Nový objev v léčbě poruch autistického spektra: mozkovou aktivitu ovlivňuje stav střev

Poruchy autistického spektra stále patří mezi nevyléčitelná onemocnění, správným přístupem lze ale život pacienta výrazně zkvalitnit. Na ten by podle nových vědeckých poznatků měla mít pozitivní vliv i takzvaná psychobiotika. Tedy alespoň podle studie, která pracuje s teorií, že stav střevního mikrobiomu přímo ovlivňuje mozkovou aktivitu.

S některou z poruch autistického spektra (PAS) se narodí každé 75. dítě. V Evropě a USA se počet malých pacientů za poslední dekádu dokonce více než zdvojnásobil. Vzhledem k tomu, že se jedná o nemoc, u které není známa přesná příčina ani úspěšný způsob léčby, zkvalitnění života pacientů spočívá pouze v jejich speciální výchově, porozumění, vytrvalosti a správné podpoře. Nyní ale vědci přišli s dalším poznatkem. Pozitivní vliv by v tomto ohledu měla mít zdravá střevní mikroflóra.

„Bylo prokázáno, že střeva mají částečně nezávislou nervovou soustavu a dokážou komunikovat s mozkem, tedy že signály vysílá nejen mozek ke střevům, ale též střeva ovlivňují činnost mozku,“ vysvětluje Lukáš Jirka, doktor a generální ředitel společnosti Neuraxpharm Bohemia.

Podle odborníků jsou neuro-vývojové poruchy spojeny s gastrointestinálními symptomy jako je nadýmání, průjem, či bolesti břicha. U dětí s PAS bylo navíc zjištěno, že jsou k těmto problémům šestkrát až osmkrát náchylnější. Tyto symptomy jsou obvykle spojeny s úzkostí a zvýšenou až přehnanou reaktivitou na zrakové a sluchové podněty.

U dětí trpících PAS byly identifikovány také změny ve složení střevního mikrobiomu a změny v metabolismu. Narušení střevního mikrobiomu zasahující do vývoje mozku a mozkové aktivity, tak podle vědců může přispět k behaviorálním deficitům vyskytujícím se u těchto pacientů.

Osa střevo-mozek

V této souvislosti se hovoří o ose střevo-mozek. „Střevní mikroflóra vytváří a reguluje vznik neurotransmiterů, látek zodpovědných za přenos nervových vzruchů – například adrenalinu, serotoninu či dopaminu. Bakterie obývající lidské střevo tak mohou mít přímý vliv na chování a náladu svého hostitele,“ dodává Jirka.

Ale ne všechny bakterie, které v lidském zažívacím traktu žijí, jsou tělu prospěšné. Ke správné funkci organismu dochází, pokud jsou škodlivé i dobré bakterie v rovnováze. Složení mikrobiomu je pak ovlivněno životním stylem každého jedince, tedy skladbou stravy, expozicí stresu či množství spánku. Někteří odborníci proto zastávají názor, že jedním z důvodů zvýšeného výskytu psychických onemocnění v dnešní populaci může být současný životní styl s nevhodnou stravou a nedostatkem zdravého pohybu a odpočinku.

V návaznosti na studium střevní mikroflóry se rozšířil pojem probiotika označující kultury živých organismů, které jsou při podávání v dostatečném množství člověku prospěšné. Jsou navíc přirozeně obsaženy v některých potravinách, jako je kysané zelí či zakysané mléčné výrobky.

Psychobiotika na autismus, úzkost i deprese

V souvislosti se vztahem mezi střevním mikrobiomem a lidskou psychikou se nově zavádí termín psychobiotika, jež jsou podskupinou probiotik, která zlepšují psychický stav člověka. „Hovoříme o možnosti regulovat duševní zdraví prostřednictvím podávání vybraných probiotik. Tento vědecký objev odhaluje komplexitu fungování lidského organismu a nabízí dosud netušené možnosti úvah o řešení psychologických problémů,“ přibližuje generální ředitel společnosti Neuraxpharm Bohemia, která na trh nově uvádí NeuraxBiotic Spectrum®, doplněk z kategorie psychobiotik, jež mají mít v tomto ohledu pozitivní vliv.

Obsahuje totiž probiotický kmen Lactobacillus Plantarum PS128™, u nějž profesor Ying-Chieh Tsa z univerzity Yang-Ming na Tchaj-wanu potvrdil vliv na množství neurotransmiterů v organismu, konkrétně schopnost tohoto kmene zvyšovat v těle množství dopaminu a serotoninu, takzvaných hormonů štěstí.

Klinická studie ověřující účinky PS128™ na poruchy autistického spektra pak prokázala zmírnění projevů úzkosti, repetitivního chování a vzdorovitosti u dětských pacientů. Jejich sociální kontakt naopak rostl, a to už po měsíčním užívání.

 

 

Nový objev v léčbě poruch autistického spektra: mozkovou aktivitu ovlivňuje stav střev
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 5 hlas/ů