Od ledna přibylo 181 nemocných infekcí HIV, více než loni

Od ledna do konce září v Česku přibylo 181 nových případů infekce HIV. Pokles z posledních dvou let podle odborníků nepokračuje, nemocných je víc než loni za prvních devět měsíců. Informovala o tom Národní referenční laboratoř pro HIV/AIDS při Státním zdravotním ústavu. Nemocí se od začátku sledování v roce 1985 nakazilo už více než 3500 osob.

Počet nově zjištěných případů v Česku rostl od roku 2003, v posledních dvou letech následoval výrazný pokles. „Bylo v ČR zachyceno 181 nových případů infekce HIV, což je při porovnání se stejnými obdobími předchozích let o 12 méně než v roce 2017, ale o 20 více než v roce 2018,“ uvedla za laboratoř Marta Marešová ze SZÚ.

Více než 90 procent nově nakažených jsou muži. Sexuálním stykem mezi muži se nakazilo přes 70 procent z nově nemocných. Pětina se nakazila při heterosexuálním styku, čtyři lidé se nakazili při injekčním užívání drog. Odborníci zachytili také jednoho cizince, který se mimo Česko nakazil při transfuzi. Cizinci s dlouhodobým pobytem v Česku tvoří třetina všech nově nakažených.

Od začátku letošního roku bylo zaznamenáno 27 nových případů AIDS, z nich 22 bylo u osob nově diagnostikovaných. Čtrnáct HIV pozitivních letos zemřelo, deset z jiné příčiny než vlivem této nemoci.

AIDS se od roku 1985, kdy bylo zahájeno sledování nemocných, projevilo u 663 nemocných. Z nich 308 nemoci podlehlo. Do konce letošního září počet nemocných s diagnostikovanou infekcí HIV dosáhl 3549.

Ohodnoťte tento článek!