OSN uvolnila 9,2 milionu dolarů na humanitární pomoc Venezuele

OSN dnes uvolnila 9,2 milionu dolarů (210,5 milionu Kč) na humanitární programy ve Venezuele, mimo jiné na zdravotní a potravinovou pomoc ženám a dětem. Dohoda podle agentury Reuters představuje zlom v přístupu socialistické vlády prezidenta Nicoláse Madura, který vinu za politickou a ekonomickou krizi své země přikládá zahraničním sankcím. Jeho vláda dosud mezinárodní pomoc odmítala.

Centrální fond OSN pro nouzové situace (CERF) podpoří projekty, které poskytují potravinovou pomoc dětem do pěti let, těhotným ženám a kojícím matkám v ohrožení a dále projekty zaměřené na pohotovostní zdravotní péči.

„Je to poprvé, co CERF uvolňuje peníze kvůli současné situaci ve Venezuele,“ řekl agentuře Reuters představitel OSN. Venezuelské ministerstvo informací dosud na dotazy agentury ohledně programu OSN nereagovalo.

Venezuela, která má největší prokázané zásoby ropy na světě, patřila před lety mezi nejvíce prosperující země Latinské Ameriky. Právě světový propad cen ropy přispěl k ekonomické krizi, na níž má ale podle ekonomů velký podíl i centrálně řízená hospodářská politika socialistické vlády.

Zemi, která je členem Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), sužuje hyperinflace, zásadní nedostatek potravin a léků a rozbujelá kriminalita. Od roku 2015 kvůli této situaci ze země podle dat OSN utekly tři miliony lidí. Exodus do sousedních států nabral na síle během posledních šesti měsíců.

Část z vyčleněných peněz je určena na pomoc „lidem v pohybu v příhraničních státech Apure, Tachira a Zulia“ na západu země u Kolumbie, informoval CERF. Kolumbie poskytuje přístřeší jednomu milionu Venezuelanů. Každý den jich tam přichází zhruba 3000.

Ohodnoťte tento článek!