Nizozemské nemocnice varovaly před nedostatkem léků kvůli brexitu

Nizozemské nemocnice varovaly, že v případě odchodu Británie z Evropské unie bez dohody může být v Nizozemsku nedostatek léků a jiných zdravotnických potřeb, což by mohlo ohrozit pacienty. Informovala o tom agentura Reuters.

Nizozemsko ročně dováží z Británie léky a další zdravotnické potřeby v hodnotě dvou miliard eur (asi 51 miliard Kč). To představuje deset procent veškerého dovezeného zboží z Británie do Nizozemska.

„Jestliže Británie odejde z EU bez dohody, obáváme se velkého ohrožení naší každodenní činnosti,“ uvedlo ve svém prohlášení sdružení nizozemských nemocnic (NFU). „A máme na mysli nedostupnost léků či jiných zdravotnických potřeb i problémy s uchováním dat či registracemi doktorů. Bezpečnost pacientů je v ohrožení,“ dodalo sdružení.

Německý úřad, který má na starosti léky, tento měsíc oznámil, že brexit neohrozí německé pacienty tím, že by ztratili přístup k některým nezbytným lékům. Irsko ale už dalo dohromady seznam 24 léků, jejichž zásoby by se mohly ocitnout v ohrožení, jestliže Británie odejde z EU bez dohody.

Ohodnoťte tento článek!