Německý Bayer hodlá zrušit 12000 pracovních míst

Německý chemický a farmaceutický koncern Bayer hodlá do konce roku 2021 zrušit po celém světě zhruba 12.000 pracovních míst. To odpovídá asi deseti procentům jeho celkové pracovní síly. Oznámila to dnes firma.

Rušení pracovních míst se podle koncernu bude z velké části týkat Německa. Po celém světě Bayer zaměstnává 118.200 lidí. Snižování počtu zaměstnanců je součástí restrukturalizace, která má výrazně posílit produktivitu a ziskovost podniku.

Restrukturalizace zahrnuje prodej některých aktivit, včetně divize pro zdravotní péči o zvířata. Prodej této divize by podle analytiků mohl vynést šest až sedm miliard eur (zhruba 156 až 182 miliard Kč), napsala agentura Reuters.

„Díky těmto nezbytným změnám budeme v budoucnosti silnější a agilnější. Chceme tak plně využít růstového potenciálu svých aktivit,“ uvedl šéf podniku Werner Baumann. „Zároveň jsme si vědomi dopadu těchto rozhodnutí na zaměstnance. Plánovaná opatření stejně jako v minulosti uskutečníme spravedlivým a zodpovědným způsobem,“ dodal.

Bayer v červnu dokončil převzetí americké biotechnologické společnosti Monsanto za zhruba 63 miliard dolarů (přes 1,4 bilionu Kč). Spojení, jež vytvořilo největšího dodavatele produktů pro zemědělskou výrobu, je největší zahraniční akvizicí, jakou kdy některý z německých podniků uskutečnil.

Akcie Bayeru se nicméně dostaly pod tlak poté, co soudní porota v USA v srpnu dospěla k závěru, že herbicid Roundup od společnosti Monsanto přispěl k rakovině muže z Kalifornie. Bayer nyní kvůli tomuto herbicidu čelí tisícovkám žalob a jeho tržní hodnota od srpna klesla o zhruba 30 miliard eur (780 miliard Kč).

Bayer se proto nyní podle agentury Bloomberg snaží restrukturalizačními opatřeními uchlácholit investory. „Udělali to, v co všichni doufali,“ uvedl s odkazem na plánovaná restrukturalizační opatření analytik Ulrich Huwald ze společnosti Warburg Research.

Ohodnoťte tento článek!