O změně příspěvku na péči pro nemluvňata rozhodne Sněmovna

Poslanecký návrh, podle kterého by nárok na příspěvky na péči a na mobilitu získaly postižené děti hned po narození, Sněmovna projedná s neutrálním stanoviskem vlády. O postoji kabinetu informoval tiskový odbor Strakovy akademie. Nynější zákonnou podmínkou je dosažení nejméně jednoho roku dítěte, kterou chce skupina poslanců ze šesti klubů v čele se Starosty zrušit. Změna by se týkala také nároku na dotaci na některé zvláštní pomůcky a na průkaz osoby se zdravotním postižením.

Legislativci původně vládě k materiálu navrhovali zamítavé stanovisko. Zdravotní stav dítěte do jednoho roku věku podle nich není možné objektivně zhodnotit, navíc péče o všechny takto malé děti je obdobná.

Zrušení věkové hranice by podle předkladatelů ulehčilo rodinám péči o zdravotně postižené dítě a mohlo by snížit počet dětí, které kvůli handicapu končí v ústavní péči. „Péče o zdravotně postižené dítě je finančně velmi nákladná a některé z těchto rodin jsou závislé na státní finanční podpoře. Absence této podpory může zásadním způsobem ovlivnit život a zdraví postiženého dítěte, ale i vnitřní stabilitu pečující rodiny,“ stojí v důvodové zprávě.

V případě schválení novely o poskytování dávek by stát vydal podle odhadu autorů na příspěvcích na péči asi o 24 milionů korun ročně navíc a na příspěvcích na mobilitu zhruba o 2,1 milionu korun navíc. Zvýšení nákladů na zvláštní pomůcky by bylo podle zdůvodnění zanedbatelné.

Ohodnoťte tento článek!