Růst zubů může doprovázet teplota, průjem i vyrážka. Jak poznat, kdy se jedná o onemocnění?

Když se zuby vašeho dítěte začnou prořezávat dásněmi, obvykle mezi 4. a 7. měsícem, obtíže s nimi spojené by neměly být těžce rozpoznatelné. Slintání, menší zájem o potravu nebo žvýkání předmětů jsou klasickými příznaky prořezávání zoubků. Ale co když vaše dítě má horečku, vyrážku nebo průjem? Je to další známka růstu zubů, nebo by mohlo být nemocné?

Horečka při růstu zubů

Trápí vás otázka, jak poznat horečku ze zubů od jiného onemocnění? Růst zubů u dětí může zvýšit tělesnou teplotu dítěte, ale spíše jen nepatrně. Jakákoli teplota nad 38 stupňů Celsia bývá známkou toho, že vaše dítě je pravděpodobně nemocné. Dalšími projevy toho, že vaše ratolest není zdravá, jsou jiné doprovodné příznaky, mezi které patří například následující:

  • Má rýmu nebo ucpaný nos
  • Kýchá nebo kašle
  • Má průjem nebo zvrací
  • Má vyrážku

Jak poznat teplotu při růstu zubů?

To, že vaše ratolest trpí zvýšenou teplotou kvůli růstu zubů poznáte na základě dalších příznaků, kterými se obvykle projevuje. Každé dítě je samozřejmě jiné. Některé během celého procesu sotva zakňourá, jiné hlasitě brečí a je nevrlé i delší dobu. Že se skutečně jedná o problém spojený se zuby pravděpodobně poznáte tak, že vaše ratolest:

  • Hodně slintá
  • Je nevrlá nebo podrážděná
  • Pláče více než obvykle
  • Strká do pusy, co jí přijde pod ruku
  • Žvýká pevné předměty

U vašeho dítěte se tyto problémy s největší pravděpodobností objeví v momentě, kdy se mu budou prořezávat přední zuby. Očekávejte, že nejhorší příznaky se obvykle projevují mezi 6. až 16. měsícem. O tom, kdy se prořezávají jednotlivé zuby, si můžete přečíst více v tomto článku.

Jak řešit zvýšenou teplotu u dítěte?

Jak můžete snížit horečku vašeho dítěte? Používejte léky proti bolesti odpovídající věku a správné dávkování konzultujte s dětským lékařem. Dále je důležitý klid, dostatek odpočinku a tekutin, aby miminko nabralo více sil. Pokud si nejste jisti, že se jedná o růst zubů, horečka přesáhne 38 stupňů nebo se objeví další příznaky onemocnění, neváhejte vyhledat pediatra.

Průjem při růstu zubů

Průjem u dětí při růstu zubů může být ve slabší formě běžný. Pokud se stolice stane vodnatou, může být průjem známkou závažnější infekce, takže pokud tomu tak je, kontaktujte svého dětského lékaře.

Pokud průjem u dětí přetrvává, může způsobit dehydrataci. Kontaktování pediatra vašeho dítěte je zvláště důležité, pokud je průjem doprovázen zvracením nebo vysokou horečkou, tedy nad 38 stupňů Celsia.

Jak dlouho trvá průjem při prořezávání zubů?

To jak bude průjem u dětí při prořezávání zubů dlouho trvat nelze přesně říci, neboť to je vždy individuální záležitostí. Někdy může trvat 2 až 3 dny, ale vyloučený není ani týden. Pokud stolice není pevná, je důležité dbát na dostatečný příjem tekutin, aby miminko nebylo dehydratované.

Stejně tak je dobré poupravit jídelníček a přidat například více rýže, banánu, brambor či mrkve a naopak vysadit kravské mléko. Rovněž můžete dítěti podat probiotika. Pokud průjem přetrvává delší dobu, raději kontaktujte lékaře.

Vyrážka při růstu zubů

Vyrážka z prořezávání zubů, která se nejčastěji vyskytuje ve věku od 3 měsíců do 12 měsíců, je způsobena hojným sliněním vašeho batolete. To je důvod, proč se někdy používá k popisu této nemoci termín „slintavá vyrážka“, nicméně se jedná o určitou formu ekzému.

Protože se sliny mohou dostat na krk a hrudník, není vyloučené, že se v obou těchto oblastech neobjeví vyrážka. Tento ekzém je často tvořen z červených skvrn či hrbolů a může dokonce lehce zapáchat.

Jak vyrážce z růstu zubů předcházet?

Existuje několik jednoduchých způsobů, jak zabránit vyrážce, aby se objevila na tváři, krku a hrudníku. Hlavní je udržovat pokožku dítěte tak suchou, jak je to jen možné. Vyrážka ze slin se s větší pravděpodobností vyskytne, pokud pokožka dítěte zůstane po delší dobu mokrá.

Rychlé utírání slin z pokožky, výměna dětského oblečení, když je mokrá, a používání čerstvých a čistých bryndáků pomůže udržet pokožku suchou. Nezapomeňte také při otírání pokožky dítěte použít jemný měkký hadřík, protože drsné otírání může zhoršit vyrážku, nebo dokonce způsobit rozevření kůže, což může vést až k infekci.

Dále se doporučuje nanášet mast na všechny oblasti, které bývají mokré. Běžně se používá mastný produkt, jako je vazelína nebo oxid zinečnatý. Je důležité zvolit spíše mast než pleťové mléko, protože kromě hydratace mast poslouží jako fyzická bariéra proti slinám.

Dále čtěte: Kvíz: Co víte o lidském chrupu?

Zdroje: Nanny.cz, forexample.cz, chla.org

Ohodnoťte tento článek!