Odborníci: Všechny formy tabáku by neměly být zdaněny stejně

Všechny formy tabáku by podle odborníků neměly mít stejně vysokou spotřební daň. Zohledňovat by se měla rizika jejich užívání, nejvyšší daň by měla být u klasických hořících cigaret. Uvedli to na diskusním setkání ThinkTanku Racionální politiky závislostí o minimalizaci rizik užívání tabáku. V minulých dnech ministerstvo financí představilo návrh na zvýšení spotřební daně na tabák.

Podle odborníků je třeba odlišovat vliv kouře a nikotinu, který způsobuje závislosti. „Zdraví ohrožují produkty spalování. Kouř obsahuje řádově tisíce látek, které jsou velmi toxické. Z ekonomického hlediska je absolutně jasné, že kouření výhodné není,“ uvedla předsedkyně Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku Eva Králíková.

„Existuje dostatek důkazů o tom, že alternativní formy užívání nikotinu jsou o 95 procent méně škodlivé než kouření,“ řekl Ladislav Csémy z Národního ústavu duševního zdraví.

Spotřební daň na tabák ročně generuje asi osm procent daňových příjmů státu. Celospolečenské náklady na jejich léčbu, ušlý pracovní výkon a další ztráty dosahují asi sta miliard korun.

Podle bývalého národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila je na místě daňově zvýhodnit alternativní způsoby užívání nikotinu včetně zahřívaného tabáku. „Jedno z nejmodernějších doporučení je regulovat produkty podle škodlivosti. Více daňově zatížit ty škodlivější,“ doplnil vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Viktor Mravčík.

Podle Králíkové je vysoká cena cigaret jedním z nejúčinnějších opatření, jak snížit spotřebu. Upozornila na to, že cena cigaret roste méně než průměrná mzda. „Aby byly stejně dostupné jako dříve, musely by stát asi 200 korun,“ dodala. I pokud by klesla spotřeba, tak se na vyšší dani podle ní vybere víc peněz.

V Česku kouří asi 1,7 milionu dospělých. Ročně v souvislosti s kouřením zemře 15.000 až 17.000 lidí. „Kouření je rizikový faktor číslo jedna. Je to jeden z největších zabijáků a příčin nemocnosti naší populace,“ uvedl Mravčík. Kromě rakoviny plic lékaři spojují kouření i s nemocemi srdce a cév, jako jsou infarkty nebo vysoký tlak.

Spotřební daně z cigaret a tabáku, včetně zahřívaného, by měly podle návrhu MF stoupnout od ledna 2020 zhruba o deset procent. Daňová zátěž u jedné krabičky cigaret by mohla podle informací od tabákových firem stoupnout o 12 až 13 korun.

Ohodnoťte tento článek!