když nelze dodržovat pravidla společenského odstupu,“ citoval magazín Spiegel vedoucího instituce Geralda Hauga.

Německá vláda také může postupně otevřít své úřady. Omezení týkající se cestování a pořádání veřejných akcí by však měla být zrušena velmi pozvolna. Otevření škol by se mělo týkat hlavně těch pro starší děti a dospívající. U dětí z mateřských škol totiž nelze zaručit, že budou dodržovat bezpečnostní opatření či rozestupy.

Současná opatření v Německu platí do 19. dubna. Jejich případné uvolnění či prodloužení projedná Merkelová s ministerskými předsedy jednotlivých spolkových zemí tuto středu.

„Za každou cenu se musíme vyhnout druhé vlně nákazy,“ domnívá se Haug. Německo má nyní přes 126.000 nakažených, onemocnění covid-19 podlehlo bezmála 3000 lidí.

Ohodnoťte tento článek!